Onager Podstawka

Onager Podstawka

Skuszony konkursem Tablet GOCLEVER, postanowiłem stworzyć własną podstawkę pod telefon/tablet. Jako że dawno nie robiłem nic z drewna to właśnie padło na ten materiał. Dlaczego taki temat? Bo ta maszyna oblężnicza dawno chodziła mi po głowie, więc postanowiłem połączyć ją z podstawką. Takie dwa w jednym.

To co będzie nam potrzebne:

  1. Metrowa listewka, o profilu kwadratowym szer. 12mm (ja zapłaciłem 3,50zł)
  2. Listewka o wymiarach dł. 9omm,  szer. 20mm i gr. 6mm
  3. Klej do drewna
  4. Kawałek filcu
  5. Wykałaczki
  6. Nitka
  7. Szpilka
  8. 2 gumki recepturki
  9. Patyczek od lizaka
  10. Lakier bezbarwny
  11. Stalowy  drucik (najlepiej idealnie prosty)

Wykorzystałem tylko narzędzia ręczne: papier ścierny o gradacji 180; 260 i 600, iglaki, piłka ręczna z brzeszczotem do metalu, wiertarkę (wiertła 1,0; 1,8; 3,0), mały wkrętak, nożyczki, szpikulec do zaznaczania i ołówek.

Na początek powstały plany:

plan

Następnie na listewce rozrysowałem wszystkie elementy, zostawiając pomiędzy nimi 2mm przerwy na przejście ostrza i wygładzenie (iglakiem zaznaczyłem linie, żeby łatwiej było ciąć):

1

Wycięte elementy pogrupowałem i sprawdziłem z planami:

2

Teraz przyszedł czas na klejenie ramy, składa się ona z czterech odcinków 2 x 120mm (belki) i 2 x 56mm (poprzeczki).  Idealnie w środku rogu wiercimy otwór o grubości wykałaczki, następnie  powtarzamy to w poprzeczkach. W otwory wkładamy wykałaczkę, smarujemy klejem i ściskamy. W taki sposób mamy mocne i estetyczne połączenie. Wystającą wykałaczką się nie przejmujemy, po wyschnięciu zostanie odcięta i zeszlifowana:

3 (2)

Do schnącej ramy przyłożyłem poprzeczki w celu zobrazowania kształtów onagera. Ja ustawiłem je pod kątem 70 stopni, ponieważ tak mi było najwygodniej:

4

Następnie całą ramę wstępnie oszlifowałem papierem 180 i 260. I dokleiłem przednią listewkę, która będzie blokować tablet przed zsunięciem:

5

Na zdjęciu widać też wywiercony otwór w który zostanie ukryty wkręt mocujący słupek (wzmocni konstrukcje o którą będzie uderzać ramię). Z jednej strony otwór jest szerszy po to by ukryć łepek śruby (trzeba pamiętać żeby szerszy otwór był pod spodem ramy).

6

Następnie doklejamy oba słupki,trzecią poprzeczkę i sklejamy jak poprzednio:

7

Jak widać doszły 3 otwory za słupkiem które wykorzystamy przy osadzeniu ramienia. Czas na ramię onagera. Ja wykorzystałem odpad z kwadratowego profilu, wystrugałem do szer. 9mm i dł. 88mm.  Przewierciłem z jednej strony otwór na drucik i wyprofilowałem drugą stronę pod “miseczkę” na naboje:

8

Przeszlifowałem wszystko papieerm 600 i polakierowałem drewno. Najlepiej 2-3 cienkie warstwy. Ten zabieg sprawi że drewno będzie się lepiej prezentować i będzie odporniejsze na bród i tłuszcz z palców. Następnie docinamy drucik do szerokości 72mm. Mierzymy wewnętrzny wymiar ramy i odejmujemy od niego szerokość ramienia. w moim przypadku wyszło 56mm-9mm=47mm. Otrzymany wynik dzielimy na 2 i otrzymujemy szerokość na jaką musimy dociąć patyczek po lizaku. Łączymy jak na zdjęciu:

10

W taki sposób złożone ramię włożymy do środkowego otworu. U mnie wszystko jest na ścisk, bez kleju więc zawsze można rozebrać i coś poprawić. Następnie wytniemy kawałek filcu i przykleimy go w części w której będzie stał tablet:

12

Żeby przeciągnąć gumkę przez dolny otwór można przywiązać do niej kawałek żyłki wędkarskiej w ten sposób:

14

Ułatwi nam to przeciągnięcie gumki, operacje przeprowadzamy dwukrotnie. Gumkę przekładamy przez ramię i w ten sposób mamy już naciągnięte ramię. Do zrobienia spustu wykorzystałem 3 śrubki z kółkiem na końcu (takie jak są w breloczkach) i szpilkę:

11

15

Dla poprawienia estetyki  na ramię nawinąłem nitkę. Przed ostatnim elementem jest odbój. Wykorzystałem kawałek sztucznej skóry nawiniętej na drewienko:

9

Na koniec dołożyłem nóżki, aby stała stabilnie na meblach nie uszkadzając ich:

13

A tak prezentuje się gotowa podstawka:

19

18

17

Drewniana płyta służy jako tablet (prostokąt oznaczony ołówkiem to wymiar przeciętnego tabletu):

16

W taki sposób mamy machinę oblężniczą na biurko i podstawkę w jednym. Koszt w moim przypadku to 4zł na profil drewniany, resztę miałem w domu. Aczkolwiek koszt całej podstawki to ok. 20zł (zakładając że nie masz nic).  Zasięg machiny to jakieś 1,5m przy plastikowej kulce.  Można go korygować naciągnięciem gumek i ich ilością. Siła onagera nie jest zbyt duża (ale bez problemu przewraca żołnierzyka) więc mogą bawić się dzieci.  Zatem jak nam się będzie nudzić, ustawimy cele i ognia!

Ocena: 4.21/5 (głosów: 38)

Podobne posty

4 komentarzy do “Onager Podstawka

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?