“Mocny Full” – otwieracz do piwa dla fanów “Świata według Kiepskich”

“Mocny Full” – otwieracz do piwa dla fanów “Świata według Kiepskich”

Zapewne większość z Was (jak nie wszyscy) znacie Ferdka Kiepskiego i jego ulubione piwo “Mocny Full”. Ostatnio znajomy który jest fanem “Świata według Kiepskich” zasugerował mi, że można by zrobić otwieracz do piwa w kształcie “Mocnego Fulla”. Usiadłem więc do SolidWorks’a i zaprojektowałem początkowo prostą puszkę, później dodając ładne wykończenia u góry, imitację “pstryczka” otwierającego puszkę i takie tam drobne upiększenia. W zasadzie nie ma się co nawet rozpisywać, rzecz jest z gatunku bardziej dla fanów Kiepskich a więc nieco bardziej do ozdoby ale jednak z praktycznym zastosowaniem jako otwieracz. Projekt jest bardzo prosty i nie jest niewiadomo jakim odkryciem ale postanowiłem się podzielić z Wami, może ktoś z Was też uwielbia oglądać Kiepskich i chciałby się poczuć trochę jak Ferdek? ;)

Parę słów o projekcie

Projekt występuje w dwóch wersjach. Z otworem na otwieracz na dole oraz na górze puszki. Generalnie pierwotną wersją była ta z otworem na dole jednak po wydrukowaniu dość szybko okazała się ona mało praktyczna. Otwieracz po podniesieniu trzeba było odwrócić w ręku aby go użyć co wręcz prowokowało odstawienie go w takiej odwróconej formie która psuła cały wygląd. Plusem tej wersji jest nieco realniejszy kształt. Druga wersja ma otwieracz od góry więc używacie jej tak, jak stoi. To dużo upraszcza :) Zasada działania jest bardzo prosta – po wydrukowaniu należy umieścić w otworze otwieracza w specjalnych wycięciach 2x 10 groszówkę aż do oporu (wejdzie do około połowy swojej wysokości). To właśnie ona robi za otwieracz unikając wykorzystywania do tego łamliwego plastiku. Projekt aż się prosi o wydrukowanie w MultiColorze tak jak na zdjęciu z SolidWorks’a ale niestety nie mam MMU do Prusy więc pozostał mi… czarny flamaster.

Wydruk projektu

Projekt wydrukowałem na mojej drukarce Prusa i3 MK2.5, na filamencie Fiberlogy Easy PLA Old Gold (choć lepszy byłby jakiś konkretnie żółty ale nie posiadam, a ten był najbardziej zbliżony) z następującymi ustawieniami:

  • Grubość linii: 0.20mm
  • Wypełnienie: 5%
  • Support: wszędzie

Po wydruku…

Należy umieścić w otworze otwieracza w specjalnych wycięciach 2x 10 groszówkę aż do oporu. To właśnie ona robi za otwieracz unikając wykorzystywania do tego łamliwego plastiku.

Projektowanie

Choć projekt specjalnym odkryciem nie jest zaprojektowanie go zajęło mi cały wieczór. Prawdopodobnie nadal to wynika z tego, że wciąż poznaję SolidWorks’a lecz powoli do celu. Kiedyś pewnie będzie szło mi to dużo lżej :)

Gotowy projekt

Wersja z otwieraczem u góry

Wersja z otwieraczem na dole

Link do mojego projektu na Thingiverse: click

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 5/5 (głosów: 8)

Podobne posty

7 komentarzy do ““Mocny Full” – otwieracz do piwa dla fanów “Świata według Kiepskich”

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?