Nowe Majsterkowo!

Nowe Majsterkowo!

Cześć!

Jak już pewnie zauważyliście, Majsterkowo nieco się zmieniło. No – może nawet odrobinę więcej, niż tylko nieco ;)

Nowy layout

W oczu rzuca się, przede wszystkim, nowy layout, który wreszcie jest w pełni dostosowany do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, więc niezależnie od tego, czy przeglądasz Majsterkowo na komputerze, małym laptopie, tablecie czy smartfonie, wszędzie całość będzie wyglądała dobrze.

Nowy układ Strony Głównej

Największą zmianę widać na stronie głównej. Na pierwszym miejscu będą eksponowane najwyżej ocenione projekty. Zaraz pod nimi znajduje się boks z najnowszymi projektami, a dalej filmy, testy, itd.

Panel powiadomień

Po prawej stronie znajdziecie Panel powiadomień, w którym będą się pojawiały wszystkie akcje związane z Waszym profilem.

Panel powiadomień

Jak tylko ktoś skomentuje lub oceni Wasz projekt, odpowie na Wasz komentarz do innego projektu, czy też Wasz artykuł dostanie się na główną, od razu będziecie o tym wiedzieć :)

Panel jest widoczny tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zarządzanie kontem

W górnym menu znajdziecie pozycję “Moje konto”, w której możecie szybko i wygodnie edytować swój profil, a także pisać artykuły i nimi zarządzać. I to bez potrzeby wchodzenia do panelu administracyjnego całego Majsterkowa.

Na pewno ułatwi to mniej technicznym użytkownikom tworzenie nowych treści, ponieważ cały formularz dodawania artykułów został ograniczony do niezbędnego minimum.

Lista projektów “Do zrobienia”

Na Fejsie poprosiliście o dodanie możliwości zapisywania wybranych projektów na swojej własnej liście “Do zrobienia”.

Jak to mówią… mówisz i masz! :D Pod każdym projektem znajdziecie taki oto link, który pozwoli Wam zapisać projekt na swojej liście:

Lista "Do zrobienia"

Twórzcie i testujcie!

Na początku Majsterkowa nowe projekty tworzyłem tylko ja. Z czasem cały blog się rozrósł i możliwość publikowania swoich projektów otrzymali wszyscy. Dzisiaj w Wasze ręce trafia kolejna część Majsterkowa – dział TESTY, w którym możecie publikować swoje testy sprzętów i narzędzi (testy także przechodzą przez Poczekalnię).

Zmiany w Poczekalni

Ze względu na liczne nadużycia, nieco zmieniły się zasady działania Poczekalni. Od teraz głosować mogą jedynie zalogowani użytkownicy. Liczę się jednak z tym, że głosów od użytkowników jest mniej, niż głosów gości, dlatego obniżyłem też progi ilości głosów potrzebnych do wyjścia z Poczekalni :)

Ranking

Kolejną nowinką jest Ranking użytkowników. W Rankingu znajdziecie podstawowe zestawienie różnych danych z całego okresu działania danego użytkownika, ale już same pozycje w rankingu są obliczane na podstawie ogólnej aktywności użytkowników z okresu tylko ostatnich trzech miesięcy.

Ranking użytkowników

Pod uwagę brana jest zarówno ilość opublikowanych artykułów, jak i ich średnia ocena, ilość napisanych komentarzy i wystawionych ocen do innych artykułów.

Szybszy awans!

Jak wiecie, użytkownicy Majsterkowa dzielą się na dwie grupy – Użytkowników i Autorów. Autorzy mieli o tyle fajnie, że ich projekty trafiały na Główną z pominięciem Poczekalni.

Wcześniej autorów wyłaniałem sam. Z czasem jednak zrobiło się Was tak dużo, że coraz trudniej było mi wyłapać te osoby, które miały już na koncie przynajmniej kilka fajnych projektów, dlatego teraz cały ten proces zautomatyzowałem. Od tej pory awans na Autora będzie się odbywał automatycznie po napisaniu przynajmniej kilku artykułów, których średnia ocena będzie odpowiednio wysoka :)

Nowy czat

W Majsterkowie został wdrożony nowy Czat. Poprzedni czat (była to nakładka na IRC-a) był dosyć toporny i wymagał logowania po każdorazowym wejściu na stronę. Zniechęcało to wielu użytkowników do udzielania się, dlatego po konsultacji z Wami wdrożyłem coś bardziej przyjaznego. Teraz można brać udział w dyskusji od razu po wejściu na czat.

Nowy Czat w Majsterkowie

Dodatkowo czat jest zintegrowany z kontami użytkowników, więc jeżeli jesteście zalogowani w Majsterkowie, nie musicie nawet podawać swojego nicka :)

Nowe działy

Do tej pory kategorie w Majsterkowie były traktowane nieco po macoszemu. Artykułów jednak cały czas przybywa, dlatego była to najwyższa pora, żeby zrobić z tym porządek :)

Całe Majsterkow zostało podzielone na kilka kategorii (działów) głównych:

 • Dom
 • Elektronika
 • Motoryzacja
 • Gadżety
 • Drewno
 • Szybkie projekty
 • Druk 3D
 • Warsztat

W każdej z kategorii znajdują się oczywiście podkategorie, które jeszcze lepiej pozwolą uporządkować wszystkie projekty :)

Kosz

Wiele razy prosiliście o możliwość dostępu do artykułów, które nie wydostały się z Poczekalni. Wychodząc na przeciw Waszym oczekiwaniom w menu pojawił się Kosz, w którym znajdziecie wszyściutkie projekty, które nie miały tyle szczęścia, żeby dostać się na Główną ;)

Co jeszcze jest do zrobienia?

Do zrobienia została jeszcze długo wyczekiwana integracja kont w Majsterkowie i na Forum (póki co są to dwa osobne konta). Intuicja podpowiada mi jednak, że może to zrodzić trochę problemów przy logowaniu (szczególnie, jeżeli ktoś używał innej nazwy użytkownika w Majsterkowie i innej na Forum), dlatego postanowiłem chwilę się z tym jeszcze wstrzymać. Nad cały Majsterkowem pracuję sam, a wprowadzone dzisiaj zmiany i tak są dosyć duże, więc wolałem sobie dozować potencjalne źródła problemów. Jeżeli za tydzień/dwa uda się połatać znalezione przez Was błędy, zabiorę się za integrację zarówno kont, jak i samego layoutu Forum.

Coś się wysypało? Daj mi znać!

Jeżeli zauważysz jakieś niedoróbki w nowym Majsterkowie, daj mi proszę znać. Możesz napisać swoje uwagi w komentarzach do tego postu, na forum (w dziale poświęconym blogowi), lub po prostu wysłać wiadomość za pomocą formularza kontaktowego.

Mam nadzieję, że zmiany się Wam podobają :)

Dodano 12.08.2016

W międzyczasie pojawiło się kilka nowych zmian, które opisałem w poście Oznaczenia i kolory użytkowników :)

Pozdrawiam!
Łukasz

Podziel się:

39 komentarzy do “Nowe Majsterkowo!

  • @Grzechu: Dzięki :)

   Przez ostatnie kilka tygodni oglądałem Majsterkowo tylko w tej nowej skórze. Dzisiaj, przed zmianą skóry dla wszystkich, zobaczyłem przez chwilę stary layout. O zgrozo, jakież to było brzydkie :D

   Odpowiedz
   • @Łukasz Więcek: A mnie się stare majsterkowo bardziej podobało. Stary layout pozwalał na łatwiejsze poruszanie się po stronie, a teraz trudniej znaleźć interesujące artykuły (to przez podział na poszczególne kategorie, żeby zobaczyć projekty trzeba pootwierać każdy dział w osobnej karcie przeglądarki)

    Odpowiedz
 • Dlaczego nie widzę komentarzy? W moje projekty pisze, że nie dodałem żadnych a chcę go edytować. Wygląd nowego majsterkowo na plus ale stary jednak dużo czytelniejszy . Fajnie gdyby dodano możliwość przełączenia na stary wygląd.
  Pozdrwiam

  Odpowiedz
 • Grzebałem w koszu i naszła mnie taka myśl, że plagiaty albo nie powinny się nawet tam znajdować albo powinny być oznaczone na samym początku + link do oryginału. Bo w tym momencie wychodzi to dopiero po przewinięciu do komentarzy.

  Odpowiedz
 • Od kilku dni nie mam możliwości dodawania nowych projektów, pojawia się komunikat o braku uprawnień “You are not allowed to edit”. W sumie nowy wygląd jest OK, choć trochę czasu mi zajęło zanim się do niego przyzwyczaiłem. Fajnie by było gdyby po zalogowaniu pojawiała się jakaś ikonka z awatarem, lub przynajmniej nazwa użytkownika.

  Odpowiedz
 • Ogólne strona fajnie wygląda. Jedynie w widoku mobilnym odpowiedzi na komentarze umieszczane we wpisach są strasznie wąskie i rozciągnięte. Po prostu komentarze te wyróżniają się większym odstępem od lewej strony, który chyba jest stały dla wszystkich urządzeń, a wyświetlacze w smartfonach są mniejsze.

  Odpowiedz
 • Znalazłem drobnego buga w wyświetlaniu kodu a mianowicie po włączeniu trybu czystego kodu, kod który zaznaczam znika. Zaznaczenie ma kolor biały czyli tła i jest nieprzezroczyste ( zasłania kod). Najprawdopodobniej wystarczy drobna zmiana w kodzie aby to poprawić.

  Odpowiedz
 • Kliknięcie w dowolnym miejscu obrazka nie przenosi do danego artykułu… Trzeba klikać w dolną połówkę – nie wiem czy był taki zamysł, czy tak po prostu wyszło, ale moim zdaniem lepiej by było jakby kliknięcie w dowolne miejsce przenosiło gdzie trzeba.

  Odpowiedz
 • W jaki sposób można zobaczyć swój profil? Chodzi mi o widok, jaki można zobaczyć po kliknięciu w nicki w liście “top 10 użytkowników”. Nick autora odpowiedzi w widoku artykułu również mógłby prowadzić do jego profilu na majsterkowo.pl. W chwili obecnej nie prowadzi nigdzie (jest nie klikany) lub prowadzi do adresu internetowego, który wpisał sobie użytkownik.

  Odpowiedz
  • Ds3: Jak wejdziesz w “Moje konto” (kliknij po prostu tą pozycję w menu), po prawej stronie znajdziesz link “Mój profil” – tam znajdziesz swój profil w takiej postaci, jak widzi go reszta użytkowników.

   Nicki w komentarzach też już linkują do profili użytkowników :)

   Dzięki za uwagi!

   Odpowiedz
 • Łukasz nowa strona jest rewelacyjna, sam zaglądałem po pewnym czasie i dziś po zobaczeniu nowej strony z początku przestraszyłem sie, bo nie wiedziałem jak wejść w starą listę wszystkich projektów ułożonych chronologicznie (bo zawsze lubiłem zaglądać co pewien czas na majsterkowo właśnie aby pooglądać kolejne nowe fajne pomysły), ale myślę że po przyzwyczajeniu podział na kategorie będzie teraz bardzo wygodny dla czytelników, choćby już przez samo oddzielenie pomysłów związanych z elektroniką i programowaniem mikrokontrolerów, których pojawiało się procentowo bardzo wiele, a dla niektórych czytelników mogły nie być tak ciekawe jak pomysły w pozostałych, “nie elektronicznych” dziedzinach.

  Chciałbym natomiast zapytać, jak dajesz sobie radę z przygotowywaniem tak zaawansowanej strony w sensie technicznym?
  Czy korzystasz z gotowych wtyczek wordpressa, czy też musiałeś wkładać dużo pracy własnej, aby wszystko tak ładnie poukładać i zaprogramować?

  Odpowiedz
  • Tomek: Cześć! Dziękuję za słowa uznania :) Generalnie w większej części bazuję na gotowych rozwiązaniach, ale często modyfikuję je pod swoje potrzeby, aby całość stanowiła spójny ekostystem (czyli np. integracja wtyczki do głosowania i czatu z naszym rankingiem). Skórkę też kupiłem gotową i tylko ją modyfikowałem (zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności).

   Listę wszystkich projektów znajdziesz na https://majsterkowo.pl/projekty/ :)

   Odpowiedz
 • Już dawno nie byłem u Was. Kurcze następnym razem jak coś będę robił z drewna to zrobię instrukcję i spróbuje napisać artykuł u Was. Ostatnio robiłem piaskownice i ławkę ogrodową dla dzieci, a także biblioteczke.

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?