Jak prawidłowo używać wkrętarki? Praktyczne porady!

Jak prawidłowo używać wkrętarki? Praktyczne porady!

Obsługa wkrętarki nie jest wprawdzie szczególnie trudna, ale warto znać kilka trików, z których korzystają zawodowcy, by ułatwić sobie pracę. Poniższe wskazówki nie tylko pozwolą szybciej zrealizować wyznaczone zadanie, lecz również pozytywnie wpłyną na żywotność samego sprzętu. Jak zatem prawidłowo używać wkrętarki?

Dobranie właściwego biegu wkrętarki

Nowoczesne wkrętarki są zazwyczaj wyposażone w kilka biegów. Dzięki nim można ustawić prędkość, z jaką ma się obracać głowica, a co za tym idzie – także bit lub wiertło. Większość urządzeń ma dwa biegi, chociaż te lepsze mogą być wyposażone nawet w 4 przełożenia.

Czym właściwie są przełożenia we wkrętarce? Można je porównać do biegów w samochodzie osobowym – po włączeniu niższego biegu spadają obroty, ale wzrasta moment obrotowy. Po wybraniu wyższego przełożenia głowica obraca się szybciej, jednak moment obrotowy jest niski.

Jak zatem korzystać z przełożeń wkrętarki? Do skręcania mebli, drewnianych konstrukcji oraz przeprowadzania różnych prac serwisowych, lepiej nadaje się niski bieg. Po jego uruchomieniu moment obrotowy jest na tyle wysoki, że można szybko wkręcać nawet duże wkręty, a jednocześnie precyzyjnie operować głowicą wkrętarki. 

Wyższy bieg sprawdzi się podczas prac rozbiórkowych, rozkręcania mebli i urządzeń elektronicznych, wykonywania otworów oraz mieszania farb i klejów. Należy jednak pamiętać o tym, że do wiercenia dziur w stali konstrukcyjnej oraz delikatnych materiałach – takich jak szkło i ceramika – nadaje się najniższy bieg.

Odpowiednie ustawienie pozycji sprzęgła wkrętarki

Niemal wszystkie wkrętarki są wyposażone w charakterystyczny pierścień z nadrukowanymi symbolami, który znajduje się między głowicą a korpusem. To nic innego, jak mechaniczne sprzęgło.  Jego zadaniem jest odłączanie napędu silnika w określonym momencie.

Sprzęgło służy do tego, aby nie dokręcać zbyt mocno śrub i wkrętów, ponieważ wówczas mogłoby dojść do uszkodzenia powierzchni roboczej. Jeśli podczas pracy zostanie przekroczona zadana wartość momentu obrotowego, sprzęgło wkrętarki zacznie automatycznie przeskakiwać.

Sprzęgło to także element chroniący operatora wkrętarki. Jeśli próbowałby dokręcić solidnie zamocowany wkręt, rozpędzona głowica urządzenia mogłaby gwałtownie wykręcić mu rękę i w efekcie doprowadzić do bolesnej kontuzji nadgarstka.

Jak zatem operować sprzęgłem wkrętarki? Reguluje się je przez obracanie wspomnianego pierścienia. Na jego powierzchni widać cyfry określające siłę wymaganą do odłączenia napędu (jej dokładne wartości można znaleźć w instrukcji dołączonej do urządzenia). Sprzęgło powinno być regulowane tylko wtedy, gdy silnik wkrętarki nie pracuje.

Wybór optymalnej wartości zależy przede wszystkim od danej wkrętarki – jak nietrudno się domyślić, w modelach o niskiej mocy należy ustawić wyższą wartość niż w tych wydajnych, przeznaczonych do ciężkich prac budowlanych.

Na pierścieniu sprzęgła mogą znajdować się także dodatkowe symbole – wiertła lub młotka. Pierwsze ustawienie służy do wiercenia w twardych materiałach, drugie uruchamia funkcję wiercenia udarowego. 

Wybór optymalnego osprzętu do wkrętarki

Aby praca z wkrętarką przebiegała szybko i komfortowo, trzeba zaopatrzyć się w osprzęt dopasowany do specyfiki określonego zadania. Skręcanie lub rozkręcanie poszczególnych elementów stanie się łatwiejsze dzięki uniwersalnemu zestawowi bitów. Idealne dopasowanie końcówki do wkrętu lub śruby jest ważne, ponieważ w przeciwnym razie mogą ulec uszkodzeniu.  

Do wiercenia przydadzą się oczywiście wiertła wysokiej jakości. Powinny być dostosowane do danego materiału. Warto rozważyć zakup wierteł wykonanych ze stali HSS lub węglików spiekanych. Usprawnią pracę, tym bardziej że nie trzeba ich zbyt często ostrzyć.

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Podobne posty

Masz uwagi?