Bardzo prosta antenka doubleBiquad do obioru telewizji cyfrowej

Bardzo prosta antenka doubleBiquad do obioru telewizji cyfrowej

Zainspirowany artykułem Prosta antena do obioru DVB-T oraz kalkulatorem anten doubleBiquad dostępnym na stronie tej stronie wykonałem bardzo prostą antenkę używając materiałów, które jak się spodziewam są w każdym domu. Nie wykonałem reflektora, ponieważ nadmierna kierunkowość anteny w moim przypadku byłaby szkodliwa.

Kierunki z mojego miejsca zamieszkania (Kielce) do nadajników przecinają się pod kątem prostym.

Efekt bez reflektora w moim przypadku jest znakomity, odbieram wszystkie dostępne programy z bardzo dobrą jakością niezależnie od pogody.

Gdyby ktoś jednak potrzebował reflektora to odległość od antenki do jego powierzchni powinna wynosić ok. 55mm a minimalne wymiary ok. 366 x 820mm (może być większy).

Polecam sprawdzenie obliczeń na kalkulatorze ze strony jak wyżej.
Zamontowanie reflektora oczywiście komplikuje całą antenkę.
Proponuję wypróbować ją w tej prostej postaci bez żadnego reflektora.

Gdyby ktoś jednak potrzebował reflektora należy pamiętać, że powinien być połączony z ekranem fidera (fider – kabel łączący antenę z odbiornikiem).

Antena nie jest wykonana jak to się zwykle robi z drutu ale ze starego kabla koncentrycznego. Myślę, że w każdym domu jest takiego kabla dosyć, jeśli nie to można oczywiście użyć nowego. Koszt jest znikomy bo kabla nie potrzeba wiele.

Antenka jest obliczona na częstotliwość ok. 700MHz.
W Kielcach MUX-1 jest na 802MHz, MUX-2 na 594MHz a MUX-3 na 682MHz.
W związku z tym, antenka najgorzej radzi sobie z MUX-1 sądząc po wskazaniach odbiornika.

Niezależnie od tego odbieram wszystkie kanały bez żadnych zakłóceń.
Oczywiście można też wykonać dwie antenki dopasowane lepiej do odbieranych częstotliwości.

Co jest potrzebne:
Dwa kawałki koncentrycznego kabla antenowego o długości
42cm + 42cm + 2cm na złącza = 86cm. Razem 172cm starego kabla.
Taśma izolacyjna odporna na UV (słońce).
Lutownica, cyna, kalafonia i umiejętność lutowania.
Kabel koncentryczny dobrej jakości do połączenia anteny z odbiornikiem
plus oczywiście wtyk antenowy.

Kabel może być stary tłumienie i inne parametry przewodu są bez znaczenia.
Ważne, żeby miał dobry ekran najlepiej z miedzianych drucików.
Końce obu kawałków przewodu należy odizolować na długości ok. 10mm.
Druciki ekranu skręcić na drucie wewnętrznym kabla i pocynować.
Kabel (jego ekran) pracuje jak metalowa rurka i zastąpuje drut z którego zwykle wygina się takie anteny.

Antena po wykonaniu wygląda tak:

Double BiQuad_1

Każde “oczko” anteny ma obwód 42cm.

Szczegóły połączenia:

Double BiQuad_2

Do dwóch uzyskanych w ten sposób punków podłączeniowych lutujemy, do jednego ekran a do drugiego żyłę koncentryczną fidera czyli kabla łączącego antenkę z odbiornikiem.

Schemat ideowy ze strony z kalkulatorem anten doubleBiquad poniżej:

Double BiQuad

Double BiQuad_0

Myślę, że powyższy schemat wyjaśnia jak ukształtować kabel i podłączyć fider.
Należy ukształtować oba kawałki w kształt ósemki i użyć taśmy dla utrwalenia tego kształtu. Te dwie ósemki lutujemy jak widać na drugim rysunku.

Nie należy się martwić, że kształt pętli w naszyj antence nie jest kwadratowy a kolisty – fala tego “nie widzi”.

Antena po zainstalowaniu na moim balkonie i podłączeniu do odbiornika wygląda tak:

Double BiQuad_3

Antenka jest oczywiście typową polską prowizorką, każdy może to poprawić po swojemu, jednak jej zalety;
czas, który poświęciłem na jej wykonanie (ok. 60 min, krócej niż przygotowanie tego wpisu)
i co najważniejsze dobry odbiór ;-)
pozwoliły mi przymknąć oko na pogorszenie estetyki balkonu.

Pozdrawiam i życzę naśladowcom dobrego odbioru.
Zdzich

Ocena: 4.26/5 (głosów: 95)

Podobne posty

39 komentarzy do “Bardzo prosta antenka doubleBiquad do obioru telewizji cyfrowej

 • Jestem kompletnym idiotą w tych sprawach. Nic z tego nie rozumiem. A gdzie jest drugi koniec?! Jest niby “szczegół połączenia” ale nic z tego nie wynika? Zdjęcie wyżej (pt. “antena po wykonaniu wygląda tak”) wystaje jeden kabel z tego połączenia i skąd on się nagle wziął skoro na zdjęciu następnym jest ucięty? Według mnie – słabo zrozumiałe! Ale przypominam – jestem w tym względzie idiotoodporny!

  Odpowiedz
  • Przyznaję zdjęcie samo może trochę mylić, ale opis mówi o dwóch kawałkach kabla więc oczywistym jest, że muszą to być dwie niezależnie połączone ósemki. Jeżeli się mylę niech mnie ktoś poprawi.

   Odpowiedz
 • Pomysł bardzo mi się podoba, ale podobnie jak kolega Jotgie nie kumam do końca jak to zmontować.
  Łukasz – można prosić o więcej szczegółowych zdjęć ? :)

  Odpowiedz
  • To nie jest mój post, więc zdjęć nie mam jak dorobić :) Ale tak na logikę, to z drugiej strony antena będzie zakończona zwykłym wtykiem antenowym :)

   I na ostatnim zdjęciu widać, że jest ona po prostu zawieszona (u góry widać coś żółtego, na czym pewnie ona wisi).

   Odpowiedz
 • Aktualnie wisi na wkręcie stalowym wkręconym w ścianę.
  Pan Łukasz ma rację, na drugim końcu kabla jest wtyk do podłączenia odbiornika.
  Proszę o wybaczenie jeśli mój post nie jest dostatecznie zrozumiały dla wszystkich.

  Antenka zrobiła się znana w rodzinie i popełniłem następną tym razem każde oczko ma obwód 44cm i jest ich razem osiem – po cztery na stronę.
  Zmodernizowana antenka miała się sprawdzić na parterze za oknem (na ścianie balkonowej) i się sprawdziła.
  Jak znajdę chwilę czasu to przygotuje drugi post o tej powiększonej antence, jakkolwiek jest zbudowana analogicznie, trzeba wziąć dwa razy więcej kabla i ułożyć dwa razy po cztery oczka-pętle zamiast po dwie jak opisano w tym poście.
  Druga antenka wyeliminowała z dachu dwie stare tradycyjne anteny yagi co pozwoliło odzyskać sporo starego kabla koncentrycznego. Mam teraz materiał do seryjnej produkcji antenek ;-)

  Pozdrawiam
  Zdzich

  Odpowiedz
  • A czemu nie mona tego wykonać “jednym przewodem” zamiast łączyć dwa? Chodzi mi o te kółka. Tu są dwa razy po dwa oczka, a przecież dało by się zrobić od razu cztery zaczynając i kończąc na środku, odeszłoby jedno lutowanie. Tak jak zrobiony jest drut ze stronki z kalkulatorem.

   Odpowiedz
  • Tak, do aero2 też można zrobić podobną antenę. Jedyne co się zmienia, to częstotliwość, a co za tym idzie także wymiary anteny. Podlinkowany kalkulator powinien pomóc.

   Zastanawiam się, jaka jest przewaga tego typu anteny nad zwykłym biquad, który wygląda na prostszy w konstrukcji.

   Odpowiedz
 • Projekt ciekawy i niedrogi w wykonaniu :D
  Akurat znajdzie zastosowanie co prawda nie u mnie ale spróbuję z taką anteną,koszt aby spróbować nie jest ogromny więc nawet gdyby taka antena nie zdała egzaminu to przewód można jeszcze wykorzystać więc strata jest żadna :)

  Odpowiedz
 • Świetny pomysł. Swego czasu zastanawiałem się jak bardzo wprowadzenie telewizji cyfrowej przełoży się na zyski producentów dekoderów, anten, a tu proszę – działająca antena stworzona samodzielnie i jakieś 90 zł w kieszeni :-)

  Odpowiedz
 • Witam.

  Planuje tez zrobić taka antenkę ale nie wiem jak wyliczyć wymiary jej :(

  W Białymstoku MUX-1 jest na 674MHz, MUX-2 na 698MHz a MUX-3 na 610MHz

  Czy byście byli tak pomocni i obliczyli mi wymiary antenki??

  Odpowiedz
 • Dziękuję , wspaniały pomysł antenka działa wyśmienicie , jak jeszcze coś wymyślisz to proszę podziel się pomysłem . Moja antenka wisi wewnątrz mieszkania płasko na ścianie za telewizorem a jakość sygnału według wskazań tv jest dobra .

  Odpowiedz
 • Naprawdę gienialne rozwiązanie.Próbowałem ustawiać anteny znajomym i dopiero po wykonaniu tejże anteny widzę że ludzie tracą niepotrzebne pieniądze i czas.”moja ” antena odbiera 53 kanały( oczywiście duble) ale bez żadnych wzmacniaczy ,wydanej kasy.Nic się nie tnie antena wisi na klamce okna.Jutro jadę przetestować w okolice lini wysokiego napięcia(zakłócenia non stop).Dodam że te chińskie anteny budową wołają o pomstę do nieba.Wszystko trzyma sie od tak sobie, i czasem niestety pęka plastik co jest bardzo stresujące.Dzięki za poradnik i tą stronę.

  Odpowiedz
 • Witam,
  brawo dla autora, i potwierdzam, że kształt pętli w antenie nie robi żadnej różnicy. Dla testu wykonałem dwie wersje anteny biquad – jedną typową z grubego drutu miedzianego w postaci kwadratowych okienek, a drugą ze starego koncentryka z miedzianym ekranem w postaci ósemki. Różnicy w odbiorze nie ma praktycznie żadnej.
  P.S. Lutowało mi się dużo łatwiej koncentryk, niż drut miedziany. Z tym drugim miałem takie problemy, że musiałem użyć starej, potężnej kolby lutowniczej, bo lutownicą transformatorową nie szło porządnie rozlać lutowia, wychodziły zimne luty, a fuchy nie lubię :)

  Odpowiedz
 • Antenka super :D bez lutowania też działa ;) wiem bo sam tak zrobiłem ponieważ nie mam lutownicy O:) dzieki za pomysł :O kombinuj dalej może zrobisz antene która będzie odbierała kanałay z cyfry + itp ;)

  Odpowiedz
 • Od niechcenia wczoraj zrobiłem taką antenkę z dość starego kabla, z przekonaniem że nie zadziała, do nadajników mam 38km Iława/Kisielice oraz 42km Bydgoszcz/Trzeciewiec, z racji bliskości lasu i położenia mieszkania łapie mi w Grudziądzu na Mniszku tylko Iławę, ale za to najsłabszy sygnał jaki odebrałem ma moc na nadajniku ERP 35kW, słabszych nie udało się złapać, Bydgoszczy także(brak TVP Bydgoszcz, za to łapie TVP Olsztyn i TVP Gdańsk). Antenę zrobiłem naprawdę niechlujnie, tak na szybko z przekonaniem że dużo kabla leży to czemu nie spróbować? Wymiary oczek zrobiłem takie jak autor, chociaż nie są równe :) połączyłem oplot z żyłami, nic nie lutowałem skręciłem obie ósemki, połączyłem je z kawałkiem koncentryka lepszej jakości za pomocą kabelków po kablu od jakiś słuchawek, także nie lutując tylko skręcając. Tak wykonany anteno podobny twór, jest dość czuły na miejsce gdzie wisi (obecnie klamka od okna) oraz na ułożenie kabla koncentrycznego łączącego go z tv, antena jest w pozycji pionowej. Odbiór na tv jest w granicach siła 40% jakość 100% ale potrafi także być słabszy, próg mojego tv sony to 22% siły i 50% jakości aby odbiór był prawidłowy, na tunerze ferguson ariva 210 combo, wskazania są lepsze ale gorzej z odbiorem, arivka pokazuje siłę 70% i jakoś 80% ale nie jest wstanie wyświetlić obrazu – słychać tylko głos (w Łomiankach działała, problemem może być gorszej jakości głowica do naziemnej). Ale na tv jest ok:) Jak znajdę czas zrobię quadrobiqada ale z większą starannością i lutując kabel, bez przejściówek z zwykłych kabli:)

  Odpowiedz
 • Antena jako jedyna ze wszystkich prezentowanych w Internecie do zrobienia samemu działa jak należy. Zalety to: niski koszt materiałów a nawet można stwierdzić że nic to nie kosztuje gdyż wszystkie elementy można pozyskać z odzysku, bardzo łatwe wykonanie. Jedyną wadą jest to że strasznie “ściąga” czyli gdy drogą przejedzie traktor czy się bardzo blisko podejdzie sygnał przestaje być stabilny i powstają zakłócenia. Ogólna ocena 5-/5.
  Polecam!

  Odpowiedz
 • Ja zrobiłem 2 ósemki z kabla elektrycznego 4-fazowego, odbiera z odległości od nadajnika 80 km a na tv toshiba pokazuje zasięg 4 na 5 kresek wszystkie multiplexy. To więcej niż antena kierunkowa.

  Odpowiedz
 • Hej chłopacy! :)
  Popełniłem antenkę z mocowaniem w wersji okiennej.
  Po krótce- zgrzewy zamiast lutownicą zrobiłem nad małym palnikiem kuchenki gazowej( końcówki poskręcane i nasmarowane pastą lutownicża, po podgrzaniu przyłożona cyna; mocowania spinkami do kabli- pod zielone i czerwone spinki podłożone na krzyrz spinki pomarańczowe mozowane do plastikowej rurki elektroinstalacyjnej( kupiona w sklepie elektrycznym); lutowania zabezpieczone klejem na gorąco.
  Do słupka okiennego przykręcone są w 2 miejscach plastikowe uchwyty do rurek; maszt z rurki wciśnięty jest w te uchwyty.

  Odpowiedz
 • Mam pytanie, jeśli są 2 ósemki to kable skręcone (końcówki) są w ilości 4 więc do których lutować. Bardzo proszę o informację od autora lub osób, które już tą antenkę wykonały.

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?