Mocna ogrodowa huśtawka z profili i stali (rama i ławka)

Mocna ogrodowa huśtawka z profili i stali (rama i ławka)

Huśtawka ogrodowa jest w wielu ogrodach. U nas popularne są takie drewniane, bardzo często z bala. Ja zaś postanowiłem skonstruować sobie swoją z metalu – za równo ramę, jak i ławeczkę.

Warsztat ? a komu on potrzebny - wystarczy trawka ;-)

Zakupiłem 18 metrów płaskowników 4cm x 3mm i ramę do ławki na jakiejś aukcji, by z tego zrobić siedzisko. Rama była przeznaczona do zamontowania desek sosnowych, ale z płaskownikami sprawdziła się świetnie. Ma szerokość 1,5 metra, więc spokojnie zmieszczą się na niej 3 dorosłe osoby. Płaskowniki 3mm nieco się uginają pod hm.. tęższymi osobami, ale nie mogłem dostać w lokalnym sklepie budowlanym 4mm więc jest jak jest – czyli w sumie ok.

Ramę wykonałem z profili 5cm x 5cm x 3mm (chciałem 4mm, lecz też ich nie mieli w sklepie). Główną konstrukcję stanowią boki w kształcie liter A z nadstawkami u góry (jak na obrazkach).

Nadstawki pełnią rolę dekoracji. Są zakończone pod skosem, a na ich szczycie jest kulka. Nie chciałem przekombinować z dekoracjami, ani też z nimi przesadzić, więc to jest praktycznie jedyny aspekt dekoracyjny. Są jeszcze dwie tralki balustradowe na szczycie, które korespondują swym kształtem z zawijasami, które wspawałem w poręcze ławki.

Po zespawaniu wszystkiego (a trochę trzeba się było przy tym nakombinować, bo całość prac wykonywałem na nierównym terenie z braku miejsca więc sporo czasu zajmowało wypoziomowanie wszystkiego i dokładne pomiary, by było równo, prosto i prostopadle) pomalowałem wszystko farbą do metalu.

I cóż, to w sumie tyle. Jak ktoś chce zobaczyć pełen proces budowy, zapraszam do filmiku. Jeśli chcecie mieć huśtawkę i podobają się Wam metalowe – zachęcam do własnoręcznej budowy. Nie jest to ani trudne, ani pracochłonne. Całość zajęła mi 3 popołudnia.

 Co do dekoracji, to sklepy z elementami kutymi (do schodów, bram, ogrodzeń i balustrad) oferują naprawdę bogaty wybór dekorów, więc każdy może sobie dostosować wygląd swojej huśtawki do swojego ogrodu (a nawet ogrodzenia).

Ocena: 5/5 (głosów: 1)

Podobne posty

9 komentarzy do “Mocna ogrodowa huśtawka z profili i stali (rama i ławka)

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?