Automatyczna klimatyzacja

Automatyczna klimatyzacja

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

20160707_182941

 

Słoneczko ostatnimi dniami niemiłosiernie grzeje, a temperatura w moim pokoju (na poddaszu) rośnie w oczach!

Aby dało się spokojnie spać postanowiłem wykonać pokojową klimatyzacię, urządzenie, które chociaż trochę schłodzi powietrze w pokoju. Szperając w internecie znalazłem wiele różnych konstrukcji od prostszych po te bardziej rozbudowane. Ja z braku finansów i czasu postanowiłem wykorzystać rzeczy, które już posiadałem i moim wzorem był przykład klimy z wykorzystaniem lodu. W swoim projekcie postanowiłem wykorzystać właśnie lód, którego mam jak lodu xd. Konstrukcja jest prosta złożona z uszczelnionego klejem na gorąco zasilacza komputerowego (samej obudowy), wentylatora (który był w nim zamontowany oryginalnie), oraz aluminiowych przegród w środku, które mają za zadanie oddawać zimno z zimnej wody po rozpuszczeniu się lodu. Nad wszystkim czuwa arduino uno które gromadzi informacje z dwóch czujników temperatury (dallas DS18B20) i wyświetla je na wyświetlaczu lcd 16×2. Jeden termometr mierzy temperaturę w pokoju i jezeli ta wzrośnie powyżej ustawionej za pomocą potencjometru lub pilota to arduino uruchamia wentylator po przez przekaźnik ( chciałem użyć tranzystorów, lecz brakło już miejsca na płytce stykowej). Jeżeli temperatura wewnątrz pokoju wzrośnie powyżej ustawionej to nasz system się załącza. Uruchamia się przekaźnik i zamyka obwód wentylatora, który tłoczy ciepłe powietrze do naszej obudowy po brzegi wypełnionej lodem. Drógi termometr mierzy i wyświetla temperaturę schłodzonego powietrza przez naszą klimatyzację. Jeżel nasz zapas lodu się skończy (a wysytarcza on na ok. od 40 do 100min. w zależności od temperatury w pokoju) wtedy powietrze, które wychodzi z naszej klimy staje się cieplejsze. Wtedy  wyłapuje to nasz czujnik i jeżeli temperatura powietrza z naszej klimatyzacji jest o 1 stopień niższa niż pokojowa to arduino uruchamia buzer, lub diodę LED które informują nas, iż zapas lodu się skończył.

System ten ma swoje wady ale i zalety. Do zalet na pewno można zaliczyć:

 • schładza temperaturę powietrza i wytwarza chłodny, przyjemny powiew.
 • jest mało prądożerny.
 • prosty w obsłudze i budowie.
 • nawet daje radę

Jednak nie jest doskonały i oto jego wady:

 • słaba wydajność (przez to, że jest energooszczędny).
 • zwiększa wilgotność powietrza.
 • trzeba uzupełniać zapas lodu.

Mój system nie został jeszcze kompleksowo sprawdzony pod względem wydajności, lecz podzielę się obserwacjami z weekendu. A więc tak temperatura zewnętrzna w południe osiągnęła 23 stopnie a w pokoju panowały przyjemne 22 stopnie. Nie było potrzeby włączać urządzenia, lecz chcałem przetestować swój ukończony system. Powiem tak w słoneczne dni temperatura w pokoju rośnie do wieczora, słońce nagrzewa wnętrze pokoju, a jak urządzenie jest włączone no to efektu brak, no może nie tyle brak co jest on mizerny. Zdecydowanie lepiej radzi sobie po zachodzie słońca. Wtedy to zaobserwowałem spadek temperatury w moim pokoju o ok 0,5 stopnia co 25-30min. Przy wymiarach mojego pokoju a jest on dość sporawy (ok. 27m2.). W mniejszych pomieszczeniach efektywnosć wzrośnie. Następnego dnia gdy na zewnątrz było 29 stopni a w moim pokoju 25 to sytuacja wyglądała następująco. Lód topniał ciut szybciej a temperatura wyjściowa spadła do 14 stopni, lecz na parenaście minut i wraz z roztapiającym się lodem wzrastała co jest gorszą wiadomością. Także tempo schładzania bardziej nagrzanego powietrza wydłużało się. System automatycznie potrzebuje więcej czasu, aby schłodzić nasz pokój i jezeli nie kładziesz się spać o 21 to system zdaży trochę schłodzić twój pokój o parę stopni.

*obserwacje z filmu: następnego dnia temp. zewnętrzna dobiła 30 stopni… W pokoju o godzine 18 panowało 27 stopni. I średnio co godzinę temperatura spadała o jeden stopień. Co jak dla mnie jest zadowalającym wynikiem (zwłaszcza biorąc pod uwagę wymiary mojego pokoju).

A tutaj zamieszczam parę zdjęć z etapów powstawania, modernizacji:

20160711_071639 20160711_071627 20160711_071603 20160707_141722 20160710_185511

20160707_182941

Schemat połączeń:

fritzing zdj. projektu klima 2x ds18b20

 

 

I film a działania:

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 1/5 (głosów: 1)

Podobne posty

6 komentarzy do “Automatyczna klimatyzacja

 • Ja rozumiem, wrzucać pytanie na forum majsterkowa i elektrody jednocześnie, ale projekt? Dziwię się, że Ci tej prowizory nadal nie wywalili z DIY na elektrodzie. Bo odsłoniętej plątaniny kabli nie można nazwać ukończonym projektem.

  Odpowiedz
  • “Unikanie złośliwej krytyki skierowanej do autorów postów. Autorzy robią co w ich mocy, żeby przygotować każdy post możliwie jak najlepiej. Krytykować oczywiście wolno, ale konstruktywnie, rzeczowo i bez zbędnego czepialstwa.”
   Tak mówi punkt trzeci regulaminu dodawania komentarzy radzę się z nim zapoznać…

   Odpowiedz
 • Ale jest jakiś zakaz dodawania tego samego projektu na Majsterkowo i elektrodę?? Skoro tak to mi to napiszcie? Chciałem się po prostu podzielić pomysłem z użytkownikami Majsterkowa, jak i Elektrody :o nie każdy ma konto tu i tu :o Prowizorka to wynika z opisu nie małem żadnej obudowy pod ręką a robiłem z tego co mam…

  Odpowiedz
  • Wiesz, mi to wszystko jedno jak sobie upakujesz elektronikę, ale jeśli chcesz zaprezentować świat, to powinieneś bardziej się postarać o estetykę. Twoja konstrukcja obecnie odstaje od większości projektów prezentowanych tu, na blogu, jak i na tamtej stronie. Co widać po ocenach, użytkownicy raczej nie chcą, aby ten projekt znalazł się na stronie głównej majsterkowa.

   Odpowiedz
   • Nie wiem czy chciałeś czymś zabłysnąc czy co, ale dla laika to nawet lepszy jest fakt, że Autor zostawił to w ten sposób. Można zobaczyć przynajmniej jak to wygląda od środka.

    Jasne, że mógł zadać o estetykę. Tylko po co ? ani to praktyczne ani przydatne dopóki tego nikomu nie masz zamiaru sprzedać. Czekam tylko aż dowalisz się o to, że ściany nie sa odmalowane na potrzeby filmiku.

    Electronic Ride, wielkie dzięki za wrzucenie projektu !

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?