INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Matryca 4×4 jest świetna , gdy planujemy zrobić zegarek binarny… i właściwie tylko wtedy. Nadszedł czas na zrobienie trochę większej matrycy.
MATRYCA 7×7
Wybrałem takie wymiary ze względu na nieparzystą ilość diod, dzięki której dany obraz na matrycy możemy wycentrować (mamy środkową kolumnę).
Tym razem rzędami będę sterował za pomocą ULN2803
ULN2803 to scalak 8 par darlingtona – które zapewniają wzmocnienie do kwadratu typowej wartości β tranzystora (β²) , przez odpowiednie połączenie dwóch tranzystorów.
Jeśli β tranzystora wynosi np. 100 – to połączenie dwóch takich tranzystorów w parę darlingtona daje nam nie 200 krotne wzmocnienie , lecz aż 10000-krotne wzmocnienie płynącego prądu!
Mamy więc pewność że jedynym ograniczeniem będą rezystory.
Kolumny wciąż będą sterowane przez pojedyncze tranzystory – klasyczne BC547b.
Matryca 7×7 zużyje 49 diod… (polecam kupić trochę więcej ,na wypadek gdyby któreś się uszkodziły)
Oto projekt:
Wydawałoby się , że zastosowanie rezystorów 10 Ohm to dosyć radykalne rozwiązanie.Przy wzięciu pod uwagę faktu , że dioda będzie świecić jedynie przez 1/7 okresu , oraz na tranzystorach możemy się spodziewać spadku napięcia w wysokości nawet do 1,2v (nie mówiąc już o spadku napięcia 2v na samej diodzie …) spostrzeżemy że 10 Ohm’ów nada się idealnie.
Płytkę zrobię na trochę grubszym laminacie. Gruby laminat jest bardzo ciężko ciąć (gdy nie posiada się narzędzi Dremela i Proxxona, bądź profesjonalnej piły tarczowej) , ale męcząc się 15 minut nożem – jakoś się udało.
Płytka przed termotransferem musi być dokładnie wyczyszczona i odtłuszczona – wtedy termotransfer wychodzi zadowalająco! Ja używam płynu do mycia naczyń i denaturatu (koniecznie!).
Nie musicie bawić się w szlifowanie – ważne jest by płytkę dobrze wyczyścić i odtłuścić. (tak ,wiem że się powtarzam)
Tak wygląda płytka po termotransferze:
Po termotransferze przychodzi czas na trawienie płytki – cały proces produkcji pokazuję na tym filmie:
(Jeśli ktoś myśli, że wytrawiacz jest delikatny – to niech popatrzy na tą deskę do prasowania … )
Na kanale będę często wrzucał testy / produkcje moich “wynalazków” :)
Na filmie nie pokazałem dzieła od strony “lutowniczej”. Nigdy nie jest ona piękna , przynajmniej w moim przypadku… ale tutaj jest zdjęcie:
Jak możecie zauważyć – gotową płytkę postanowiłem pomalować na czarno – przez co wyszła całkiem dobrze! Wyposażyłem ją również we włącznik, dzięki któremu zyskała na wyglądzie.
Matryca posiada aż 14 wyjść(w sumie to wejść) + 2 wejścia na zasilanie. Taką ilość pinów musimy transportować tylko i wyłącznie na taśmach – ja użyłem dwóch pasków taśmy siedmiopinowej .
Przy tworzeniu większych matryc wymogiem będą rejestry przesuwne. Ta matryca to największa matryca jaką jeszcze można w miarę swobodnie podłączyć do mikrokontrolera ,tak by jeszcze dołączyć do niego joystick, lub inne rzeczy.
Tutaj kilka zdjęć gotowej matrycy, oraz matrycy w trakcie testów:
^ To zdjęcie nazwałem “Ewolucja” ;)
Napisałem kilka prostych programów , by sprawdzić jak działa matryca:
https://youtu.be/uXpxrZIT0SQ
Jak widzicie diody świecą się bardzo dobrze :) Nie jestem pewien , czy można by ją wystawić na pełne słońce , lecz przy świetle dziennym widać ją doskonale :)
Mam nadzieję że was zainteresowałem, również mam nadzieję że docenicie moje starania oraz wkład w tworzenie coraz lepszej jakości zdjęć i filmów :)
W następnym poradniku mogę pokazać jak napisać , a może raczej jak opracować prostą grę bądź program. Jeżeli wam się spodoba – przystąpię do budowy większej matrycy , tym razem na SPI.
Cześć!
INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
“Płytkę zrobię na trochę grubszym laminacie. Gruby laminat jest bardzo ciężko ciąć (gdy nie posiada się narzędzi Dremela i Proxxona, bądź profesjonalnej piły tarczowej) , ale męcząc się 15 minut nożem – jakoś się udało.”
PCB można szybko i dobrą dokładnością ciąć w ten sposób:
Płytka pęka w miejscu cięcia. Metoda jest podobna do tego, jak tnie się szkło.
Dla pewności, lepiej robić to w okularach ochronnych.
Im cieńszy laminat, tym lepiej.
Dokładnie tak to robiłem ;p No dobra , przyznam się – nie użyłem linijki. Ale to nie jest dobra metoda , muszę sobie sprawić piły tarczowe.
Jedna krawędź w minutę, a przy tym jest idealnie równa, bo od linijki :)
Robiłeś tak, jak tu jest pokazane? :)
https://www.youtube.com/watch?v=SiC-_g3iNb8
Jakbyś chciał robić kolejną matrycę to proponuje zastanowić się na gotowymi zestawami LED 8×8 – kosztują około 1$ na ebay.
A co to za matryca? Jest malutka i kiepskiej jakości. Lepiej robić własnoręcznie.
Dwa filmy, dużo dobrych jakości zdjęć, masa włożonej pracy – i post wyrzucony do śmietnika, nawet nie wiem za co :/ Matryca 4×4 była lepsza? Mili jesteście…
Nie rozumiem? Co tu jest nie tak ? Dlaczego ta matryca jest gorsza niż 4×4?
to że post wylądował w koszu – wcale nie oznacza że jest zły, wydaje mi się że użytkownicy są już trochę twoimi projektami znudzeni,oczekują czegoś nowego / odczekaj trochę i ruszaj od nowa na podbój majsterkowa – i nie rób nic na siłę…
Dzięki za odpowiedź
Pingback: Matryca 14x6 » Majsterkowo.pl
że co?