Czołem majsterkowicze!
Jak już wspominałem ostatnio, wybrałem się do Warszawy rozejrzeć się po nowym fablabie i zrobić krótki wywiad z ludźmi, którzy go tworzą.
Wyjazd był mega udany, a sam warszawski fablab wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Z resztą – ci z Was, którzy śledzili moje relacje na żywo na Facebooku, Instagramie i Snapchacie mieli już okazję się o tym przekonać. Kilkoro z Was po zobaczeniu mojej relacji wpadło nawet osobiście na Twardą, więc mieli okazję przekonać się o tym osobiście :D
Jakie pracownie znajdziecie w nowym fablabie?
Każdy majsterkowicz znajdzie tam coś dla siebie. Na Twardej 14/16 (bo tam właśnie znajduje się nowy fablab) znajdziecie takie pracownie, jak:
- strefa druku 3D
- makerspace
- szwalnia
- elektronika
- prototypownia (z ploterami laserowymi)
- pracownia maszyn CNC
- ślusarnia
- stolarnia
- biała pracownia (na rożnego rodzaju czyste warsztaty)
Ostatnie miesiące zleciały warszawskiej ekipie na remontach i przygotowywaniu całego warsztatu do otwarcia. W zeszłą środę, w przeddzień otwarcia, wszystkie pracownie były już w 100% ogarnięte i gotowe do działania!
Kto, co, dlaczego, za ile i na jakich zasadach?
Warszawski fablab powstał z inicjatywy Fundacji Orange i Stowarzyszenia Robisz.to.
W czasie naszej wizyty cała ekipa była zajęta przygotowaniami do wielkiego otwarcia, które było zaplanowane na następny dzień, więc ciężko mi było kogoś złapać i namówić do dłuższej pogawędki przy piwie. Na szczęście udało mi się namówić Jarka na zrobienie krótkiego, 10-minutowego wywiadu, w którym poruszyliśmy chyba wszystkie najważniejsze tematy związane z nowym fablabem i zasadami, na jakich będzie dla Was dostępny.
Cały wywiad znajdziecie poniżej:
Jarku – jeszcze raz wielkie dzięki za wywiad!
Oprowadzenie po fablabie
Przygotowałem też dla Was kilkuminutowy film, na którym oprowadzę Was po wszystkich pracowniach dostępnych na Twardej:
Jak widzicie, wszystko jest już niemal gotowe na przyjęcie majsterkowiczów. No – może na nagraniu widać jeszcze trochę bałaganu, ale kto chociaż raz był w jakimkolwiek fablabie, ten wie, że bałagan jest nieodłączną częścią takich miejscówek :D
Ogólne wrażenia po wizycie w fablabie
W ciągu ostatnich kilku lat odwiedziłem wiele polskich fablabów i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że warszawskich fablab na Twardej ma zdecydowanie najfajniejszy i najładniejszy lokal. W środku jest po prostu przepięknie. Przeszklone drzwi w każdej z pracowni doskonale zatrzymują hałas, więc gdy w pracowni CNC frezarka ostro rżnie sklejki, zaraz za ścianą w ciszy i spokoju mogą się odbywać warsztaty krawieckie. Sami dopiero kilka miesięcy temu w naszej Fabryce wstawiliśmy plastikowe przeszklone drzwi do stolarni, więc doskonale wiemy, jak duży ma to wpływ na komfort pracy w całym fablabie.
Ogólnie największe wrażenie wywarł na mnie sam standard wykończenia całego lokalu. W większości fablabów trwa niekończący się remont. Tutaj z kolei w przeddzień otwarcia wchodzimy do przestrzeni wykończonej w standardzie biurowym – z podłogami wylanymi żywicą, prostymi ścianami, grzaniem i klimatyzacją ;) We wszystkich pracowniach stoją najróżniejsze meble (stoły, krzesła, szafki, …) wykonane ze sklejki, które bardzo cieszą oko (przynajmniej moje;).
Mówiąc najprostszymi słowami – jest pięknie! Niby są to tylko detale, ale w szerszym spojrzeniu tworzą piękną, spójną całość.
Jestem pewny, że nowy warszawski fablab będzie się prężnie rozwijał. Z Justyną, Jarkiem, Maćkiem i Piotrkiem znamy się od lat, więc jestem pewny, że twardo będą rozwijać fablab ładując w niego maksimum swojej energii. Z taką ekipą po prostu nie może się nie udać :D
Sam lokal to jedna sprawa. Zupełnie inny poziom zazdrości budzą w moim sercu maszyny i narzędzia, które są dostępne w warszawskim fablabie. Profesjonalne maszyny JUKI, dwa duże plotery laserowe, frezarka CNC z kolosalnie dużym polem roboczym (sami mamy w Zielonej kilka frezarek CNC, ale żadnej z tak dużym polem) i cała masa drukarek 3D (w tym wielki Zortrax M300 i jedna drukarka żywiczna).
Naprawdę jest się czym pobawić!
A to dopiero początek istnienia tego fablabu. Aż strach pomyśleć, co będzie za rok…
Solidna porcja zdjęć
Poza tymi dwoma filmami porobiłem też kilka zdjęć… No dobra – miało ich być kilka, a wyszło kilkadziesiąt, ale szkoda mi było któregokolwiek z nich wyrzucać ;)
W powyższej galerii znalazły się zdjęcia zarówno z samego fablabu, jak i z warsztatów krawieckich prowadzonych w środę przez Justynę oraz warsztatów stolarskich prowadzonych przez Jarka.
Jak tam trafić?
Kontakt do Fab Lab Powered by Orange
Na koniec zostawiam Wam jeszcze kontakt do fablabowej ekipy:
Adres:
ul. Twarda 14/16
00-105 Warszawa
E-mail:
mail@fablabtwarda.pl
Messenger:
fablabtwarda
Telefon:
789 218 279
Mam nadzieję, że jeszcze nie raz będę miał okazję odwiedzić warszawski fablab, żeby móc podpatrzeć, jak się rozwijają. I gorąco trzymam kciuki, żeby ten rozwój nigdy nie zwolnił tempa.
Mam też wielką nadzieję, że Fundacja Orange pomoże stworzyć jeszcze niejeden fablab w naszym kraju. W końcu im nas więcej, tym łatwiej jest docierać do ludzi zarażając ich ideą “make it!”.
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, piszcie śmiało w komentarzach. Mam kontakt z Jarkiem i resztą ekipy, więc postaram się na bieżąco zaspokajać Waszą ciekawość ;)
Pozdrawiam!
Łukasz
Jeżu jak tam ładnie!!
Ano – lokal mają świetny :)
Aż go szkoda na FabLab.
Poza ślusarnią, to nie ma tam innych pracowni, które mogłyby generować jakiś większy bród, więc lokal pewnie cały czas będzie taki cacy :)
Ładnie , czysto i bardzo jasno :)
Na brak światła nie można tam narzekać :D Chociaż trochę są pomieszane kolory świetlówek, przez co ciężko się robiło zdjęcia :D
Dzięki za info. W przyszłym tygodniu ich odwiedzę .
Świetne miejsce. Aż chce się przyjść i pomajsterkować, zwłaszcza gdy ma kto pomóc, doradzić lub chociaż pogawędzić przy kawie o projektach które tam powstają.
Ciekawe czy kiedyś w Radomiu coś takiego powstanie. Fajnie by było zobaczyć coś takiego w starych budynkach po legendarnej Fabryce Broni, która swoją drogą prężnie się rozwija w swojej nowej siedzibie.
Zawsze sam możesz ruszyć z taką inicjatywą :)
Może i tak się kiedyś stanie :D. Na chwilę obecną mam bardzo duży i czasochłonny projekt do realizacji, zwany potocznie “budową domu” :-D. Ale w przyszłości …. kto wie może będę miał przyjemność zaprosić majsterkowiczów w tym Ciebie do radomskiego fablab.
Czekam z niecierpliwością! :D
Ile kosztuje korzystanie z takiego fablaba? Jakie zasady bo nie mogłem nigdzie znaleźć?
Jak tam byłem, to jeszcze nie mieli ustalonych zasad. Najlepiej się do nich przejść i pogadać :) Ale generalnie w większości fablabów w kraju są to śmieszne pieniądze.
Dziękuję za informację!! Brakowało m takiej miejscówy!!
Ciekawią mnie koszt wybudowania i utrzymania takiego fablabu. No i ile osób trzeba zatrudnić nikt za darmo nie będzie tam siedział całymi dniami. Chciałbym coś takiego otworzyć w moim mieście.
Nasza Fabryka działa w Zielonej od trzech lat. Nikt nigdy nie był tutaj zatrudniony i po prostu utrzymujemy to miejsce jako społeczność.
chcemy takie cos w Białymstoku!
Jak nie ma, to stwórzcie! Takie miejsca tworzą zwykli ludzie :)
to znajdz sponsora zrobie
pislem na ich email ze strony nie odpowiadaja, raczej nie warto sie z nimi kontaktowac skoro sami nie chca