INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Witam,
chciałbym zaprezentować metronom elektroniczny ATE-1. Urządzenie przeznaczone jest głównie dla osób uczących się muzyki. Pomaga w zachowaniu właściwego tempa granego utworu, które może być zmieniane w szerokim zakresie: od tempa odpowiadającego najwolniejszym marszom, do tempa odpowiadającego rumbie, sambie, a nawet szybszego. Kto nie chce kupować metronomu, a ma smykałkę do elektroniki to może sobie właśnie ów metronom zrobić.
Schemat znalazłem w gazecie Radioelektronik z roku 1985, nr 9. Części kupiłem w sklepie elektronicznym LPelektronik w Częstochowie. Złożyłem go na płytce uniwersalnej i zamontowałem w obudowie z głośnika :).
Metronom elektroniczny jest układem wytwarzającym impulsy świetlne i akustyczne o określonej regulowanej częstotliwości. Impulsy wytwarza multiwibrator utworzony z tranzystorów T1,T2. Potencjometrem P1 reguluje się częstotliwość impulsów, czyli tempo. Potencjometr P2 jest przeznaczony do regulacji stosunku czasu przerwy do czasu trwania impulsu (ja mam ustawiony na najkrótszy czas impulsu). Natomiast potencjometr P3 służy do ułatwienia uruchomienia układu (reguluje się nim napięcie dochodzące do multiwibratora). Tranzystor T3 służy jako “wzmacniacz”.
Do budowy użyłem następujących materiałów:
- obudowa z głośnika
- płytka uniwersalna
- części elektroniczne (wypisane poniżej)
- głośnik z zabawki 4Ohm, 3W
- brzęczek 12V
- kable
- laska kleju na ciepło
- cyna
- taśma izolacyjna
Potrzebne narzędzia to:
- lutownica
- pistolet do kleju na ciepło
- śrubokręty
Niestety nie mam zdjęć z budowy metronomu, ale mam nadzieję, że zdjęcia po skończonej pracy wystarczą :)
Powyższy schemat pochodzi z książki radioelektronik 9’85. Do plusa głośnika dołożyłem rezystor 30Ohm, ponieważ głośnik w schemacie ma 40 Ohm (teraz już się chyba takiego nie znajdzie :)
Tak wygląda całość po złożeniu i skręceniu.
Potencjometr z oryginalną gałką XD
Widok płytki (już zamontowanej)
Na koniec filmik
Proszę jeszcze, aby po zauważeniu jakiś błędów opisać je w komentarzach. Mam nadzieję że moje wykonanie tego metronomu się spodobał.
Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do komentowania.
INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Ogólnie fajna rzecz tyle, że ilość uderzeń ustawiasz na czuja. Przydała by się chociaż jakaś orientacyjna skala przy potencjometrze.
Chwalić to sie możesz na forum! Tu się pokazuje jak się takie rzeczy robi!
Przepraszam, ale nie pomyślałem wcześniej i nie zrobiłem zdjęć, zanim go złożyłem :)