Zmiana sposobu oceniania postów

Zmiana sposobu oceniania postów

Witajcie majsterkowicze!

Od jakiegoś czasu dostaję od Was sygnały, że niektórzy manipulują ocenami postów zachęcając np. swoich znajomych do przyznawania niskich ocen artykułom przygotowanych przez innych użytkowników. Problem tyczy się w szczególności postów konkursowych, które są zagrzebywane przez “konkurencję”.

Długo się zastanawiałem, co z tym fantem zrobić. Początkowo chciałem uniemożliwić głosowanie niezalogowanym użytkownikom. Niestety w praktyce zaledwie mały procent wszystkich czytelników ma swoje konto w Majsterkowie, więc mogłoby się to nie sprawdzić.

oceny

Dzisiaj wymyśliłem coś innego. Jak wiecie, użytkownicy Majsterkowa dzielą się na Użytkowników (czyli większość z Was), oraz na Autorów. Autorami zostają osoby, które opublikowały przynajmniej kilka fajnych i starannie przygotowanych projektów. Autorzy, w przeciwieństwie do zwykłych Użytkowników, mają ten przywilej, że ich artykuły nie przechodzą przez Poczekalnię i od razu lądują na stronie głównej.

Tutaj możecie zobaczyć, kto zdążył już awansować do rangi Autora: https://majsterkowo.pl/o-blogu/#autorzy

Od dzisiaj Autorzy (oraz ja;) będą mieli jeszcze jeden przywilej. Przyznając maksymalną ocenę (5 gwiazdek) artykułowi znajdującemu się w Poczekalni, będą mieć decydujący głos, który od razu wypchnie dany projekt na stronę główną (niezależnie od średniej z ocen przyznanych przez czytelników). W przypadku przyznawania niższych ocen (4, 3, 2, lub 1 gwiazdka) wszystko zostaje po staremu.

Mam świadomość, że nadal nie jest to rozwiązanie idealne, ale póki co skutecznie powinno pomóc ochronić użytkowników, których projekty są nisko oceniane przez konkurencję, która chce zwiększyć swoje szanse w konkursach.

Jeżeli macie jakieś lepsze pomysły, to piszcie śmiało :)

Podziel się:

40 komentarzy do “Zmiana sposobu oceniania postów

 • zdecydowanie krok w dobrą stronę – nie rozwiąże to problemu niskiego oceniania postów na głównej, ale te oceny faktycznie nie mają tak dużego znaczenia jak te decydujące o wyjściu z poczekalni :)

  Odpowiedz
 • Może sprawdziłoby się rozwiązanie aby w przypadku głosowania poniżej 4 gwiazdek wymagane było uzasadnienie – coś w rodzaju komentarza do oceny? Dobrze jeśli musiałoby zawierać ono np. minimum 150 znaków.

  Odpowiedz
  • Byłoby to trochę trudniejsze do zrealizowania. Poza tym pewnie zniechęciłoby część osób do oddania głosu.
   Ale sam pomysł nie jest głupi i być może pójdę w tym kierunku, jak dalej będą robione jakieś przekręty przy głosowaniu…

   Odpowiedz
  • Minimalna ilość znaków w uzasadnieniu to moim zdaniem zły pomysł. Widział bym raczej inną opcję: przy głosowaniu na 1,2,3 gwiazdki wybrać powód za pomocą, wspomnianych już, radiobuttonów (np. “spam”, “rażące błędy językowe”, “plagiat”) lub wpisać własny, krótki na maks. 80 znaków. Głos bez podanego powodu niskiej oceny lub z wybraną opcją ewidentnie nieprawdziwą będzie wskazywał głos potencjalnie do unieważnienia.

   Odpowiedz
 • Jakiś czas temu, gdy w poczekalni znajdował się nowy post, wokół cyferki pojawiał się czerwony znacznik. Czemu zniknął? Rzucał się oczy, teraz nowe posty są mniej widoczne.

  Odpowiedz
 • Podobne rozwiązanie ma Allegro podczas oceny sprzedającego – jeśli wybierze się mniej niż 5 gwiazdek, użytkownik musi podać powód niższej oceny (wybierany z radiobuttonów). Sama ostatnio zastanawiałam się nad taką zmianą systemu oceniania.

  Odpowiedz
 • @LukaszW:disqus Proponuje rozbicie oceny tak aby było wiadomo za co oceniamy. Np Innowacyjność, pomysł, estetyka, wykonanie, opis itp. Ja bym wybrał 3 kategorie które oceniamy w danym projekcie, od razu można zobaczyć jak ktoś zaniża bo daje 1/5 za estetykę a projekt wygląda jak z fabryki

  Odpowiedz
 • Wydaje mi się , że sam zostałem ofiarą celowo źle oceniających ,, czytelników ” lub nawet facebook-owych znajomych konkurencji , którzy celowo oceniali na jedną gwizdkę podsunięty im artykuł . I udało im się , wypędzili mnie z poczekalni (mój artykuł trafił do kosza) . Może to i dobrze a może i nie mhm… Teraz pozostaje mi udoskonalić mój projekt i na nowo wrzucić do poczekalni . ;< ps. jeżeli nie na temat to sorry .

  Odpowiedz
 • Łukaszu mam pomysł, nie wiem czy dobry, ale pewnie skuteczny jeśli chodzi o artykuły konkursowe. Gdybyś np. dodał nową podstronę “Konkurs” i tam wpadałyby artykuły konkursowe – to:
  opcja 1. – brak możliwości oceniania postów w trakcie trwania konkursu – po konkursie wszystko wpada do poczekalni (oprócz zwycięzcy, który ląduje automatycznie na głównej),
  opcja 2. – głosowanie ale głosy nie wpływają na usunięcie artykułu w trakcie trwania konkursu – po konkursie – automatycznie kosz, poczekalnia, główna (w zależności od oceny i liczby głosów).
  Myślę, że w obu przypadkach nie zależałoby nikomu “wykańczać” konkurencji w trakcie trwania konkursu – bo nie miałoby to żadnego sensu.

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?