INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Witam! W tym poradniku pokażę jak poradziłem sobie z wykonaniem matrycy 14×6. Będzie to moja największa matryca jaką kiedykolwiek zrobiłem, poprzednie matryce są tutaj:
Wybrałem takie wymiary , gdyż tą matrycę zamierzam wykorzystać do wyświetlania tekstu. Na pewno w mieście często widzicie takie czerwone matryce , zwykle inforumujące o ofertach danego sklepu – rzucają się one w oczy. To co zamierzam zrobić na pewno nie dorówna tym matrycom , ale będzie to dobry wstęp do tej specjalizacji.
By matryca chodź trochę upodobniła się do tych ulicznych – należy zastosować specjalne , super mocne diody – najlepiej czerwone.
Są one przeźroczyste – fakt – ale po podłączeniu do prądu ukazują nam swoje prawdziwe oblicze ;)
Matryca jest zbyt wielka ,by podłączać każdy rząd i każdą kolumnę do osobnych pinów – należy zastosować więc rejestry przesuwne – w moim przypadku – 74HC595 . Zastosuję również scalak ULN2803 do przełączania rzędów.
Spis wszystkich części:
1x Laminat jednostronny 1,2mm ok. 6zł
1x ULN2803APG ok. 60gr
2x 74HC595 ok. 2zł
90x dioda super jasna (trzeba mieć diody na zapas!) ok. 11zł
6x rezystor (wdg. uznania [10 Ohm-100 Ohm]) ok. 6gr
Sporo cyny (zależy od umiejętności) od 5zł do 9zł
Czas :)
Razem ok. 25zł ! Na sucho mamy matrycę za 25zł … gdybyśmy chcieli zrobić wielką matrycę ,to zmieścilibyśmy się w 100zł (w porównaniu do kilkuset zł na allegro… to nieźle!). Ale pamiętajmy że czas naszej pracy jest warty najwięcej :)
Tak prezentuje się projekt matrycy:
Może to się wydawać trochę skomplikowane … żółtymi liniami zaznaczyłem punkty ,które trzeba połączyć ręcznie … ale : kolumnami sterują po prostu dwa połączone ze sobą rejestry przesuwne , a rzędami jeden ULN2803.
Do sterownia ULN muszę użyć sześć pinów mikro kontrolera ( tak , nie podłączyłem ich pod SPI , chciałem dać rejestry przesuwne tylko pod kolumny , ułatwi mi to pisanie programu),
natomiast do wszystkich kolumn tylko trzy piny!
Tak prezentuje się projekt czarno na białym ;)
Przyszedł czas na wykonanie … cały proces produkcji pokazuję na tym filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=onuLbcaCyLg
Film jest mocno podrasowany, gdyż jest robiony pod mój kanał na YT (zapraszam do subskrypcji), ale myślę że się spodoba :)
Do rzeczy: Po wytrawieniu płytki pomalowałem ją czarną farbą , by wyglądała profesjonalnie – cel udało się osiągnąć:
Co do strony lutowniczej: obiecuję sobie że ostatni raz robię płytkę bez użycia substancji do cynowania … strasznie ciężko niektóre elementy się lutowało ,i wychodziły bardzo źle:
Tutaj widzimy że rzędy należy łączyć ręcznie ,gdyż niemożliwe byłoby połączenie ich na laminacie bez bawienia się dwoma warstwami.
Gdy wszystko już jest gotowe , mogę zaprogramować mikrokontroler ,do którego podłączyłem matrycę . Jest to Atmega8 … rzędy podłączam pod port C , a kolumny pod port B (trzy piny). Na filmie prezentuję pierwszy test matrycy:
https://youtu.be/N0KWhy_wTI4
(Mój pierwszy film z głosem…)
Dziękuję za uwagę , mam nadzieję że poradnik się spodobał :)
INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Dlaczego post usunięto i ma jedną gwiazdkę? Nie no ,bez przesady czy to jest aż tak makabrycznie złe że powinienem się tego wstydzić? Ta strona coraz bardziej irytuje …. napiszcie chociaż co tutaj jest aż tak makabrycznie złego i obleśnego że wystawiliście jedną gwiazdkę …
Aż tak jestem odchylony od poziomu tej strony?