Organizer kart Micro SD z pokrowcami – DIY #zróbtolepiejchallenge

Organizer kart Micro SD z pokrowcami – DIY #zróbtolepiejchallenge

Cześć!

W tym artykule chciałbym przedstawić mój projekt organizera kart Micro SD oraz jego wykonanie. Opiszę również po krótce jak wydrukować go na drukarce 3D.

Organizer został wykonany na potrzeby konkursu #zróbtolepiejchallenge, w którym to uczestnicy za zadanie mają zaprojektować i wydrukować na własnej drukarce 3D przedmiot będący tematem danej edycji. Ja spośród dwóch możliwych przedmiotów wybrałem organizer kart pamięci. Ten mój posiada 16 miejsc na karty Micro SD oraz 3 do pokrowca na nie, a dlaczego takie rozwiązanie zastosowałem? Już tłumaczę:

Zapewne użytkownicy drukarek 3D, w których to jako nośnik pamięci wykorzystywane są karty Micro SD wiedzą jak łatwo jest je zgubić, tym bardziej nosząc je w kieszeni. Te są bardzo malutkie, a w przypadku czarnych praktycznie niezauważalne. Dlatego też postanowiłem stworzyć 3 pokrowce, na karty do cyklicznego użytku, które łatwo będzie znaleźć. Pokrowiec wydrukowany z filamentu o jasnym odcieniu na pewno nie zostanie pochłonięty w stercie papierów na biurku i zawsze łatwo będzie go odnaleźć. W przypadku tych kart, które nie są zbyt często używane poza obszarem drukarki znalazło się 16 miejsc w samym stojaku (organizerze).

Wszelkie “gniazda” na karty Micro SD w moim projekcie zostały stworzone tak, aby podczas częstego używania nie powstały uszkodzenia na naszych kartach

Dla zainteresowanych projektem film dotyczący użytkowania oraz uwagi dotyczące tego, jak takowy organizer wydrukować:

Niżej opis procesu produkcji oraz jak wydrukować ten stojak.

Etapy

Projekt

Całość została przeze mnie zaprojektowana w programie Autodesk Fusion 360. Jest to jeden z moich pierwszych tak poważnych projektów.

Organizer kart Micro SD z pokrowcami - DIY #zróbtolepiejchallenge

Dopasowanie

Kiedy drukowałem pierwsze wersje pokrowców miałem problemy z ich dopasowaniem do karty Micro SD. Zależało mi na tym, aby nie ocierał on o środkową część karty, aby ta przypadkiem się nie uszkodziła. Po wielu próbach, które możemy zobaczyć niżej udało się odnaleźć idealny wymiar.Organizer kart Micro SD z pokrowcami - DIY #zróbtolepiejchallenge

Wydruk

W końcu! Wszystko już jest dopasowane idealnie i gotowe do druku. Teraz czas na pierwszy prototyp, a może nawet i końcową wersję?
Do druku głównego elementu użyłem sprawdzonego filamentu Print-ME PLA Ecoline Green Apple oraz filamentu z jaśniejszym odcieniem, tak jak Print-ME PLA Ecoline Neon Kiwi. Filament użyty w tym projekcie otrzymałem właśnie od Print-ME, za co bardzo dziękuję i cieszę się, że mogłem go przetestować, a teraz potwierdzić jego bezproblemowość. Przy jego cenie za kilogram (60zł) całkowity koszt wydruku wszystkich elementów wynosi niecałe 5zł, co czyni go świetną ceną za tak funkcjonalny przedmiot.

Organizer kart Micro SD z pokrowcami - DIY #zróbtolepiejchallenge

Więcej o tym jak to wydrukowałem i jak zalecam napisałem poniżej. 

Jak wydrukować?

Jeżeli dotrwałeś do tego momentu to najprawdopodobniej jesteś zainteresowany/a wydrukowaniem samemu takiego stojaka, już objaśniam jak to zrobić najlepiej:
Pokrowiec – Tutaj sprawa jest całkiem prosta. Drukujemy go w pionie (tak, jak w załączonym pliku .stl) z małą wysokością warstwy – ja dałem 0.1mm i było dobrze, ale u ciebie może to być nie wystarczająco, więc jeżeli wydruk się nie powiódł spróbuj dać jeszcze niższą (pamiętaj o zmianie dyszy). Zalecam drukować go na początku, jedną sztukę, aby w razie gdy będzie źle dopasowany móc zeskalować go i wydrukować jeszcze raz. Wypełnienie dowolne jak i grubość ścian (nie ma znacznego wpływu). Mogą powstać w środku nici filamentu, więc po wydruku spróbuj wsunąć kartę Micro SD z dość dużą siłą do końca, a następnie za pomocą kombinerek lekko nią poruszać. Tak samo z górną częścią, założenia projektu są takie, że góra powinna być łatwa do usunięcia w przypadku gdy pojawią się nici. U mnie się pojawiły, więc musiałem górę wyłamać – więcej o tym na filmie u góry.

Pamiętaj o tym, aby skala dla pokrowca i stojaka była identyczna!

Stojak – A tutaj sprawa już jest trochę cięższa (przynajmniej dla drukarki). Występują mostki, które drukarka ze słabym chłodzeniem może mieć problem wykonać. Ja drukowałem na warstwie 0.2mm, prędkości 70mm/s i grubości ściany górnej 1.6mm. Wypełnienie wynosiło 10% – takie jest dla tego elementu optymalne.

Załączone modele w plikach .stl są już odpowiednio obrócone – ty nie musisz ich modifykować, jedynie dostosowujesz ustawienia.


To wszystko, czym chciałem się tutaj podzielić z Wami. Mam nadzieję, że projekt się spodobał. W razie wątpliwości dotyczących artykułu napisz komentarz – postaram się odpowiedzieć.

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 5/5 (głosów: 3)

Podobne posty

BATERIA DO ELEKTRYKA

BATERIA DO ELEKTRYKA

WitamMój dzisiejszy projekt jest powiązany z poprzednim, a mianowicie chciałbym pokazać w jaki sposób wykonać…

Odpowiedz

anuluj

Organizer kart Micro SD z pokrowcami - DIY #zróbtolepiejchallenge

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?