LEGO – elektro pojazd na gąsienicach

LEGO – elektro pojazd na gąsienicach

Witam, zainteresowała mnie kiedyś pewna aplikacja na Google Play – Arduino Bluetooth RC Car. Daje ona możliwość sterowania funkcjami jezdnymi pojazdu, oświetleniem, dźwiękiem, oraz prędkością jazdy. Do komunikacji między smartphonem i Arduino służy moduł Bluetooth. Ostatnio postanowiłem zbudować pojazd sterowany wymienioną appką. Jako materiał na kadłub do mojego pojazdu wybrałem klocki Lego, gdyż dają duże możliwości dokonania wszelakich zmian konstrukcyjnych w prosty sposób. Klocki znajdują się w wielu polskich domach i mimo iż wielu samemu już ich nie układa, to może robi to wraz ze swoimi dziećmi. Połączenie Lego z Arduino i modułem Bluetooth jest dobrą alternatywą dla kupna drogich zastawów Lego Mindstorms.

Do budowy będą potrzebne:

– klocki Lego

– łańcuch rowerowy

– zębatki z przerzutek rowerowych (4 szt.)

– śruby (3 M i 5 M po 2 szt.)

– nakrętki (3 M – 2 szt.; 5 M – 4 szt.)

serwa (2 szt.)

koszyczek na baterie AA

– akumulatorki / baterie AA (4 szt.)

przewody

płytka stykowa

przetwornica step-up/step-down

wtyki goldpin

– moduł Bluetooth HC-06

rezystory (1,2 kΩ i 2,2 kΩ)

mostek H L293D

Arduino Uno

diody LED (4 szt.)

buzzer

Część elementów elektronicznych można znaleźć w Zestawie startowym, bądź kupić osobno w sklepie botland.com.pl.

Jako iż do budowy kadłuba użyłem klocków, nie potrzebowałem dobrze wyposażonego warsztatu. Zatem potrzebne będą następujące narzędzia: lutownica wraz z cyną i kalafonią, kombinerki, śrubokręt krzyżakowy (do wykręcenia śrub z serw), kowadełko do łańcucha rowerowego.

20150202_163217

 Więc zaczynamy,

 Na początku zabrałem się za przerobienie serw na silniki DC. W skrócie, trzeba umożliwić swobodny zębatki przekazującej moment obrotowy na orczyk. W projekcie użyłem 2 używanych serw  Robbe S100, które na wstępie rozkręciłem. Wyjąłem wszystkie zębatki, usunąłem wskazany na czerwono element:

 20150131_134453

Następnie usunąłem potencjometr, przylutowałem przewód czarny i czerwony bezpośrednio do silnika, a następnie całość skręciłem. Dzięki tej czynności dostałem 2 silniki wraz z solidnymi przekładniami.

20150131_135732

Za pomocą kowadełka, dostosowałem długość łańcucha, w moim przypadku było to ok. 50cm na jedną gąsienice. Następnie skręciłem go śrubką i nakrętką 3M , by posiadać możliwości szybkiego dostosowania długości gąsienicy. Do dwóch zębatek z przerzutek przykręciłem po jednym orczyku.

Czas wziąć się za Lego…

Na początku dopasowałem dwie przednie zębatki z śrubami do odpowiednich klocków, tak by można było je utwierdzić w pojeździe.

20150203_023043

Chwilę później…

20150201_202605

W środkowej części znajduje się miejsce na koszyczek z 4 bateriami AA. Serwa zostały ciasno spasowane z kadłubem, a następnie zabudowane.

20150202_121931

Z środka wyprowadziłem przewody z zasilaniem, oraz przewody silników DC. Przewody zostały odpowiednio przedłużone, oraz przylutowane zostały do nich gold piny. Płytka stykowa została idealnie spasowana z całością.

20150202_131308

W tym momencie mamy gołą platformę pod jakikolwiek projekt, można zastosować dowolny układ sterujący, np. Atmege (nie koniecznie w Arduino).

Czas na Arduino…

Untitled Sketch_bb2

(Przetwornicę oraz moduł bluetooth na schemacie zastąpiłem innymi gdyż nie było oryginałów w bibliotece programu) 

Dzięki zastosowaniu przetwornicy S7V7F5 uzyskałem stałe napięcie zasilania wynoszące 5 V. Moduł Bluetooth HC-06 posiada wyprowadzenia komunikacyjne pracują z napięciem 3,3 V, Arduino Uno pracuje z napięciem 5 V, więc najprostszym z rozwiązań jest użycie 2 rezystorów; złącza TX na module BT do 2 rezystorów, a następnie rezystor 1,2 kΩ do TX na Arduino, a rezystor 2,2 kΩ do GND.

W projekcie użyłem zmodyfikowanego programu dostępnego na stronie z appką na Androida. Tutaj wstawiam link do programu SterowanieBT.

Podsumowanie i prezentacja…

Pojazd sprawdza się dobrze, nie osiąga zawrotnej prędkości ale za to potrafi np. podjechać pod przyzwoity podjazd.

20150203_044520

20150203_044601

Oraz prezentacja wideo.

Pojazd ten z racji iż jest konstrukcją otwartą (cała elektronika na płytce prototypowej), oraz zbudowany jest z klocków, ma wielkie możliwości rozbudowy, można zamontować wszelakie czujniki, serwa wykonujące określone zadania, itp. Jest jeżdżącą platforma prototypową. Mam nadzieję że mój projekt okaże się komuś pomocny.

Pozdrawiam

 

Ocena: 4.74/5 (głosów: 116)

Podobne posty

46 komentarzy do “LEGO – elektro pojazd na gąsienicach

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?