Lampa do akwarium chłodzona wodą ” Undercover LED LAMP”

Lampa do akwarium chłodzona wodą ” Undercover LED LAMP”

LAMPA AKWARIUM „UNDERCOVER LED LIGHT”

Z pewnością wielu z was hobbystów akwarystów prędzej czy później natknie się na problem z oświetleniem Swojego Akwarium.

             Ja kupiłem Akwarium Profilowane z przykrywą, która okazała się przekleństwem jeżeli chodzi o oświetlenie. Pierwsze oryginalne świetlówki doprowadzały mnie do szału swoją barwą i nasyceniem. Postanowiłem coś zmienić, mój pierwszy wybór padł na świetlówki LED – o ile można było uznać, że świecą lepiej to i tak nadal nie do końca mi się podobało ze względu na brak regulacji jasności i wysokie napięcie pod pokrywą. Innym problemem był brak odpowiedniego sterownika do oświetlenia. Rozwiązania obecne na rynku miały jedną główną i podstawową wadę – po zaniku napięcia ( a parę lat temu przebudowywali u nas linie napowietrzne występowały częste wyłączenia prądu ) sterownik musiał odczekać 24h na ponowną aktywację, a mechaniczne na dodatek miały „rozjechany czas”. Trafiłem wtedy na waszym forum artykuł Maga z jego sterownikiem Aqma i zapragnąłem sam go wykonać. Nie będę się tu rozpisywać o tym iloma pytaniami zamęczałem Marcina, a on w między czasie zrobił Aqme LED Control, która bardziej pasowała do mojego projektu lampy. W każdym razie sterownik został wybrany. Przerobiłem na początku świetlówki na 12V ledy 7020 na paskach aluminiowych i muszę przyznać, że przez 2 lata świeciły ładnie, ale niestety zaczęły umierać z powodu wilgoci pod pokrywą jak i nieszczelności świetlówek.

             Zamarzyły mi się Power LEDy – tylko jest z nimi mały problem polegający na odprowadzeniu ciepła, wentylatorek pod pokrywą – nieeeeee  to się nie uda , a wywalenie obudowy też akurat w wypukłym akwarium to poroniony pomysł. Muszę przyznać, że długo myślałem nad rozwiązaniem problemu ze względu na założenia jakie sobie wybrałem:

            – pozostaje oryginalna pokrywa

            – lampa nie może się przegrzewać

            – lampa może świecić przez wiele godzin na pełnej mocy

            – lampa musi być sterowana PWM

            – rozwiązanie musi być estetyczne i ciche

Z tym cichym to nie chciałem słyszeć żadnego wentylatora, ewentualnie plusk wody, który ogólnie jest uspokajający.

Jak to mówią jak się myśli to się znajduje odpowiedzi. Zrobiłem lampę chłodzoną wodą z akwarium. Dodatkowo stwierdziłem, że pozbędę się deszczowni w akwarium, ale aby rybom zapewnić odpowiednie natlenienie zarówno w dzień jak i w nocy postanowiłem, że lampa będzie też małą kaskadą. Aby teraz ktoś nie dostał “zawału”. Moje akwarium ma 450l i ryby, które mam to ciepłolubne skalary i neony, a myślę nad paletkami. Przy lampie którą wam zaprezentuję temperatura wody latem jest o 1-2 st wyższa niż otoczenia (w salonie w którym stoi akwarium w najupalniejsze lato jest z 26 st). Zauważalny natomiast jest zdecydowany spadek zużycia prądu przez grzałkę, która włącza się o wiele rzadziej.

            Teraz mała uwaga bo posiadam filtr Aquela z dwoma wylotami, więc moja lampa jest na to przygotowana i ma 2 przyłącza wody .

Teraz materiały potrzebne do budowy:

Profil LED otwarty o szerokości 100×10 mm

Klosz przeźroczysty z plexi do profilu otwartego

Profil LED zamknięty 100x20x2mm (sprzedawane na znanym portalu z zaślepkami)

W moim przypadku profil pierwszy 120cm długości  drugi profil o długości 135cm – różnica ta wynika z chęci odizolowania wody od przewodów Ledów.

Filament do drukarki 3d około 0,5 kg wystarczy chyba, że drukujecie też rurki – użyłem PET_G

– Silikon akwarystyczny

– Power LEDY z PCB w zależności od kolorystyki jaką chcemy osiągnąć i mocy – ja użyłem 3 W (blue, full spectrum,1000K white, warm white)

– Aqma Led

  Powyższe można zakupić na  aqma.pl – a co dajmy „magowi” zarobić

– Drivery LED – polecam te od maga MeanWell z jego płytką na 6 sekcji

Do osprzętu maga zaprojektowałem specjalną obudowę, którą można wydrukować

-Zasilacz w zależności od mocy lampy 32V – taka uwaga bo sam się naszukałem ich a wystarczy kupić modułowy 36V z potencjometrem na którym skręcamy go do 32V

Na temat jak podłączyć diody zachęcam do lektury u maga  ( www.magu.pl )  Marcin porobił schematy połączeń i na pewno działa.

– przewody do podłączenia sekcji do  sterownika

– Klej do Ledów – połączyłem nim również 2 profile aluminiowe.

Taka mała uwaga lutować diody i przewody przed przyklejeniem ich do profili –taka ilość aluminium doskonale odprowadza ciepło i lutowanie jest możliwe, ale strasznie utrudnione.

Zaprojektowałem sporo rzeczy do tej lampy:

– obejmy spinające profile

– przyłącza wodne proste jak i z kolanami ( jakie kto potrzebuje)

– rurki przyłączeniowe do filtra, choć i oryginalne aquela też pasują

– Wyloty kaskadowe wody.

 Wloty jak i wyloty są zaprojektowane tak aby woda opłynęła cały profil w środku zapewniając chłodzenie ledom.

Życzę udanej zabawy, niedługo przedstawię modyfikację tej lampy oraz wersję mini :)

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 4.78/5 (głosów: 9)

Podobne posty

6 komentarzy do “Lampa do akwarium chłodzona wodą ” Undercover LED LAMP”

    • A kolega doczytał artykuł? Cytuję: “Moje akwarium ma 450l i ryby, które mam to ciepłolubne skalary i neony, a myślę nad paletkami. Przy lampie którą wam zaprezentuję temperatura wody latem jest o 1-2 st wyższa niż otoczenia (w salonie w którym stoi akwarium w najupalniejsze lato jest z 26 st). Zauważalny natomiast jest zdecydowany spadek zużycia prądu przez grzałkę, która włącza się o wiele rzadziej.”

      Odpowiedz
  • Powiem tak . Moja lampa ma 96W (3W ledy x 8szt x 4 rzędy) . Do akwarium 450l zalecana grzałka miała minimum 300W.
    Moja lapma świecąc daje 1/3 mocy potrzbnej dla akwarium przy scenariuszu ż nie świeci tylko grzeje. Co oczywiście nie jest prawdą bo sprawność diody jest od 20-40% a reszta idzie na ciepło co daje nam grzałkę 60W max, powierzchnia akwarium jest ogromna jeżeli chodzi o odprowadzanie ciepła – stąd ta minimalna różnica temperatury w lecie.
    Dla Panikujących – z racji tego, że sterownik steruje PWM-ami możemy dołożyc czujnik temperatury ds18b20, który w przypadku zmierzenia temperatury odbiegającej powiedzmy 5 st od zadanej – podetnie moc PWM do np 80% lub innej wartości.
    Jestem teraz na etapie budowania lampy 150W , ale testy dopiero wkrótce – będę informował o postępach.
    A obecnie kończę konstruować lampę do krewetkarium z chlodniczką wody od Matiza :) – to na kolejny projekcik :)

    Odpowiedz
    • A o jakich interakcjach z wodą mówimy.( utlenianie ? Oddawanie Glinu do wody ?) Bo jeżeli chodzi o aluminum z tego co mi wiadomo to bardzo szybko pokrywa się tlenkiem który izoluje sam materiał. Sztućce kiedyś też były z aluminium i jakoś nie czuję się chory z tego powodu. Z tego co wiem to aluminium nie jest szkodliwe dla zwierząt i ludzi jedynie ze względu na proces wytwarzania skomplikowany i obciążający środowisko.
      Zresztą dla tych co się martwią. Lampa działa już około roku. Jak do tej pory poza jednym zgonem raczej z przyczyn naturalnych sklara ,który miał 4 lata i przepuklinę jelita, reszta obsady żyje w tym doszły 2 paletki. Więc nie doszukiwałbym się tu problemów.
      Z ciekawostek to lampa służy dodatkowo za ogromne skupisko bakterii nitryfikacyjnych, one też nie narzekają .

      Jeżeli boisz się interakcji mimo wszystko to użyj profilu ze stali nierdzewnej, ale koszt lampy wzrośnie ci dramatycznie włącznie z masą.

      Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?