Zadaniem badań termowizyjnych jest sprawdzenie izolacyjności cieplnej danego budynku. Dzięki nim można sprawdzić, czy w dowolnym budynku nie dochodzi do niekontrolowanej ucieczki ciepła, co może prowadzić albo do dyskomfortu, albo do zbyt wysokich kosztów ogrzewania danego budynku.
Badania termowizyjne – kiedy możemy je wykonywać?
Na badania termowizyjne możemy zdecydować się w dowolnym momencie – i w momencie zamieszkiwania w danym domu, przed oddaniem go do użytku lub przed planowaną termomodernizacją. Dzięki badaniu termowizyjnym będziemy mogli zlokalizować wszystkie mostki ciepła, czyli miejsca, gdzie dochodzi do niekontrolowanej ucieczki ciepła z budynku. Zdawanie sobie sprawy z ich obecności i poznanie ich lokalizacji sprawia, że możemy zaplanować odpowiednią termomodernizację budynku – dzięki niej można ograniczyć straty ciepła budynku.
Kto decyduje się na badania termowizyjne?
Na badania termowizyjne decyduje się kilka różnych grup klientów. Składają się na nie:
• Osoby, które odbierają dom lub kontrolują przebieg jego budowy – dzięki temu wiedzą oni, czy szereg prac prowadzony jest prawidłowo, i czy budynek spełnia wszystkie zakładane normy energooszczędności.
• Osoby kupujące dom z rynku pierwotnego lub wtórnego – dzięki badaniu termowizyjnemu sprawdzają, czy spełniają one deklarowane normy energooszczędności lub weryfikują, czy budynek nie będzie potrzebował inwestycji w postaci prac termoizolacyjnych (budynki z rynku wtórnego).
• Deweloperzy – dzięki badaniom termowizyjnym weryfikują, czy budynek został prawidłowo wykonany oraz sprawdzają, czy dany projekt spełnia pokładane w nim oczekiwania. Dzięki badaniu termowizyjnemu można wprowadzać zmiany w dalszych projektach i ich realizacjach.
• Osoby, które odczuwają wychładzanie się danego budynku – tyczy się to też tylko niektórych z jego powierzchni.
• Osoby ponoszące zbyt wysoki koszty ogrzewania.
Jak wykonuje się badanie termowizyjne?
Wynikiem badanie termowizyjnego jest termogram. Może być on albo monochromatyczny, albo kolorowy, może być on również albo wydrukowany, albo zapisany w postaci cyfrowej. Obecnie bardziej popularna jest wersja cyfrowa, zwłaszcza że jest to termogram znacznie bardziej obrazowy. Samo badanie może być wykonywane zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Gdy badanie odbędzie się wewnątrz, mostki ciepła będą na termogramie oznaczone kolorami ciemnymi – będą to miejsca zimniejsze, takie więc, gdzie ucieka ciepło. Jeżeli jednak badanie termowizyjne wykonywane jest na zewnątrz, mostki ciepła będą oznaczone kolorami jasnymi. Będą to miejsca cieplejsze, czyli takie, w których ciepło ucieka z wnętrza budynku na zewnątrz.
Wykonywanie termogramów sprawia również, że możemy zlokalizować nie tylko źródła, z których występują zawilgocenia, ale również zasięg ich działania. Jest to istotne, ponieważ wilgoć działa destrukcyjnie na materiały budowlane, co może prowadzić do gorszego wypromieniowania ciepła. Jeżeli w danym budynku pojawia się grzyb lub zawilgocenie, koniecznie jest zwrócenie uwagi również na ten fragment termogramu, by zlokalizować ich źródło.
Badania termowizyjne – temperatura, pogoda, pora dnia
Badania termowizyjne można wykonać jedynie w okresie grzewczym. Pamiętać trzeba również o tym, że aby wyniki badania termowizyjnego były wiarygodne, różnica temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a temperaturą na zewnątrz, powinna powynosić 15 stopni Celsjusza lub więcej. Nie powinniśmy decydować się na wykonywanie badania termowizyjnego, gdy pogoda jest słoneczna. Z racji tego, że tę ciężko zaplanować, warto zdecydować się na wykonanie nocnego badania termowizyjnego.
Badania termowizyjne – badania pełne oraz uproszczone
Na badania pełne decydują się głównie ci klienci, którzy chcą udowadniać swoje racje w sądzie – zaliczają się do nich osoby, które m.in. chcą dochodzić swoich praw przed deweloperem, wykonującym dla nich daną inwestycję.
W ramach takiego, pełnego badania termowizyjnego, wykonuje się termogram całych ścian szczytowych i osłonowych oraz diagnozuje się te elementy przegród, które posiadają najbardziej zróżnicowaną izolację cieplną. Dzięki temu można zdecydować się na wskazanie obecnych wad konstrukcyjnych danego budynku.
Pełne badanie termowizyjne obejmuje również centralne ogrzewanie i jego elementy. Wszystko po to, aby nie tylko ocenić, czy ogrzewanie działa poprawnie, ale również, aby odnaleźć potencjalne nieszczelności całej instalacji grzewczej.
Badanie uproszczone jest tańsze i szybsze. W jego ramach dokonuje się oględzin za pomocą kamery termowizyjnej. Działa ona na podstawie promienie podczerwonych. Badania obejmuje także wilgotność powietrza oraz rozkład temperatur wewnątrz, oraz na zewnątrz budynku. Jest to rozwiązanie odpowiednie, jeżeli chcemy upewnić się, że budynek nie posiada mostków ciepła, a jeżeli je posiada – by je zlokalizować.
Ile kosztuje badanie termowizyjne?
Kluczowym aspektem w kontekście ceny badania termowizyjnego będzie to, czy zdecydujemy się na badanie pełne, czy uproszczone. Badanie pełne, które będzie zawierać m.in. protokoły do celów sądowych, zdjęcia, opisy, sprawozdania, może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. W przypadku badań uproszczonych nie mamy do czynienia z tak dużą liczbą dokumentów, dzięki czemu ceny badań mogą wynosić od kilkaset złotych.