Płytki klinkierowe to dobry sposób na elegancką i trwałą elewację. Przypominają wyglądem cegłę klinkierową, a są od niej tańsze i łatwiejsze w obróbce. Do tego płytki klinkierowe mogą służyć do wykonania elewacji ściany o niemal każdej konstrukcji. W jaki sposób uzyskać klinkierową elewację?
Klinkier stanowi doskonały materiał na elewację budynku. Nie dość, że taka elewacja prezentuje się bardzo estetycznie, to jeszcze płytki mają bardzo dobre właściwości użytkowe. Klinkier wykazuje się trwałością liczoną na kilkadziesiąt lat, wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym skutecznie chroni mur przed niszczącym działaniem zmiennych warunków atmosferycznych.
Płytki klinkierowe a rodzaj ścian
Klinkier jest materiałem, który może pojawić się na elewacji muru stawianego niemal w każdej technologii. Cegła klinkierowa to częsty wybór wykończenia ścian trójwarstwowych. Jednak ze względu na koszty inwestorzy często wybierają ściany dwuwarstwowe z ociepleniem ze styropianu lub wełny mineralnej albo ściany jednowarstwowe. Warto wiedzieć, że nie trzeba w tym przypadku rezygnować z walorów dekoracyjnych i użytkowych klinkieru, gdyż można je uzyskać, stosując płytki klinkierowe.
Płytki klinkierowe, np. Terca, które można obejrzeć na stronie: https://www.wienerberger.pl/produkty/cegly-i-plytki-klinkierowe-terca/plytki-klinkierowe-terca.html, pozwolą stworzyć elewację do złudzenia przypominającą cegłę na ścianach jednowarstwowych i dwuwarstwowych ocieplonych wełną mineralną lub styropianem. Płytkami z klinkieru można obłożyć również budynek stawiany w technologii szkieletu drewnianego.
Elewacja z płytek klinkierowych na ścianie jednowarstwowej
Elewację z płytek klinkierowych mocowanych bezpośrednio do muru wykonuje się w podobny sposób jak montaż płytek wewnątrz pomieszczeń. Istotną kwestią jest prawidłowe przygotowanie podłoża pod aplikację kleju. Do ścian na zewnątrz powinniśmy jednak wybrać kleje mrozoodporne. Mur należy starannie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń i kurzu. Następnie na ścianę nakładamy warstwę kleju, na którą przyklejamy płytki, zaczynając od naroży, w których powinny znaleźć się płytki kątowe.
Przyklejając płytki do ściany, należy pamiętać o zachowaniu szczelin między nimi (7‒12 mm). Po upływie kilku dni od mocowania płytek można przejść do fugowania szczelin, oczyszczając uprzednio ściany z nadmiaru kleju.
Elewacja z płytek klinkierowych na ścianie z ociepleniem
Ścianę dwuwarstwową z ociepleniem z wełny mineralnej lub styropianu nieco inaczej przygotowuje się pod wykończenie tynkiem, a inaczej dla elewacji z płytek klinkierowych. Aby zapewnić odpowiednią przyczepność elementom elewacji i właściwą wentylację muru, na warstwie ocieplenia należy najpierw nałożyć klej, następnie siatkę zbrojeniową, a później znowu klej.
Po wyschnięciu zaprawy klejowej powstałą warstwę wzmacnia się kołkami z metalowym trzpieniem, które powinny przebić się przez siatkę. Kołki należy docisnąć, następnie nałożyć warstwę kleju i kolejną siatkę zbrojeniową. Na tak przygotowaną ścianę możemy już aplikować klej mrozoodporny i przyklejać płytki klinkierowe w analogiczny sposób jak w przypadku ściany jednowarstwowej.