Drewniany młotek z deseczki i kawałka skóry

Drewniany młotek z deseczki i kawałka skóry

Witajcie! Ja chciałem się z Wami podzielić projektem prostym i tanim do wykonania. Świetnie nadaje się jako pierwszy do nauki pracy z drewnem. Jest to młotek drewniany, w którym obuch zrobiony jest z trzech warstw deseczek. Trzonek też jest wycięty z deseczki. Jedno do drugiego jest zamocowane bez użycia kleju, na klinach. Ja nie użyłem ani jednego narzędzia elektrycznego, ale jak chcecie możecie je użyć.

Wszystko się zaczyna od znalezienia kawałka deseczki. Jeżeli nie macie dość długiej żeby wyciąć z niej obuch i trzonek to możecie użyć dwóch deseczek. Ja mam taką odpadową z szalunku. Narysowałem na niej:

 • dwie zewnętrzne warstwy na obuch,
 • dwa kliny na środkową warstwę obucha
 • trzonek

Do wycięcia użyłem ręcznej piły grzbietnicy. Elementy wyglądają tak.

Nie skupiałem się za bardzo nad precyzją cięcia ponieważ w tym projekcie wszystko wyrównuję strugiem. Na przykład cięcia, które wyszły skosem od razu wyrównałem, chociaż nie jest to najważniejsze na tym etapie.

  

Teraz czas posklejać obuch. Trzeba pamiętać o tym, żeby trzonek dość swobodnie dał się wsunąć w węższy otwór utworzony przez kliny. Najlepiej posmarować wszystko klejem, złożyć i spróbować włożyć trzonek. Podczas skręcania też trzeba sprawdzać czy nam się warstwy nie rozjechały.

    

Teraz kiedy już mamy kanapkę z deseczek to trzeba wszystko wyrównać strugiem. Po wygładzeniu powierzchni należy ściąć wszystkie narożniki. Jest to niezbędne, żeby nam młotek nie pękał przy uderzeniu w ostrą krawędź.

  

Trzonek profilujemy z grubsza tarnikiem. Potem szlifujemy papierem ściernym o coraz drobniejszym ziarnie. Pamiętamy, żeby nie zaokrąglać części, która będzie w obuchu.

  

Wycinamy jeszcze dwa klinki. Rozcinamy trzonek tam gdzie będzie w obuchu. Ale nie za głęboko. Około 2 cm krócej niż dostaje obuch.

  

Teraz składamy trzonek z obuchem i wbijamy jednocześnie dwa klinki. Odcinamy wystającą część i młotek w wersji podstawowej jest już gotowy. Ja miałem kawałek grubej skóry więc postanowiłem je przykleić. Naniosłem swoje logo i pomalowałem dwa razy larierem bezbarwnym.

  

Gotowe. Od kiedy zrobiłem ten młotek używam go za każdym razem kiedy pracuję z drewnem. Pobijam nim dłuta i delikatne elementy przy składaniu. Ja użyłem drewna sosnowego o gęstszym słoju co spowodowało, że jest on cięższy od świerkowego. Najlepiej byłoby użyć drewna ciężkiego, ale jak na razie ten sprawuje się wystarczająco dobrze. Polecam każdemu. Jak Was bolą ręce od dobijania płyt mebli przy składaniu ręką, to musicie go mieć.

 

Ocena: 4.23/5 (głosów: 13)

Podobne posty

8 komentarzy do “Drewniany młotek z deseczki i kawałka skóry

 • No trochę za jaskrawo, faktycznie. Dopiero na drugi dzień widzę, że mogło być mniej i nie tak kolorowo. To mój pierwszy post i nie spodziewałem się takiego efektu. Mam nadzieję, że mi wybaczysz i poczytasz zawartość :)

  Odpowiedz
 • Żeby dać trzonek na kleju to musi być prosty i pasować idealnie do otworu. Czyli nie dość, że trudniej wykonać to i jest ryzyko, że obuch spadnie jak się drewno rozeschnie i zluzuje. Robiąc kliny sprawia się, że trzonek jest szerszy na końcu i nie ma takiej opcji, żeby spadł obuch. Sam się też dopasowuje do kształtu otworu. A gdyby się coś luzowało to wystarczy dobić klinki. Taki mój zamysł. Nie musisz tak robić. Możesz wykonać klejony. Można nawet wyciąć trzonek w kształcie klina i skleić go razem ze środkową warstwą. Trzeba zrobić tak jak się lubi.

  Odpowiedz
 • OK. Nie mówię że jest źle, bo mi się podoba ten młotek. Brakuje mi tu jeszcze tylko jednego. Wymiarów. Początkującemu bardzo by się to przydało. Wiadomo, nie każdy początkujący zmajstruje od razu taki młotek żeby miał jakiś wygląd i proporcje. To tak jak z przepisem na zupe. Weź dwie deseczki o wymiarach takich a takich oraz dwie inne deseczki i wymiarach takich a takich trzonek o wymiarach xyz i klej typu wikol. Nie jednemu uprości to życie. A tak nie wiem jaki twój młotek ma wymiary. To taka skromna sugestia z mojej strony. Byłoby chyba trochę profesjonalniej :)

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?