Elektronarzędzia o wysokiej mocy zasilane z akumulatora? Sprawdź narzędzia Max Power od RYOBI

Elektronarzędzia o wysokiej mocy zasilane z akumulatora? Sprawdź narzędzia Max Power od RYOBI

Zakup ogrodowych elektronarzędzi o wysokiej mocy zasilanych z akumulatora to dobra i ekonomiczna inwestycja. Trzeba tylko wiedzieć, jak dobrze wybrać, gdzie zaopatrywać się w tego typu sprzęt i jak go używać. Nieprzemyślany zakup sprawi, że to, co miało być oszczędnością, okaże się ostatecznie stratą. W niniejszym tekście przyjrzymy się dobrym zwyczajom związanym z użytkowaniem elektronarzędzi zasilanych z akumulatora oraz przedstawimy pokrótce charakterystykę narzędzi MAX POWER marki RYOBI.

Konstrukcja akumulatorowych elektronarzędzi o wysokiej mocy, począwszy od silnika, a skończywszy na akumulatorze, wpływa nie tylko na ich cenę, ale również na działanie. Fachowcy wskazują na dziesięć elementów, które decydują o tym, że wybór konkretnego urządzenia będzie trafny.

Prostota tym razem ma znaczenie

Akumulatorowe narzędzia ogrodowe stworzone są do wykonywania dokładnie tej samej pracy, co ich elektryczne i spalinowe odpowiedniki. Korzyści wynikające z ich użytkowania wiążą się z eliminacją plączącego się kabla i brakiem potrzeby uzupełniania oleju czy benzyny. Rzadziej też się psują, a więc nie wydajemy pieniędzy na ich naprawę lub ponowny zakup. Nie tylko zapewniają one wystarczającą moc, ale również pozwalają na wykonywanie trudnych czynności na podwórku bez potrzeby ciągłego ładowania. Co więcej, narzędzia na baterie są znacznie częściej bezawaryjne niż ich odpowiedniki na silnik benzynowy. 

Poznaj swoje silniki

Elektronarzędzia o wysokiej mocy mogą być wyposażone w silnik elektryczny szczotkowy lub bezszczotkowy. Silniki szczotkowe są zdecydowanie tańsze, dlatego częściej używa się ich w narzędziach ekonomicznych, gdzie niska cena ma kluczowe znaczenie. Są również mniej energooszczędne niż wersje bezszczotkowe, więc szybciej rozładowują akumulator. Nie oznacza to jednak, że należy je całkowicie wykluczyć. Elektryczne nożyce zasilane silnikiem szczotkowym okazują się bardziej ekonomiczne w przypadku pielęgnacji mniejszych podwórek. Reguła ta nie dotyczy jednak dmuchaw do liści czy pił akumulatorowych do gałęzi. Ten typ narzędzi wymaga silnika bezszczotkowego i dużej baterii. Obecność tych elementów gwarantuje, że nie zabraknie energii w trakcie przycinania drzew lub zdmuchiwania zalegających liści.

Zużycie mocy silnika elektrycznego

Akumulatorowe narzędzia ogrodowe dostępne są w wersjach wyposażonych w baterie o mocy 18, 24, 36, 40, 56, a nawet 80 V. Uważa się, że wyższe napięcie akumulatora przekłada się na większą moc urządzenia. Faktycznie, w niektórych przypadkach jest to prawdą, choć nie zawsze. W rzeczywistości dobrze zaprojektowane narzędzie z akumulatorem o mocy 36 V spokojnie może dorównać narzędziom zapewniającym 80 V. Nie można zatem polegać wyłącznie na napięciu akumulatora w kontekście użyteczności sprzętu. Rzeczywistą miarą wydajności elektronarzędzia ogrodowego zasilanego akumulatorem jest jego moc. Aby ją oszacować, wystarczy dokonać prostego mnożenia: wolty razy ampery. Jeżeli potraktujemy wolty jako ciśnienie (psi), a ampery jako objętość (litry), to pomnożenie woltów (ciśnienie) i amperów (objętość) da nam liczbę „litrów” przy ustalonym ciśnieniu (wolty). Wynika z tego, że narzędzie o wyższej mocy będzie zużywać więcej energii niż porównywalne narzędzie o niższej mocy.

Pojemność baterii określamy w amperogodzinach. Ocena amperogodzin daje nam wiedzę o tym, jak długo bateria może nieprzerwanie wytwarzać określoną liczbę amperów. Akumulatorowi o pojemności 5 amperów wytworzenie 5 amperów zajmie godzinę. Jeśli zatem wykorzystamy elektronarzędzie o wyższej prędkości lub wyższym obciążeniu, które będzie pobierać więcej niż 5 amperów, akumulator rozładuje się szybciej. Proste, prawda? Jednak sam wskaźnik amperogodzin akumulatora nie da nam informacji o całkowitej mocy, jaką gwarantuje narzędzie. Dlatego konieczne jest porównanie mocy baterii w watogodzinach (mnożenie: wolty razy amperogodziny). Część producentów sprzętu ogrodowego podaje ocenę w watogodzinach, choć nie jest to regułą. Przyjrzyjmy się zatem dwóm podobnym pojemnościom baterii opartym na amperogodzinach.

40-woltowy akumulator może zapewniać moc 2,5 amperogodzin i 90 watogodzin. Tymczasem inny producent wyposaża swoje urządzenia w 18-woltowy akumulator i 2,0 amperogodziny o mocy 36 watogodzin. Mimo że oba akumulatory mają podobne wartości amperogodzin (2,0 i 2,5), ich wartości w watogodzinach znacznie się od siebie różnią. Jeśli zatem chcemy porównywać baterie, upewnijmy się najpierw, że zestawiamy ze sobą ich oceny w watogodzinach, a nie tylko w amperogodzinach.

Dwa akumulatory Ryobi na ściętym pniu

Wskaźniki zasilania baterii

Producenci wyposażają baterie litowe w szereg lampek wskazujących ich poziom naładowania. Stanowi to nieocenioną pomoc, jeśli chcemy wiedzieć, czy nasze urządzenie dysponuje mocą wystarczającą do dokończenia swojej pracy lub rozpoczęcia nowego zadania. Wskaźniki są z reguły dość dokładne, ale nie niezawodne. Dzieje się tak, ponieważ baterie litowe nie rozładowują się jak ich starsze odpowiedniki, czyli baterie niklowo-kadmowe (NiCad) czy hybrydowe niklowo-metalowe (Ni-MH). Oba wymienione warianty tracą moc coraz wolniej, aż do zupełnego wyczerpania. Można zatem „wycisnąć” z baterii litowych ten ostatek mocy niezbędny do dokończenia naszej pracy.

Okres działania baterii

Osoby korzystające z elektronarzędzi ogrodowych zasilanych z akumulatora narzekają najczęściej, że bateria nie działa tak długo, jak obiecywano w reklamach. Dzieje się tak, gdyż większość producentów podaje czas pracy urządzenia na podstawie jego najniższej prędkości. Jeżeli zatem uruchomimy sprzęt z większą prędkością i tak też będziemy go używać, nie uzyskamy wyników zgodnych z opisem. Co w takim wypadku możemy zrobić?

Dobrym przykładem jest dmuchawa do liści. Wielu użytkowników uruchamia to urządzenie na najwyższych obrotach, aby zdmuchiwać zalegające liście z chodników i podjazdów. Rzecz w tym, że nie zawsze potrzebujemy większej prędkości, aby wykonać konkretne zadanie. Chcąc przedłużyć pracę baterii, warto zaopatrzyć się w dmuchawę z kilkoma prędkościami i przyciskiem do zwiększania mocy. Uruchamiamy wtedy sprzęt na najniższej prędkości, a z wyższych korzystamy wyłącznie w razie potrzeby.

Podkaszarka akumulatorowa i nożyce do żywopłotu nie muszą pracować z wysoką mocą podczas przycinania cotygodniowego wzrostu. Do tak słabych gałązek wystarczy najniższa prędkość.

Piła łańcuchowa akumulatorowa zwykle świetnie radzi sobie z przycinaniem i ścinaniem krzewów i małych drzewek na jednym ładowaniu – pod warunkiem, że pracujesz na wolnych obrotach. Jeżeli jednak postanowisz ciąć zbyt szybko, przeciążysz silnik i w konsekwencji szybciej rozładujesz akumulator.

Zaopatrz się w dodatkową baterię

Jeśli Twoje podwórko jest niewielkie, prawdopodobnie możesz wykonać wszystkie prace na jednym akumulatorze. Większe przestrzenie nie dają już takiego luksusu. Jeżeli chcesz zatem osiągnąć maksymalną produktywność, powinieneś kupić drugą baterię. W ten sposób szybciej zakończysz koszenie, podkaszanie czy cięcie, zamiast czekać na naładowanie akumulatora.

Chroń akumulator przed ekstremalnymi temperaturami

Działanie mrozu i upałów drastycznie skraca żywotność baterii. Chcąc maksymalnie wydłużyć żywotność akumulatora, należy unikać pozostawiania urządzenia na słońcu, w gorącym garażu lub w samochodzie w upalny dzień. W zimie warto przechowywać je w pomieszczeniu, które skutecznie ochroni przed ekstremalną temperaturą. Pamiętajmy, że pozostawianie rozładowanych baterii na długi czas również skraca ich żywotność, dlatego zawsze należy je ładować.

Zobacz również: narzędzia ogrodowe – kosiarki

Mężczyzna przycina żywopłot za pomocą przycinarki akumulatorowej

Poznaj system bezprzewodowy RYOBI® MAX POWER

Na nic jednak zdadzą się wszelkie zasady korzystania z urządzeń na akumulator, jeżeli nie dokonamy właściwego zakupu. System bezprzewodowy RYOBI® MAX POWER stanowi doskonałe połączenie zaawansowanej technologii silnika i elektroniki z maksymalną wydajnością. Sprawia to, że sprzęt tego producenta nadaje się do wszelkich zadań na terenie większego lub mniejszego ogrodu. Korzyści z użytkowania urządzeń tej firmy jest wiele – począwszy od zadowalającej mocy, przez brak emisji spalin, po niski poziom wibracji i cichą pracę. Sam akumulator jest na tyle lekki, że prace ręczne nie powinny sprawiać problemów nawet osobom, które nie dysponują wielką siłą fizyczną. Przycinanie żywopłotów czy koszenie trawy z dobrym sprzętem to nie tylko łatwa, ale i przyjemna praca. Możemy zapomnieć o bólu ramion będącym często konsekwencją prac ogrodowych.

Zobacz również: Technologie MAX POWER od RYOBI

Wydajny akumulator

Akumulatory Lithium+ High Energy 6,0 Ah i 9,0 Ah to nowy rozdział w historii tego typu baterii. Są one mocniejsze i bardziej wytrzymałe od swoich starszych wariantów. Dostarczają więcej mocy, zapewniając 3 razy dłuższy czas pracy.

Zobacz również: Piła akumulatorowa i inne narzędzia o wysokiej mocy bez silnika spalinowego – system RYOBI MAX POWER.

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Podobne posty

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?