Jak prać pościel? Cenne wskazówki

Jak prać pościel? Cenne wskazówki

Czy zdarzyło ci się kiedyś, że piękna pościel straciła swój urok po kilku praniach? Albo przestała być tak miękka, jak była na początku? Przyczyną może być nie kiepska jakość materiału, a niewłaściwy sposób prania. Dowiedz się, jak prać pościel w zależności od rodzaju tkaniny użytej do jej uszycia i sprawdź, jak często wrzucać poszewki do pralki.

W jakiej temperaturze prać pościel?

Odpowiedź na pytanie, w ilu stopniach prać pościele, nie jest jednoznaczna – wszystko zależy od tego, z jakiego materiału je uszyto. Oto komplet podpowiedzi:

  • Pościel bawełniana

Pościele bawełniane możesz prać w 60°C – nie powinny stracić koloru ani miękkości. Obiegowa opinia głosi, że bawełnę można prac nawet w 90°C, ale na taki krok decyduj się tylko raz na jakiś czas (np. gdy dziecku zdarzy się nocna „wpadka”).

  • Pościel flanelowa

Flanela jest mocnym i dość grubym materiałem, ale nie cechuje się dużą odpornością na temperatury. Jeśli wstawisz pranie z taką pościelą na więcej niż 40°C, kolory przyblakną, a tkanina przestanie być idealnie miękka.

  • Pościel z kory

Pościele z kory są bardzo wygodne – choćby z uwagi na fakt, że nie wymagają prasowania. Aby jednak długo cieszyły oko nienagannym wyglądem, należy je prać w odpowiedniej temperaturze, tj. w tej od 40°C do 60°C.

  • Pościel z adamaszku

Maksymalna temperatura prania pościel z adamaszku to aż 90°C. Innymi, słowy, śmiało możesz ją niemal „wygotować”, w ogóle nie martwiąc się, że tkanina się zmechaci, skurczy, straci miękkość czy kolor. Z pewnością nic takiego nie nastąpi.

  • Pościel satynowa

Pościele satynowe są piękne, ale i wrażliwe na wysokie temperatury – pierz je w maksymalnie 40°C.

Pranie pościeli – dodatkowe wskazówki

  • Zawsze pierz nową pościel

Wiele osób uważa, że pranie nowej pościeli jest zbędne. Tymczasem jest ono niezwykle ważne – pozwala na wypłukanie części chemikaliów z tkaniny. Nie zapominaj również, że zanim pościele trafią do kupującego, pokonują długą drogę i przewijają się przez wiele niekoniecznie czystych rąk. Krótko mówiąc: pierz bez najmniejszego zawahania.

  • Przed praniem zasuń zamki i zapnij guziki

Zapobiega to nadmiernemu skręcaniu się pościeli, które uniemożliwia jej dokładne wypranie.

  • Pierz pościele na lewej stronie

Dzięki temu zwiększysz żywotność kolorów.

Jak często prać pościel?

Raz na tydzień? Raz na dwa tygodnie? A może nawet na trzy? Opinie co do tego, jak często prać pościel, bywają bardzo różne. Zdaniem specjalistów minimalna częstotliwość to raz na dwa tygodnie – dłuższe odstępy są niezalecane z uwagi na to, że w pościeli gromadzą się nie tylko roztocza, ale również małe kawałki złuszczonego naskórka.

Oczywiście warto pamiętać, że alergicy – zwłaszcza ci uczuleni na kurz, powinni prać swoje pościele nieco częściej, czyli raz na tydzień.

Czy można prać pościel z ręcznikami?

Wiele osób pierze swoje pościele z ręcznikami, tymczasem jest to błąd. Po pierwsze – ręczniki pierze się w temperaturze około 60 stopni, a wiele rodzajów pościeli – w niższej. Po drugie, w trakcie prania pościeli dochodzi o naturalnego procesu zwanego pyleniem, a który polega na odrywaniu się drobinek włókien. Drobinki te mogą osadzać się na pościeli, co sprawi, że nie będzie ona już tak miękka i gładka, jak powinna.

Piękne, trwałe pościele – gdzie je znaleźć?

Uwielbiasz piękne pościele i lubisz mieć spory wybór podczas zakupów? W takim razie koniecznie wejdź na Ceneo.pl. Tylko tam znajdziesz ponad 11 tysięcy ofert – różne wzory, różne rozmiary, różne rodzaje i gatunki materiałów. Krótko mówiąc: pościelowy raj na wyciągnięcie ręki.

Autor: R. Wojtaś

Ocena: 5/5 (głosów: 1)

Podobne posty

Jeden komentarz

Komentarze zostały wyłączone.

Masz uwagi?