Instalacja elektryczna w ogrodzie

Instalacja elektryczna w ogrodzie

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Witam wszystkich Majsterkowiczów!

Może na początku się przedstawię.

Nazywam się Dawid i jestem młodym elektrykiem i elektronikiem. Pracuje w swoim zawodzie i jest to coś co uwielbiam robić. Z prądem mam do czynienia od dziecka. Mama opowiada że kradłem żelazka, miksery  i je rozkręcałem do części pierwszych :) Do dziś mi to zostało, ale odkupuję swoje “grzechy” i teraz wszystko naprawiam w domu..

Jest to mój pierwszy post na stronie proszę o wyrozumiałość :)

Dziś chce przedstawić swoją prace którą wykonałem rok temu. Jest to instalacja i rozdzielnia elektryczna w ogrodzie. Myślę ze będzie to bardzo pomocny i pomysłowy post dla ludzi którzy mieszkają w domkach. Wykonałem ją samodzielnie rok temu i służy do dziś i spisuje się wręcz znakomicie! Miałem zawsze jeden problem w altance, ogrodzie.. Przybywające wciąż nowe akcesoria (pompa, lampki) zajmowały powoli wszystkie gniazdka które już z przeciążenia po prostu wypadały.. Jeszcze do tego chwila nieuwagi domownika gdy wyciągał wszystko żeby wpiąć kosiarkę i całe gniazdko zostało wyrwane. Męczyło to wszystkich i w końcu postanowiłem zabrać sprawy w swoje ręce ( w końcu mam odkupić te swoje grzechy, prawda? ) :) 2013-05-02 15.42.31 Tak prezentuje się moja rozdzielnia znajdująca się w altance. Główny wyłącznik zasilania jest w domu, mogę nią “sterować” wyłączając i włączając w domu. Niestety nie posiadam zdjęć z instalacji ponieważ było to robione już dosyć dawno.. Przewód 3x 2,5mm i bezpiecznik nadprądowy 20A. Od początku:

 • Pierwszy bezpiecznik służy jako zasilenia gniazda na szynie
 • Kolejny to zasilanie lamp w ogrodzie
 • Gniazdo w ogrodzie 230v (oczywiście IP44)
 • Pompa od oczka
 • I jego światła :)
 • Ozdoby przed altanką
 • Telewizor

Budowa rozdzielni Tak wyglądała rozdzielnia w trakcie budowy :) ogród kable A to jest trasa przewodu do lampek i gniazda w ogrodzie, także w trakcie budowy.. :) Myślę że nie potrzeba opisywać montażu gniazdek i reszty rzeczy ponieważ każdy buduję rozdzielnie jaką chce.. Możliwości jest bardzo dużo :)

Pamiętajmy jednak że pracujemy pod napięciem niebezpiecznym dla życia i bez odpowiedniej wiedzy nie powinniśmy tego robić! 

Resztę informacji znajdziecie w tym filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=9_7yXI3-rxU

Zachęcam do komentowania wszystkich. Gdybym się gdzieś pomylił poprawcie mnie :)

Pozdrawiam wszystkich!

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 1/5 (głosów: 1)

Podobne posty

12 komentarzy do “Instalacja elektryczna w ogrodzie

 • Nie jestem elektrykiem, ale uczono mnie, że bezpieczników tzw. “esek” nie stosuje się jako wyłączniki. Mam nadzieję, że to tylko tablica z zabezpieczeniami i jest druga gdzie znajdują się właściwe włączniki.

  Odpowiedz
 • Ponadto nie powinno się używać przewodu żółtozielonego jako przewodu fazowego czy zerowego, a tylko jako PE. I popracuj nad ułożeniem przewodów nawet wewnątrz.

  Odpowiedz
 • Bardziej to jest napisane żeby się pochwalić aniżeli pokazać jak to się robi :P

  AAA no i ja bym przez bezpiecznikami dał jeszcze jakaś wyłącznik różnicowoprądowy.

  .

  Odpowiedz
 • mówisz że dałeś wyłącznik do tunera tv a mi się wydaję że więcej wydasz na tę część instalacji niż na prąd który zostałby zużyty, no ale jeśli chodzi ci też o bezpieczeństwo to ok :D

  Odpowiedz
 • Z przewodem zolto-zielonym uzytym jako fazowy to przegiecie. To zla praktyka i nie powinno sie tego w ogole pokazywac bo ktos jeszcze pomysli, ze tak mozn robic i dojdzie do tragedii. Inna sprawa, ze w przypadku takiej instalacji powinien znalezc sie wylacznik roznicowopradowy – dla bezpieczenstwa uzytkownikow. Latwo sobie wyobrazic sytuacje kiedy ‘na bolcu’ mamy faze, np kiedy uszkodzimy szpadlem przewod tak, aby przewod fazowy zwarl sie z uziemieniem (nawiasem mowiac wyglada jakby byl zakopany plytko).

  Odpowiedz
 • Dobry przykład jak nie należy robić.
  Zauważone przeze mnie błędy:
  W rozdzielni brak porządku;
  Przewody są poskręcane, pokręcone, mają być ułożone równo, pod linijkę, z łagodnymi kątami;
  Przewody są nierówno odizolowane, różne długości odizolowanej żyły, a izolacja wygląda jak gryziona zębami;
  Przewodów nie można prowadzić pod szyną.

  Mam nadzieję, że nie zakopałeś tego YDYp w ziemi. W zależności od rodzaju ziemi z przewodu YDY średnio po 20 miesiącach w ziemi zostają gołe druty.

  Wykop jest za płytki (rozumiem,że jest to początek budowy?!)
  Na jednej szynie nie powinno się montować gniazda, automatów i przekaźników… źle to wygląda.
  Pamiętaj elektryku młody…

  Rozdzielnia, którą ma nie tylko funkcjonować… ma wyglądać ładnie i porządek musi być utrzymany. To jest Twoja wizytówka…
  Przewody odizolowane odpowiednimi narzędziami, dogięte do kąta, wyprostowane i ułożone prosto. Izolacja zewnętrzna przewodu kabelkowego powinna wejść do rozdzielni maksymalnie 2 cm, ma być ładnie i równo odcięta oraz zabezpieczona przed wypadnięciem…
  W skali ocen szkolnych (1-6) wykonanie instalacji oceniam na 2 z minusem.

  Gdybym potrzebował elektryka, niestety, ale ” zadzwonimy do pana”.

  Odpowiedz
  • Z tymi 2 cm w rozdzielny bym uważał. Ostatnio (nie)odbierałem instalację Ethernet CAT-6 robioną przez elektryków. Wszystkie przewody odizolowane ładnie 2 cm po wejściu do szafy dystrybucyjnej i dalej już pojedyncze żyły doprowadzone do patch-panela.

   Odpowiedz
 • Wszyscy się czepiają tego żółto-zielonego… Ale niebieski też jest tu “fazowy”… Plus “niebieski” puszczony luzem. Wygląda na to, że siebie być może nie zabijesz. Średnio doświadczonego elektryka z zaczątkami “rutyny” – już tak. Bardzo doświadczony elektryk już wie, że istanieją takie instalacje i zanim dotknie przewodu – najpierw użyje neonówki, czy innego testera…

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?