Mój pomysł na stojak na filament z zaworem zwrotnym  #zróbtolepiejchallenge

Mój pomysł na stojak na filament z zaworem zwrotnym #zróbtolepiejchallenge

Projekt wykonany w ramach konkursu #zróbtolepiejchallenge którego sponsorem jest sklep print-me.pl

Projekt  3d wykonany w SW2016. Wszystkie modele  załączam, być może  jak nie cały projekt to chociaż części staną się dla kogoś inspiracją :) 

Potrzebne przedmioty:

Elementy potrzebne do projektu  zostały wypisane w tabelach na rysunku (wszystkie rysunki załączam). 

Prócz tego potrzebne będą :

Klej – każdy szybki klej będzie dobry

Filament – Sklep print-me.pl  pomógł mi w wykonaniu tego projektu przesyłając mi próbkę swojego filamentu PLA ECOLINE Neon Red

Cześć elementów została wykonana z niebieskiego ABS.

papier ścierny- 120

Troszkę zdolności manualnych.

Projekt wykonany w systemie modułowym.

Potrzeba Ci stojak na jedną rolkę  drukujesz wszystkie elementy 1 raz. Potrzebujesz na dwie szpule, drukujesz 2x i łączysz bez problemu. Zmienia się tylko długość pręta gwintowanego oraz  trzeba pamiętać że  element  poz. 3 rys.1-1 drukujemy tylko raz na cały projekt.

Stojak wykonany na maksymalny i minimalny rozmiar szpuli które posiadam.

Model i rysunek:

Rys.1-1

Rys.1-2

Składnie hamulca.

Stojak jest na tyle prostą sprawą że nie będę opisywał jego montażu.

Co do samego hamulca.

Potrzebne elementy zakupowe to 2x łożysko kierunkowe HF0812 (na popularnym portalu aukcyjnym za 8 zł sztuka) + śruba M5x25 z gwintem pełnym  + nakrętka M5 + wałek ciągniony fi 8+ klej (kropelka na każdy z waków aby sie nie okręcił) . Jak na zdjęciu poniżej.

Etapy montażu.

Hamulec klejony  na wpusty do korpusu stojak

 

Zasada działania.

Przewód teflonowy mocujemy do dźwigienki. Rolka z filamentem spoczywa na  rolkach (rys.1-1 poz.2). Filament przewlekany jest przez otwór w elemencie  1  (poz.1 rys.1-1) oraz przez hamulec (poz.5 rys.1-1) a  na końcu przez rurkę teflonową.

Motylkiem w sprzęgle (poz.2 rys. 1-2) Wyregulować docisk rolek do filamentu. 

Głównym elementem pracującym są tu łożyska kierunkowe które bez mniejszego oporu przepuszczają filament w jedną stronę natomiast błyskawicznie się blokują  nie przepuszczając filamentu z powrotem dlatego dźwigienka zamocowana na łożysku bez oporu poddaje sie i przegina się.

Tu ważna sprawa aby nie przecisnąć filamentu i go nie deformować przy przeciąganiu. Wystarczy z czuciem przykręcać śrubę dociskową.

 

 

Film pokazowy

Główną zaletą tego rozwiązania jest wysoka skuteczność i właściwie natychmiastowe działanie hamulca dzięki dużej rozdzielczości kroków łożysk  i zapewnia prawidłowe działanie nawet przy najmniejszej retrakcji!

Podsumowując.  Mnie takie rozwiązanie jest raczej mało przydatne przy retrakcji na poziomie 3mm i braku (na tą chwilę) perspektyw na  głowice na chociażby 2 kolory filamentu.  Jak widać na filmiku ramie do którego jest mocowany hamulec przy szpuli z filamentem 2kg zaczyna sie poddawać (delikatnie sie ugina) i to jest w tym projekcie do poprawy ale zbrakło czasu :). 

Co można by jeszcze ulepszyć ulepszyć?  Jeżeli ktoś posiada filament gumowy  to warto by wydrukować “kondomki” na łożyska kierunkowe co dodatkowo zabezpieczyło by filament przed przypadkowym zgnieceniem filamentu.

Pozdrawiam wszystkich majsterkowiczów i życzę udanych wydruków. 

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 4.6/5 (głosów: 5)

Podobne posty

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?