Witam wszystkich.
Jesień zagościła na dobre. Najwyższy zatem czas aby przygotować okna do sezonu zimowego. Pozwoliłem sobie wobec tego przedstawić króciutki poradnik o podstawowej regulacji i konserwacji okien. Więcej informacji w filmiku zapraszam do oglądania.
Zapraszam na część drugą.
Ocena: 4.59/5 (głosów: 59)
Bardzo fajnie przedstawiony sposób regulacji okna. Jest jednak jeden problem, co z wentylacją, gdy okna ustawia się na bardzo szczelne. Znam przypadki gdzie po wymianie okien na plastikowe pojawił się grzyb na ścianach. Stare okna miały mikro nieszczelności co umożliwiało prawidłową wentylację. Często w oknach plastikowych ustawienie mniejszej szczelności poprawiało wentylację. Niestety wiąże się to z większymi kosztami ogrzewania, ale nie mamy grzyba na ścianach.
Z jednej strony zwiększając szczelność okien oszczędzamy na ogrzewaniu, a z drugiej strony pojawia się grzyb na ścianach i tracimy na zdrowiu.
Powiem tak, pomieszczenia trzeba wietrzyć. A docisku nie robimy przecież tak ażeby z okna soki poleciały. Kiedy tylko możemy korzystamy z mikro-rozszczelnienia (klamka w pozycji na skos).
Wystarczy wietrzyć.
Zimą świeże powietrze ma mniejszą wilgotność. Wymieniamy nachuchane pokojowe na nowe.
Korzyść trójstronna:
– świeże więc lepiej się oddycha
– suche więc trudniej rozwijać się pasożytom
– suche ma mniejszą pojemność cieplną, więc łatwiej ogrzać… czyli korzyści finansowe
“Nawiewniki” i tyle w temacie okna mogą nawet soki puszczać ;-)
Co do rozszczelnienia warto wyposażyć się w nawiewniki higrosterowalne i problemu z grzybem i wilgocia nie bedzie ,urzadzenie samo reguluje doplyw swiezego powietrza
Najlepszym rozwiązaniem, choć kosztownym na etapie montażu, byłaby chyba wentylacja mechaniczna z rekuperatorem (wymiennikiem ciepła, w którym świeże powietrze jest ogrzewane przez zużyte, przy czym nie mieszają się one ze sobą). Oczywiście okna też powinny się otwierać, np. przypadku awarii takiej wentylacji.
U mnie systematycznie na framugach okien (wewnętrzna strona – styk futryny z oknem) pojawia się grzyb. Zastanawiam się czy to efekt nieszczelności i dostawania się wody do środka, między okno a futrynę, czy po prostu wilgoć naturalnie tam nachodzi. Oczywiście okna plastikowe. Pozdrawiam
Prosto i na temat… Tych informacji potrzebowałem.
Pozdrawiam
A jak wyregulowac jak klamka tylko zamyka sie do ukosu – nie da sie tak zamknac zeby klamka byla pionowa?
Też mam ten problem w drzwiach balkonowych i chętnie przeczytam o rozwiązaniu.
Myślę, że trzeba zacząć od obrysowania okna jak na filmie i zmierzeniu odległości – prawdopodobnie będą różne dla góry i dołu drzwi. Ciężko było mi się za to zabrać ale teraz będzie motywacja :)
Nakręcę o tym, czekam tylko na jakieś mniejsze okno.
Czegoś takiego szukałem. Rewelacyjny artykuł, bardzo przydatny. Jak dobrze, że tu trafiłem :) Pozdrawiam
Bardzo fajny i praktyczny artykuł. Bardzo przydatne info. Pozdrawiam
Super poradnik. Teraz poproszę taki sam o drzwiach wejsciowych.
Właśnie tego szukałem, Wielkie dzięki! ;)
Dzięki za dobry poradnik. Widzę potencjał na cały cykl o tego typu “docieplaniu” domu/mieszkania.
Super!!!
Tylko chciałbym ostrzec przed używaniem wd-400 do smarowania itp. (wysuszają)
Wystarczy kupić porządne okna i nic nie trzeba regulować. Ja tak zrobiłem i mam święty spokój.
Witam
Mam taki problem że nie które okna jeżeli są na mikro to po pociągnieciu otwieraja się się. Czy można to jakoś wyregulowac?
Bardzo pomocny poradnik, co prawda zima za nami, ale zapisuję żeby ogarnąć przed kolejną.