INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Witam,
chciałbym zaprezentować metronom elektroniczny ATE-1. Urządzenie przeznaczone jest głównie dla osób uczących się muzyki. Pomaga w zachowaniu właściwego tempa granego utworu, które może być zmieniane w szerokim zakresie: od tempa odpowiadającego najwolniejszym marszom, do tempa odpowiadającego rumbie, sambie, a nawet szybszego. Kto nie chce kupować metronomu, a ma smykałkę do elektroniki to może sobie właśnie ów metronom zrobić.
Schemat znalazłem w gazecie Radioelektronik z roku 1985, nr 9. Części kupiłem w sklepie elektronicznym LPelektronik w Częstochowie. Złożyłem go na płytce uniwersalnej i zamontowałem w obudowie z głośnika :).
Metronom elektroniczny jest układem wytwarzającym impulsy świetlne i akustyczne o określonej regulowanej częstotliwości. Impulsy wytwarza multiwibrator utworzony z tranzystorów T1,T2. Potencjometrem P1 reguluje się częstotliwość impulsów, czyli tempo. Potencjometr P2 jest przeznaczony do regulacji stosunku czasu przerwy do czasu trwania impulsu (ja mam ustawiony na najkrótszy czas impulsu). Natomiast potencjometr P3 służy do ułatwienia uruchomienia układu (reguluje się nim napięcie dochodzące do multiwibratora). Tranzystor T3 służy jako “wzmacniacz”.
Do budowy użyłem następujących materiałów:
- obudowa z głośnika
- płytka uniwersalna
- części elektroniczne (wypisane poniżej)
- głośnik z zabawki 4Ohm, 3W
- brzęczek 12V
- kable
- laska kleju na ciepło
- cyna
- taśma izolacyjna
Potrzebne narzędzia to:
- lutownica
- pistolet do kleju na ciepło
- śrubokręty
Niestety nie mam zdjęć z budowy metronomu, ale mam nadzieję, że zdjęcia po skończonej pracy wystarczą :)
Powyższy schemat pochodzi z książki radioelektronik 9’85. Do plusa głośnika dołożyłem rezystor 30Ohm, ponieważ głośnik w schemacie ma 40 Ohm (teraz już się chyba takiego nie znajdzie :)
Tak wygląda całość po złożeniu i skręceniu.
Widok od tyłu
Płytka
Brzęczek
Potencjometr z oryginalną gałką XD
Głośnik i brzęczek
https://www.youtube.com/watch?v=aOP8bHoVeO0
Na koniec film z prezentacją jego działania.
Proszę jeszcze, aby po zauważeniu jakiś błędów opisać je w komentarzach. Mam nadzieję że moje wykonanie tego metronomu się spodobał.
Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do komentowania.
INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Mogłeś wytrawić płytkę, ładniej wyglądałaby w tej obudowie :) Przewody owinięte taśmą też mi się nie podobają :( Dodatkowo widzę, że wstawileś drugi raz ten sam projekt i to bez żadnych edycji :(
Na majsterkowo chyba chodzi o to żeby pokazać jak coś zrobić a nie o to żeby się pochwalić co się zrobiło. Więc w swojej konstrukcji możesz użyć wytrawioną płytkę. Moim zdaniem estetyka wykonania nie powinna być oceniana tylko opis jak coś zbudować.
Ale to jest właśnie najlepsze. Żadnego trawienia, kupujesz uniwersalną, wierconą płytkę za kilka złotych i wszystko robisz jak idzie. Idealna platforma edukacyjna, szybka, prosta, tania i wystarczą podstawowe narzędzia.
No i w końcu to nie zawody na najpiękniejszą płytkę. Po pierwsze ma działać. Przecież to nie idzie na produkcje. ;)
Wystawiłem drugi raz to samo, ponieważ nie dowiedziałem się dlaczego mój post nie wydostał się z poczekalni ??? Nie dostałem żadnej informacji na temat tego… :(. Nie opisałem jak to się robi, również nie wstawiłem zdjęć, po pierwsze, bo ich nie zrobiłem, a po drugie co to za filozofia jak to zrobić ? Kupujesz płytkę, lub JĄ WYTRAWIASZ lutujesz elementy i montujesz w obudowie. Gdybym ja robił tę obudowę, to wstawiłbym zdjęcia, ale obudowa była po starym głośniku.Tylko jeden przewód jest owinięty taśmą, a z zewnątrz tego nie widać. Dziękuję Sebastian, że poparłeś mój projekt.
Mojemu następnemu projektowi zrobię zdjęcia od A do Z :)
projekt fajny i przydatny, już wiem co zrobię siostrze na urodziny.
Ale jak kolega niżej mówi widzę to już od dłuższego czasu