Prosty elegancki stolik do kawy

Prosty elegancki stolik do kawy

Pewnie wielu majsterkowiczów posiada sporo resztek po różnych projektach. W tym artykule chcę pokazać, jak z takich właśnie resztek można wykonać całkiem sensowną rzecz.

Filmik, który pokazuje proces powstawania stolika krok po kroku

Drewno

Do budowy stolika użyłem resztek, które pozostawiła mi ekipa budowlana po budowie dachu. Krzywe, brudne, szare, pogięte, połamane łaty i kontr-łaty z powbijanymi gwoździami itp. Do tego zestawu dorzuciłem jeszcze jakieś kawałki grubszej kantówki, które walały mi się po podwórku. Zmarnowałem jedno popołudnie na poselekcjonowanie, pociącie i wyłuskanie z tej całej sterty jakichś sensownych kawałków. Reszta poszła do ogniska (głównie te części z gwoździami, których nie chciało mi się wyciągać ;-) )

Wyselekcjonowane kawałki drewna musiałem wysuszyć. Po kilku miesiącach pociąłem je, wystrugałem do ładnych kantów i były już gotowe do użycia przy budowie stolika.

Projekt

W sumie, to.. nie było żadnego projektu. Miałem mniej więcej w głowie, co chcę zrobić – ot stolik ze szkłem ;-) Narysowałem to sobie patykiem na ziemi, policzyłem wymiary i w sumie to wystarczyło. Bez przesady, ale to tylko 4 nogi, rama i blat. Nic skomplikowanego.

Nogi postanowiłem zrobić z grubszej kantówki ok 7cmX7cm i wysokości 50 cm.
Rama została zrobiona z kontr łat, a blat z calówek tak, by tworzył kwadrat o boku ok 55 cm. W środek postanowiłem wstawić taflę ze szkła.

Montaż

Po docięciu drewna do zadanych wymiarów przyszedł czas na montaż ramy.
Ustawiłem wszystko tak, jak powinno wyglądać po zmontowaniu, unieruchomiłem nogi za pomocą długich zacisków i użyłem.. tak, zwykłych mosiężnych wkrętów do zmontowania ramy. Nie bawiłem się w jakieś kołki, docinanie drewna i klejenie pod kątem 90 stopni bo.. cóż, to miał być prosty, szybki projekt. Umieściłem więc wkręty tak, by ich nie było widać.

Oczywiście nie obyło się bez klejenia. Blat z calówek, w który później wmontuje szkło, został przyklejony do ramy stolika. Raz, że tutaj wkręty byłyby już widoczne, a dwa, że wzmocni on całą konstrukcje. Wkręty to jednak wkręty – nie powinno się na nich polegać w 100% ;-)

Szkło na blat

Szkło na blat wygrzebałem z garażu. Była to dość gruba płyta z jakiegoś starego mebla. Prawdopodobnie jakiegoś PRL’owskiego biurka.

Szyba, poza tym, że brudna okazała się bardzo łatwa w przycięciu do wymiarów stolika. Robiłem to po raz pierwszy, bałem się więc, że coś się nie uda, ale w sumie niepotrzebnie. Kupiłem jakiś tani nóż z hipermarketu i naciąłem nim taflę. Potem wystarczyło już tylko przyłożyć odrobinę siły i szyba ładnie ułamała się tak, jak tego chciałem,

Po przełamaniu, nową krawędź potraktowałem papierem ściernym, by nie mogła nikogo skaleczyć.

 

Gniazdo na szklany blat

Gniazdo pod blat wykonałem przy pomocy frezarki. Wyfrezowałem wgłębienie w blacie dokładnie takiej głębokości, jaką miało szkło. Oczywiście w ten sposób otrzymałem zaokrąglone rogi, które musiałem potem przyciąć za pomocą dłutka do kątów prostych.

Po wykonaniu gniazda została już tylko jedna rzecz – wyszlifowanie całego stolika szlifierką z papierem od 80 do 320. Po tym zabiegu stolik był gotowy do zamontowania blatu ze szkła.

Efekt końcowy

I to już wszystko. Cały projekt zajął mi w sumie dwa popołudnia i to tylko dlatego, ze musiałem poczekać, aż klej złapie. Stolik mi się podoba, aczkolwiek muszę go jeszcze pomalować i będzie świetnym stolikiem kawowym na taras.

No i cóż, mam nadzieję, ze kogoś zainspirowałem i, ze udało mi się pokazać, że stolik kawowy to w sumie nic trudnego.

Ocena: 5/5 (głosów: 12)

Podobne posty

6 komentarzy do “Prosty elegancki stolik do kawy

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?