Masz dużo książek i ograniczoną przestrzeń? Sprawdź, jak możesz urządzić domową biblioteczkę w małym mieszkaniu w taki sposób, by nie zagracić pokoju i sprawić, że książki staną się ozdobą mieszkania.
Jak dobrać słupki na książki do małego mieszkania?
Właściwa ekspozycja książek zapewnia im nie tylko prawidłowe przechowywanie i dłuższą żywotność, ale również eksponuje tomy, czyniąc je dodatkową ozdobą mieszkania. W małym pomieszczeniu odpowiednie będą przede wszystkim proste regały na książki IKEA:
- Bez wyraźnych zdobień – umiar zapewni wrażenie lekkości i dobrze zorganizowanej przestrzeni; brak żłobień i ornamentów ułatwi też sprzątanie.
- Z otwartymi półkami – są „lżejsze” niż zabudowane regały, pozwalają optycznie otworzyć przestrzeń.
- W jasnych kolorach – białe, kremowe lub jasnoszare meble rozjaśnią pokój i go rozweselą. Natłok ciemnych regałów może powodować wrażenie klaustrofobiczności.
- Z szufladami – ułatwią przechowywanie małych książek, dokumentów. Przestrzeń w domu będzie wyglądała na lepiej zorganizowaną i uporządkowaną, gdy takie rzeczy nie będą stały na widoku.
Proste linie mebla mogą też optycznie podwyższyć lub poszerzyć mieszkanie:
- wysokie i wąskie słupki – dadzą efekt wyższego sufitu. Pozwolą też maksymalnie wykorzystać przestrzeń ściany niemal po sam sufit. Ważne jednak, by się z nim nie stykały. To może dawać wrażenie przytłoczenia. Nawet wąska przestrzeń między sufitem a regałem pomoże utrzymać lekkość aranżacji;
- szerokie regały do połowy wysokości ściany – idealne do optycznego poszerzenia pomieszczenia. Przestrzeń ścian jest mniej zabudowana, przez co wnętrze rozjaśnia się i wydaje bardziej otwarte.
Regały na książki z witrynką – czy sprawdzą się w niedużym mieszkaniu?
Regały z witrynką łączą w sobie funkcjonalność zabudowanych regałów z szafkami (książki się tak nie kurzą) oraz lekkość otwartych słupków. Szklane drzwiczki ładnie odbijają światło, które sprawia, że pomieszczenie wizualnie wydaje się większe, rozświetlone, bardziej przestronne.
Wybierając takie meble do domowej biblioteczki, należy kierować się podobnymi zasadami, co w przypadku otwartych słupków – wysokie i wąskie wizualnie podwyższą sufit, a szerokie i niskie optycznie poszerzą ściany. Warto jednak dodatkowo zwracać uwagę na to, czy szkło w witrynkach jest matowe lub ornamentowane, czy przejrzyste. Dla ekspozycji książek najlepsze jest to całkowicie przezroczyste, błyszczące i bez faktury. Pozwala ładniej wyeksponować woluminy i lepiej odbija światło.
Stalowe regały na książki w małym mieszkaniu
Regały wykonane z metalu są stabilne. Ich półki nie wypaczą się tak łatwo pod naciskiem ciężkich książek. Odkryte boki i ażurowa konstrukcja dodatkowo dają więcej prześwitów i tworzą wrażenie lekkości i większej przestrzeni. Przepuszczają też więcej światła, co także optycznie powiększa wnętrze. Plusem metalowych regałów jest też neutralna kolorystyka i prostota pozwalająca zachować minimalizm aranżacji (który także sprzyja wizualnemu powiększeniu przestrzeni).
Półki na książki do małego mieszkania
Gdy dysponuje się ograniczoną przestrzenią, warto stawiać na rozwiązania zabudowujące przestrzeń ściany, ale odsłaniające podłogę. To daje więcej miejsca do poruszania się i wrażenie większego metrażu. Gdy półki zawieszone są wysoko, nie trzeba też zwracać uwagi cały czas na drobiazgi stojące na wysokości ramion i tułowia, które można by przypadkiem zrzucić z mebla na ziemię.
Idealnym rozwiązaniem będą półki ścienne IKEA. By uzyskać wrażenie wyższego sufitu, można umieścić kilka krótszych klasycznych półek lub kubików, jedna nad drugą. Z kolei, aby optycznie poszerzyć przestrzeń, lepiej jest zastosować dłuższe półki i powiesić je w orientacji poziomej – tak, by tworzyły długą linię (obok siebie lub asymetrycznie – obok siebie, ale jedna odrobinę poniżej drugiej).
Warto przy tym pamiętać, że półki w takiej kombinacji najlepiej jest wieszać na wysokości około trzech czwartych ściany. To pozwala zachować odpowiednie proporcje. Półki zawieszone w połowie ściany mogą tworzyć efekt przecięcia pomieszczenia na pół i powodować, że będzie wydawało się niższe.
Dobrze jest również:
- pozostawić przynajmniej 10-centymetrowy odstęp między jedną półką a drugą, czy też innymi meblami – to nada pomieszczeniu lekkości i optycznie je powiększy;
- nie przesadzać z ilością półek – jeśli mamy naprawdę dużo książek, lepszym wyborem będzie prosty słupek lub regał, niż zbyt duża ilość półek na ścianach;
- stosować ten sam rodzaj półek – mieszanie wzorów i kolorów w małym pokoju może powodować wrażenie bałaganu;
- kierować się zasadą rozmieszczania tylko w obrębie jednej ściany – to da efekt dobrze rozplanowanej i uporządkowanej przestrzeni;
- oświetlić przestrzeń pod półkami za pomocą lamp LED – światło podkreśli poziome linie, optycznie jeszcze bardziej powiększy wnętrze i je rozjaśni.
Wykorzystaj dodatkowe schowki na książki
W małych wnętrzach można wykorzystać też mniej konwencjonalne sposoby przechowywania książek np. stolik kawowy z półkami lub stolik będący ażurowym koszem z zakrywanym blatem. Ten pierwszy pozwoli mieć ulubione tomy zawsze pod ręką. Drugi, dzięki lekkiej konstrukcji, będzie przepuszczał światło i tworzył ciekawy wielowymiarowy efekt z książkami w środku.
W pokojach wielofunkcyjnych i kawalerkach dobrze sprawdzą się także:
- biurka z nadstawką – pozwalają w pełni wykorzystać przestrzeń nad blatem. W razie potrzeby dodatkowe elementy można łatwo zdemontować;
- wózki z półkami – stolik na kołach można dowolnie przesuwać, by ułatwić sobie przechodzenie, więc na stałe nie zastawi przestrzeni;
- półki „huśtawki” – zawiesza się je na haku w suficie za pomocą grubego sznura lub łańcucha. Tak powstały stolik lub półka może wisieć na dowolnej wysokości. Rozwiązanie nadaje lekkości przestrzeni. Można je zawiesić nie koniecznie przy ścianie i łatwo zdemontować, gdy potrzebujemy więcej miejsca (np. gdy przyjdą goście).
Niekonwencjonalne rozwiązania nadadzą pomieszczeniu indywidualnego charakteru i unikatowości. Raczej nie pomieszczą całego księgozbioru na raz. Są jednak dobrym uzupełnieniem dla zaproponowanych powyżej regałów, półek naściennych i słupków na książki.
Pingback: Domowa biblioteczka w małym mieszkaniu – inspiracje od IKEA – Warsztatowe DIY
Bardzo ładne wykonanie
Świetne! Bardzo fajny przegląd i inspiracje. Ja ostatnio zmontowałem sobie własnego “Billiego” z płyt MPB. Fajne są te dekory w MPB i płyta jest bardzo wytrzymała i dobrze nosi. Zdecydowanie dłużej przeżyje niż mebelki ze sklepu.