Operowanie kolorowymi filamentami zaczyna mi coraz lepiej wychodzić. Pytanie czy ktoś próbował zmieniać rodzaj materiału z PLA na ABS, czy to wyjdzie?

Łukasz Więcek

 • jaffar 03-03-2018 20:50

  Jeżeli chcesz to robić w locie, to uważaj z tymi operacjami. O ile przejście z PLA na ABS powinno być możliwe, to w drugą stronę może być gorzej. Różnica w temperaturach i pozostający w dyszy materiał może powodować blokady.
  Trudno też powiedzieć jak PLA będzie się trzymało ABSu

 • Łukasz Więcek 03-03-2018 21:50

  Zależy od temperatur. Jak drukujesz PLA w temperaturze 195C, a ABS w 240C, to może być problem. Ale jak masz PLA, które ładnie idzie w 215C i ABS, który bez problemu drukuje się w 220C, to powinno pójść w miarę gładko. Na pewno przy zmianie z ABS na PLA warto przepuścić przez dyszę najpierw trochę PLA w wyższej temp. (jak dla ABS), żeby wyciągnąć resztki ABS z dyszy.

 • Paweł D. 06-03-2018 08:38

  Dawno, dawno temu, na początku swojej przygody próbowałem jeszcze okiełznać ABS (teraz wolę PET). Miałem potworny problem z podwijaniem, bo stół grzał się tylko do 65 st.. Udawało się osiągnąć max 70 st. C, kiedy zamknąłem okna i drzwi w pracowni, więc aromat ABSu potrafił przyprawić o ból głowy.

  Poradziłem sobie z tą niedogodnością drukując najpierw krążek z PLA, a dopiero na nim właściwy wydruk z ABSu (zatrzymanie druku i zmiana temperatur w kodzie dodawana ręcznie). Działało bardzo dobrze. ABS trzymał się PLA wystarczająco dobrze, żeby dokończyć wydruk, ale na tyle słabo, żeby dało się go później oderwać. Efekty były lepsze, niż przy użyciu raftów, które dają oczywiście mocno nierówną powierzchnię dolną.
  Warto jeszcze dodać, że nie drukowałem pełnych płaszczyzn, a elementy o mniejszej powierzchni styku. Nie wiem, jakby się zachowała płaszczyzna ABSu na kółku PLA.

  Dlaczego kółko, a nie kwadrat? Z moich doświadczeń wynika, że zaokrąglone narożniki (w rzucie z góry, nie w przekrojach) są dużo mniej podatne na podwijanie. Koła i okręgi praktycznie nigdy mi się nie podwijają.

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji.

Masz uwagi?