Hej!
Zaprezentuję Wam dzisiaj kolejny projekt, tym razem coś bardzo przydatnego do tworzenia płytek PCB domowym sposobem z elementami przewlekanymi, czyli precyzyjną wiertarkę m.in. do PCB.
Pomysł na projekt zrodził się w mojej głowie dosyć dawno. Jest to już druga wersja wiertarki – jak to zazwyczaj bywa pewne pomysły na udoskonalenia przyszły po czasie. Poprawioną wersją podzielę się z Wami dzisiaj.
Wiertarka przeznaczona jest do wiercenia dokładnych otworów o średnicy m.in. 1mm i mniejszych, np. w laminacie o maksymalnych wymiarach 17cm na dowolną długość. Zasilana jest z zasilacza 12V i pobiera do 1.5A. Posiada dodatkową lampkę oświetlającą miejsce wiercenia, włączającą się w momencie włączenia wiertarki. Porusza się na łożyskowanej szynie i posiada odciąg sprężynowy – wymaga użycia lekkiej siły podczas wiercenia, a następnie wraca do położenia początkowego.
Do dzieła!
Do projektu potrzebne będzie:
- Miniwiertarka VTHD01
Prowadnica kulkowa do szuflad 190mm (6zł)
2 opaski zaciskowe śrubowe
Sprężynka
5 wkrętów do płyty GK
Śruba M6 i 3 nakrętki
Śruba M3, nakrętka i podkładka
- Kawałek taśmy LED 12V
Kawałki płyty PVC/płyty MDF (grubość 10mm)
Opcjonalnie:
Zasilacz 12V 1.5A
4 podkładki filcowe
Narzędzia i inne:
Wiertarka/wkrętarka
Papier ścierny
Frezarka CNC
Farba w sprayu
Zszywacz (taker)
Klej dwuskładnikowy
Wszelkie komponenty można znaleźć w dosyć niskich cenach w Botlandzie oraz w popularnych sklepach budowlanych. Frezarką CNC dysponują zazwyczaj m.in. firmy reklamowe. Dzięki ich uprzejmości, można z nich skorzystać i dociąć dany element od ręki. Zawsze istnieje także możliwość ręcznego wycięcia komponentów wyrzynarką bądź przy użyciu np. piły taśmowej.
Początki
Pierwszym etapem projektu było zaprojektowanie uchwytu do wiertarki w 3D. Można tego dokonać w bezpłatnym programie SketchUP, a następnie wyeksportować w odpowiednim formacie – jeżeli zamierzamy skorzystać z plotera frezującego, najpopularniejsze formaty to DXF oraz EPS.
Jako materiał wybrałem spienione PVC (Foamex, Palight, Anwipor itp.) o grubośći 10mm, ale równie dobrze można zastąpić ją zwykłym MDF. Spienione PVC jest bardzo wygodne w obróbce i wystarczająco wytrzymałe do tej konstrukcji.
Po wyfrezowaniu, czyścimy wycięte komponenty. Powierzchnie dwóch płyt przeznaczonych na ramię wiertarki odtłuszczamy i sklejamy klejem dwuskładnikowym (np. epoksydowym) lub klejem do PVC. Czynność powtarzamy do elementów składających się na uchwyt wiertarki.
Odczekujemy kilkadziesiąt minut, ramię wiertarki i chwyt wzmacniamy zszywkami.
Malowanie
Podstawkę, chwyt, ramię wiertarki i rączkę po odtłuszczeniu malujemy na wybrany przez siebie kolor.
Składanie
Ramię montujemy w wycięciu w podstawce. Powinno się trzymać dosyć mocno, ale warto zabezpieczyć ramię przyklejając je i/lub takerując do podstawki od spodu.
Po złożeniu ramienia z podstawką, montujemy uchwyt do naszej szyny. Następnie szynę do ramienia.
Poniżej otworu w uchwycie wklejamy i przykręcamy rączkę. Od dołu wklejamy pasek diod LED.
Przez wywiercone dziury w uchwycie przekładamy opaski zaciskowe
Modyfikacja wiertarki
Wiertarkę musimy otworzyć i wywiercić otwór na zamontowanie śruby do odciągu. Sprężynka w moim przypadku pochodzi z zakupionego zestawu na allegro (koszt zestawu rzędu 20-30zł).
Następnie wiercimy drugą dziurę do wyprowadzenia przewodów +12V i GND do zasilania lampki. Lutujemy kable do złącz silnika
EDIT: warto pomyśleć nad dolutowaniem do silnika kondensatorów filtrujących by zniwelować zakłócenia, które mogą mieć negatywny wpływ na pasek diod LED. Jeżeli zastosujemy także kondensatory elektrolityczne, koniecznie należy pamiętać o odpowiedniej polaryzacji przy późniejszym podłączeniu wiertarki do zasilania.
Wiertarkę z wyprowadzonymi kablami montujemy za pomocą opasek zaciskowych do uchwytu.
Wiertarkę można zasilać z popularnych zasilaczy impulsowych o napięciu wyjściowym 12V (wtyczkowych np. od starych routerów), zasilaczy warsztatowych/laboratoryjnych czy nawet akumulatorów– po ucięciu kabla należy jednak pamiętać o odpowiedniej polaryzacji, by nie wiercić na ‘lewych’ obrotach :P Dlatego, doświadczalnie musimy sprawdzić, w jaki sposób podłączyć diody, by silnik kręcił się w odpowiednią stronę i wraz z działającym silnikiem świeciły się diody.
Lutujemy wyprowadzenia +12V i GND do złącz na taśmie LED. Gotowy 5cm pasek zasilany jest napięciem 12V, dlatego idealnie pasuje w tym projekcie. Takie podłączenie do zasilania równolegle z silnikiem spowoduje automatyczne zapalenie diod w momencie włączenia wiertarki.
Od spodu podklejamy stojak podkładkami filcowymi i gotowe :)
Film jak sprawuje się wiertarka
Zdjęcie przykładowych, wywierconych otworów
Super jak zacznę robić płytki pcb to chętnie wykorzystam twój sposób na wiercenie otworów w niej
Bardzo fajne i przydatne urządzenie, sam nie dawno myślałem aby coś takiego zmajstrować, tylko nie byłem zdecydowany w jaki sposób wykonać suport – w głowie kłębiło mi się mnóstwo możliwości, a tu proszę zwykła szyna kulkowa do szuflady. Wygląda na to że najprostsze rozwiązania są najlepsze.
engobos: przed zakupem też miałem pewne wątpliwości czy to się sprawdzi… Jednakże, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony i do takich zastosowań szyna kulkowa do szuflad sprawdza się bardzo dobrze :)
Te szyny potrafią się przydać do wielu rzeczy. Ja na przykład mam na nich powieszone na ścianie trzy monitory 19″
Rozwiązanie takie ma tę zaletę, że nie musiałem kombinować z uchwytem VESA, całość wygląda estetycznie i daje możliwość przesunięcia takiego monitora (plus monitor nie zajmuje mi miejsca na biurku). Póki co się sprawdza.
właśnie miałem kupić to wiertarkę.
Odciąg, nie lepiej montować do klocka do którego jest mocowana wiertarka? Zawsze, wtedy spokojnie można skorzystać z samej wiertarki.
@SpeX: Dobry pomysł! Jako, że mam dwie takie wiertarki, tę przeznaczyłem wyłącznie do wiercenia otworów w PCB. Jeżeli ktoś ma tylko jedną, to słusznie będzie to dobra modyfikacja. Trzeba wtedy jeszcze rozważyć co zrobić z oświetleniem LED
Ja bym zmodyfikował tą wiertarkę poprzez umieszczenie w niej dwupinowego złącza (ja np. znalazłem dwa takowe w myszce bezprzewodowej (przykład: opis dzięki czemu zawsze można odczepić wiertarkę od oświetlenia. Wadą rozwiązania jest dyndający z boku przewód lecz wiertarka jest dalej “mobilna”.
ja dodał bym też regulacje obrotów w pedele nożnym lub przynajmniej samo włączanie.
a nie lepiej ta http://allegro.pl/wiertarka-ad-12-mini-wymienne-koncowki-zestaw-i6304497358.html
jaszczurduo: konstrukcja zdaje się być identyczna :)
woysz: Troszkę większa moc i jest zgrabniejsza i łatwiej było by ją przymocować.
woysz: Do tego widzę, iż ma nawet dedykowany “stół”.
Robieeeee !!!!!
Już mam materiały i składam !!!
Pingback: Termometr szalikowy, idealny na zimę - szybki projekt » Arduino, AVR, Elektronika, Gadżety » poradnik zrób to sam na Majsterkowo.pl