Jak i czym ocieplić poddasze?

Jak i czym ocieplić poddasze?

Ocieplenie poddasza pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Izolacja pomieszczeń pod dachem jest również niezbędna, jeśli dom ma mieć użytkowe poddasze. Jakich materiałów użyć do ocieplenia poddasza? Co warto wiedzieć?

Ocieplenie poddasza wełną mineralną

Najczęstszym wyborem materiału izolacyjnego do ocieplenia poddasza jest wełna mineralna. Na rynku dostępna jest wełna mineralna z włókna szklanego lub z włókna skalnego. Oba rodzaje charakteryzują wysokimi parametrami izolacyjności cieplnej i akustycznej, są niepalne i lekkie. Ważną kwestią przy ocieplaniu poddasza w czasie budowy domu jest również paroprzepuszczalność materiału izolacyjnego. Wełna mineralna bardzo dobrze przepuszcza parę wodną, dzięki czemu ogranicza ryzyko zawilgocenia poddasza i rozwoju grzybów. Do tego wełna jest materiałem dość elastycznym, a co za tym idzie łatwym w montażu między krokwiami.

Wełna mineralna z włókna szklanego i skalnego mają niemal identyczną paroprzepuszczalność i stopień nasiąkliwości. Tym, co je odróżnia, są wyższe parametry izolacyjności cieplnej w przypadku wełny szklanej. Natomiast wełna skalna odznacza się większą niepalnością.

Więcej informacji na temat ocieplenia poddasza znajdziesz np. na stronie https://budogram.pl/.

Ocieplenie poddasza styropianem

Do ocieplenia poddasza niekiedy wykorzystuje się również styropian. W tym celu zazwyczaj stosowane są płyty styropianowe ze specjalnymi nacięciami, które zwiększają ich elastyczność. Zwykłe płyty styropianowe o małej elastyczności najczęściej stosuje się do ocieplania ścian zewnętrznych budynków. W sprzedaży są płyty styropianowe białe lub grafitowe. Najlepszymi parametrami cieplnymi wykazuje się styropian grafitowy, którego współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,033 W/m2.

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową

Pianka poliuretanowa PUR od kilku lat stanowi konkurencję dla wełny mineralnej w kwestii ocieplania poddasza. Izolację pianką wykonuje się metodą natryskową, która daje szybkie i bardzo dobre efekty izolacyjności cieplnej. Aplikując materiał ociepleniowy w sposób natryskowy, można dotrzeć do najmniejszych szczelin i pokryć dokładnie warstwą izolacji nawet bardzo skomplikowane skosy poddasza. Pianka poliuretanowa ma bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej, jednak w porównaniu do wełny mineralnej nieco gorszą ognioodporność. Metoda natryskowa wymaga zastosowania specjalnych urządzeń i zlecenia wykonania ocieplenia fachowcom.

Jak wykonać ocieplenie poddasza?

Do ocieplenia poddasza stosuje się najczęściej dwie metody ‒ międzykrokwiową i nakrokwiową. Izolacja międzykrokwiowa jest stosowana od lat i cieszy się największą popularnością. Zazwyczaj wykorzystuje się do niej wełnę mineralną układaną między krokwiami. Metoda międzykrokwiowa tworzy jednak ryzyko powstania mostków cieplnych na powierzchni krokwi, przez co niektórzy inwestorzy decydują się na ułożenie dodatkowej warstwy ocieplenia na krokwiach. Doskonałe parametry izolacyjności cieplnej można otrzymać, decydując się na ocieplenie metodą nakrokwiową, która polega na zamocowaniu specjalnych płyt izolacyjnych bezpośrednio na krokwiach.

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Podobne posty

Masz uwagi?