Jak pozbyć się muszek owocówek, które potrafią z dnia na dzień opanować kuchnię? Chociaż same w sobie nie są groźne dla człowieka, mogę one przenosić różnego rodzaju bakterie i składać jaja w owocach pozostawionych na kuchennych blatach. Oto krótki poradnik na temat radzenia sobie z plagą muszek za pomocą domowych i profesjonalnych środków.
Jak pozbyć się muszek owocówek?
Muszki owocówki wlatują przez kuchenne okna, kiedy tylko poczują słodki zapach, a potrafią go wyczuć nawet z odległości kilkunastu metrów. Wabią je pozostawione na blatach owoce, a nawet i lepkie plamy po sokach czy słodkich innych napojach. Szczególnie podczas ciepłych miesięcy roku potrafią one niemalże opanować domowe kuchnie, rozmnażając się w zatrważającym tempie. Jak się ich pozbyć? Skuteczna może okazać się pułapka na muchy domowej roboty lub zakupiona w sklepie. Jak za pomocą domowych sposobów poradzić sobie z plagą małych muszek?
- Często wykorzystywanym sposobem jest stworzenie pułapki ze słodkiego napoju wlanego do pojemniczka, który nakrywa się folią. W zwabianiu muszek do środka tego rodzaju pułapki świetnie sprawdza się wino, ale może być to też słodki sok owocowy albo ocet jabłkowy. W folii, którą nakrywa się pojemnik, należy zrobić maleńkie otwory – muszki chcąc dostać się do środka, przejdą przez nie, lecz nie będą w stanie wydostać się na zewnątrz.
- Inną skuteczną metodą jest wykorzystanie mięty, której zapachu nie tolerują muszki owocówki. Miętę można zasadzić w doniczce na kuchennym parapecie, żeby stale odstraszała małych nieproszonych gości, albo rozprowadzać jej zapach po pomieszczeniu w formie aerozolu.
Kiedy domowe sposoby to za mało, a małych muszek wciąż przybywa, warto sięgnąć po profesjonalne środki do ich zwalczania.
- Pułapki w formie niewielkich pojemniczków ze słodkim płynem można także kupić w sklepach, zamiast przygotowywać je samodzielnie. Ich nakrycie pozwala dostać się muszkom do środka, żeby ostatecznie zatopić je w słodkiej, lepkiej mazi.
- Lepy z feromonami wiesza się przy żyrandolu kuchennym, okapie, lub innym wysoko położonym miejscu. Feromony zwabiają muchy, które po dotknięciu lepu przyklejają się do niego i nie są w stanie samodzielnie się uwolnić.
- Środki zwalczające uciążliwe muszki dostać można także w formie aerozolu. Najlepiej, jeśli nie brudzi on mebli, ani nie pozostawia lepkiego nalotu na blatach.
- Lampy na owady dostępne są w różnych kształtach i wymiarach, wśród których nie brakuje także propozycji dekoracyjnych. Przyciągają one do siebie nie tylko muszki owocówki, ale także większe muchy domowe, a nawet komary.
Co robić, żeby muszki nie pojawiały się w kuchni?
Każdą walkę z muszkami owocówkami, które zasiedliły się na dobre w kuchni, warto rozpocząć od gruntownego sprzątania. Bez tego, nawet jeśli użyty środek przeciwko owadom okaże się skuteczny, muszki prędzej czy później znów się pojawią. Szczególnie uważnie należy sprzątać miejsca, w których mogą rozmnażać się muszki, to znaczy kuchenne blaty, okolice kosza na śmieci, a także lodówkę. Wszelkie pozostawione tam owoce czy resztki słodkich przekąsek mogą stać się pożywieniem dla tych małych owadów.
Kupując owoce, warto dokładnie obejrzeć każdy z nich i upewnić się, najlepiej jeszcze w sklepie, że nie są nadgniłe. Po przyniesieniu ich do domu należy je wszystkie dokładnie umyć i przechowywać w lodówce albo szczelnie zamkniętych pojemnikach.
Regularne sprzątanie kuchni, wynoszenie śmieci i dbanie o to, aby w domu nie znalazły się wilgotne miejsce sprzyjające rozwojowi muszek owocówek, sprawia, że nie mają się one jak rozmnażać, a zatem nie osiedlą się w mieszkaniu. Więcej informacji i porad na temat rozsądnego prowadzenia domu znaleźć można na stronie https://home.morele.net/.