Kontroler głośności USB – oparty na potencjometrze

Kontroler głośności USB – oparty na potencjometrze

W tym artykule dowiecie się jak zrobić prosty ale efektywny kontroler głośności USB.

Co odróżnia go od innych tego typu urządzeń to to, że jest oparty na potencjometrze. Ale co to właściwie znaczy? To oznacza że ma on podziałkę i można ustawić na nim np. 50% głośności poprzez ustawienie pokrętła na środek. Kontrolery zbudowane na enkoderach mogą tylko ściszać lub pogłaśniać poprzez obracanie w lewo lub prawo.

Ten kontroler również łączy się z komputerem przez kabel USB i steruje wewnętrznym poziomem dźwięku systemu Windows. Inne urządzenia są wpinane pomiędzy głośniki a wyjście Jack w komputerze. Oznacza to że mogą one sterować tylko tymi głośnikami, a jeśli poziom dźwięku Windowsa jest ustawiony na 0 to nie będą one działały.

Potrzebne części

  • Arduino Pro Micro,
  • potencjometr 10kΩ (taki jak na zdjęciu),
  • 6mm radiator – nie jest potrzebny ale akurat został mi jeden po projekcie Raspberry Pi, więc dlaczego by go nie użyć?,
  • śrubka M3 12mm, podkładka i nakrętka samokontrująca,
  • kawałek rurki termokurczliwej i kilka gumek recepturek,
  • kilka większych nakrętek – dla zwiększenia wagi urządzenia,
  • przewód micro-USB,
  • części wydrukowane w 3D.

oraz narzędzia (lutownica, klej super-glue, itp.).

Projekt

Wszystkie części zostały zaprojektowane w programie Fusion 360, aby upewnić się że będą do siebie dobrze pasowały. Części nie wymagają również supportów do poprawnego wydrukowania.

Drukowanie

Przyszedł czas żeby wydrukować wszystkie potrzebne komponenty. Pliki .stl mogą zostać pobrane poniżej lub z mojej strony thingiverse.

Elektronika

Obwód elektryczny jest całkiem prosty. Wystarczy przylutować potencjometr do płytki Arduino.

Lewy i prawy pin potencjometru należy połączyć z pinami VCC i GND na płytce. Środkowy pin powinien zostać przylutowany do pinu analogowego A1 Arduino.

Najpierw przylutuj przewody do wyjść na płytce a następnie nałóż na nie rurki termokurczliwe. Wygnij je aby pokrywały sie z pinami potencjometru i przylutuj go. Na koniec podgrzej rurki zapalniczką na potencjometrze aby uniknąć jakiegokolwiek zwarcia.

Polecam również zajrzeć tutaj (w j. Angielskim): https://www.instructables.com/id/Make-Beautiful-Solder-Joints/

Podstawa

Czas złożyć wszystko razem.

Najpierw włóż jedną z większych nakrętek do slotu pod płytką Arduino. Zabezpiecz ją odrobiną kleju aby nie poruszała się.

Następnie przykręć potencjometr do podstawy za pomocą dołączonej do niego śruby i włóż Arduino do środka. Przykręć jedną z wydrukowanych części z tyłu płytki. Po drugiej stronie do otworu włóż nakrętkę i skręć wszystko razem. Nie zapomnij o podkładce pod śrubką.

Na mikrokontroler przyklej radiator, uważaj jednak, żeby nie dotykał żadnej metalowej części wokół układu – może to spowodować zwarcie. Od góry włóż klips, który będzie mocniej trzymał radiator (nie ufam zbytnio tej dwustronnej taśmie!).

Następnie włóż resztę nakrętek do pozostałych slotów, dodaj również trochę kleju.

Kiedy wszystko będzie już gotowe odkręć nakrętkę z potencjometru i nałóż na całość czarną pokrywę. Następnie na potencjometr daj podkładkę i nakrętkę. Na tym etapie można również dodać trochę kleju aby nakrętka nie odkręciła się samoczynnie po dłuższym czasie.

Pokrętło

Włóż 4 nakrętki na miejsca w środku i zabezpiecz je używając kleju super-glue lub dwu składnikowej żywicy.

Zamontuj pokrętło na wale, i jeśli jest zbyt luźne, dodaj trochę kleju. Upewnij się również, że nie ociera się ono o podstawę podczas obracania.

Gdzie jest środek?

Ustalenie wspólnej pozycji podziałki (na dolnej części) i wskaźnika (u góry) jest w miarę proste.

Zacznij od przekręcenia potencjometru maksymalnie w lewo i wciśnij górną osłonę tak, aby zostało jeszcze trochę miejsca pod nią a wskaźniki pokrywały się ze sobą. Następnie przekręć w prawo do oporu i sprawdź czy wskaźniki pokrywają się ze sobą również w tej pozycji. Jeśli tak nie jest, postaraj się dostosować pozycję osłony. Pod koniec dodaj trochę kleju pod spodem i dociśnij osłonę do samego końca.

Tutaj również upewnij się, że osłona nie dotyka podstawy.

Program

Napisałem prosty program do Arduino. Używa on biblioteki HID do połączenia z komputerem przez port micro USB.

Jedyna rzecz jaka musisz pobrać to biblioteka HID-Project dla Arduino. Wystarczy otworzyć Arduino IDE, wybrać zakładkę Szkic oraz Dołącz Bibliotekę > Zarządzaj Bibliotekami. W okienku wpisz HID-Project i zainstaluj HID-Project by NicoHood.

Następnie wybierz płytkę Arduino Leonardo oraz odpowiedni port i wgraj program dostępny do pobrania poniżej.

Gotowe!

W ten sposób otrzymałeś mały lecz niezawodny kontroler głośności USB!

Podczas budowy napotkałem kilka problemów ale udało mi się rozwiązać wszystkie z nich i ostatnia wersja działa bez problemów. Dodatkowo zastosowane nakrętki sprawiają, że wrażenia z użytkowania są bardzo przyjemne :)

Mam nadzieję, że ten projekt Ci się spodobał. Zachęcam do zostawienia komentarza!

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 4.95/5 (głosów: 19)

Podobne posty

20 komentarzy do “Kontroler głośności USB – oparty na potencjometrze

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?