Wędzarnia ogrodowa

Wędzarnia ogrodowa

1. Słowem wstępu

Wędzenie początkowo miało na celu konserwację produktów spożywczych tak, aby można było je dłużej przechowywać. Wędzić można mięso i jego przetwory, ryby, sery a nawet warzywa. W wyniku tego procesu wędzonki nabierają unikalnego kolorytu, smaku oraz zapachu, który przez wielu w tym i przeze mnie jest bardzo ceniony. Dlatego też jako niekryty amator mięsa oraz samodzielnie wykonanych rzeczy, po prostu nie mogłem odpuścić sobie realizacji tego projektu. Tak właśnie w moim ogródku powstała wędzarnia. 

2. Ogólny zarys

Wędzarnia ma tak zwane bezpośrednie palenisko, czyli w odróżnieniu od innych popularnych konstrukcji, w tej ognisko nie jest oddalone od komory wędzarniczej, lecz znajduje się bezpośrednio pod nią. Taka konstrukcja sprzyja wędzeniu na gorąco i to właśnie z myślą o tej metodzie została ona wykonana. Od typowego grilla wędzarnie dzieli w zasadzie tylko specjalny ruszt wypełniony kamieniami. Stanowią one swojego rodzaju bufor cieplny zapobiegający nagłym skokom temperatury podczas rozpalania czy przygasania ognia. Kamienie również zapobiegają transferowi ciepła na drodze bezpośredniej jego radiacji z paleniska, pozwalając na konwekcyjne ogrzewanie potraw, dzięki czemu są one równomiernie wypieczone.

Konstrukcja składa się z dwóch zasadniczych części. Są to:

  • Część dolna – murowane palenisko wyposażone w drzwiczki, wyjmowalny popielnik oraz ruszt na kamienie.

  • Część górna – wyłożona od środka blachą drewniana komora wędzarnicza, wyposażona w dwuskrzydłowe drzwi daszek oraz kominek.

3. Opis Wykonania

Tradycyjnie zapraszam do obejrzenia filmu

Film : https://youtu.be/a9m0es_gvHA 

 

4. Efekty

Nie wiem jak wy, ale ja zgłodniałem ;) Także tymczasem i do następnego smacznego …. znaczy miłego spotkania.

Ocena: 5/5 (głosów: 8)

Podobne posty

21 komentarzy do “Wędzarnia ogrodowa

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?