Matryca 14×6

Matryca 14×6

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Witam! W tym poradniku pokażę jak poradziłem sobie z wykonaniem matrycy 14×6. Będzie to moja największa matryca jaką kiedykolwiek zrobiłem, poprzednie matryce są tutaj:

Matryca LED 7×7

Matryca LED 4×4

 

 

Wybrałem takie wymiary , gdyż tą matrycę zamierzam wykorzystać do wyświetlania tekstu. Na pewno w mieście często widzicie takie czerwone matryce , zwykle inforumujące o ofertach danego sklepu – rzucają się one w oczy. To co zamierzam zrobić na pewno nie dorówna tym matrycom , ale będzie to dobry wstęp do tej specjalizacji.

 

By matryca chodź trochę upodobniła się do tych ulicznych – należy zastosować specjalne , super mocne diody – najlepiej czerwone.

Są one przeźroczyste – fakt – ale po podłączeniu do prądu ukazują nam swoje prawdziwe oblicze ;)

Matryca jest zbyt wielka ,by podłączać każdy rząd i każdą kolumnę do osobnych pinów – należy zastosować więc rejestry przesuwne – w moim przypadku – 74HC595 . Zastosuję również scalak ULN2803 do przełączania rzędów.

 

Spis wszystkich części:

 

1x Laminat jednostronny 1,2mm ok. 6zł

1x ULN2803APG ok. 60gr

2x 74HC595 ok. 2zł

90x dioda super jasna (trzeba mieć diody na zapas!) ok. 11zł

6x rezystor (wdg. uznania [10 Ohm-100 Ohm]) ok. 6gr

Sporo cyny (zależy od umiejętności) od 5zł do 9zł

Czas :)

Razem ok. 25zł  ! Na sucho mamy matrycę za 25zł … gdybyśmy chcieli zrobić wielką matrycę ,to zmieścilibyśmy się w 100zł (w porównaniu do kilkuset zł na allegro… to nieźle!). Ale pamiętajmy że czas naszej pracy jest warty najwięcej :)

 

Tak prezentuje się projekt matrycy:

Może to się wydawać trochę skomplikowane … żółtymi liniami zaznaczyłem punkty ,które trzeba połączyć ręcznie … ale : kolumnami sterują po prostu dwa połączone ze sobą rejestry przesuwne , a rzędami jeden ULN2803.

Do sterownia ULN muszę użyć sześć pinów mikro kontrolera ( tak , nie podłączyłem ich pod SPI , chciałem dać rejestry przesuwne tylko pod kolumny , ułatwi mi to pisanie programu),

natomiast do wszystkich kolumn tylko trzy piny!

Tak prezentuje się projekt czarno na białym ;)

Przyszedł czas na wykonanie … cały proces produkcji pokazuję na tym filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=onuLbcaCyLg

Film jest mocno podrasowany, gdyż jest robiony pod mój kanał na YT (zapraszam do subskrypcji), ale myślę że się spodoba :)

Do rzeczy: Po wytrawieniu płytki pomalowałem ją czarną farbą , by wyglądała profesjonalnie – cel udało się osiągnąć:

Co do strony lutowniczej: obiecuję sobie że ostatni raz robię płytkę bez użycia substancji do cynowania … strasznie ciężko niektóre elementy się lutowało ,i wychodziły bardzo źle:

Tutaj widzimy że rzędy należy łączyć ręcznie ,gdyż niemożliwe byłoby połączenie ich na laminacie bez bawienia się dwoma warstwami.

 

Gdy wszystko już jest gotowe , mogę zaprogramować mikrokontroler ,do którego podłączyłem matrycę . Jest to Atmega8 … rzędy podłączam pod port C , a kolumny pod port B (trzy piny). Na filmie prezentuję pierwszy test matrycy:

https://youtu.be/N0KWhy_wTI4

(Mój pierwszy film z głosem…)

Dziękuję za uwagę , mam nadzieję że poradnik się spodobał :)

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 4/5 (głosów: 1)

Podobne posty

2 komentarzy do “Matryca 14×6

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?