Podstawa (uchwyt) na Tablet lub Smartfon (gęsia szyjka ze starej lampki na biurko)

Podstawa (uchwyt) na Tablet lub Smartfon (gęsia szyjka ze starej lampki na biurko)

Witam Szanowne grono Majsterkowiczów,

Ogólnie sprzedałem swojego starego laptopa i chciałem kupić sobie tablet. Tak się złożyło, że pojawił się konkurs w Majsterkowo.pl i postanowiłem spróbować swoich sił.

Dzisiaj chciałem wam przedstawić mój uchwyt na tablet lub smartfon z wykorzystaniem starej elastycznej lampki na biurko.

Podstawowy
Podstawowy

Co jest potrzebne:

1. Zestaw (np. filcowych) podkładek ochronnych pod meble (w PEPCO po 5 zł), + ewentualnie pianka ochronna np. od okna lub z karimaty.

2. Wiertarka plus wiertła do drewna (3,4,5,6,10)

3. “Gęsia szyjka” ze starej lampki na biurko (bezcenna :))

4. Śrubki:

 1. 2x 4/ 25[mm] + nakrętki samo-kontrujące i podkładki
 2. 1 x 6/80[mm] + nakrętka “motylek” i podkładka
 3. 1x 5/20 [mm] do drewna (z kwadratem pod łebkiem) + motylek + podkładka

5. Klej do drewna szybkoschnący (5 złotych)

6. Podstawowe narzędzia: śrubokręt gwiazdkowy, kleszcze, piłka do drewna,

7. Drewniany kwadrat 30 x 30 mm oraz deska np. 15/140/220 [mm]

8. Piłka do drewna i podstawowe narzędzia.

Z drewnianego kwadratu wycinamy dwa kawałki 30mm oraz 60mm razem mają mieć 90 mm.  klocki

Zanim obetniemy, w prostopadłościanie 30 mm odmierzamy 20 mm i określamy środek kwadraciku poprzez narysowanie przekątnych (jak na rysunku powyżej) oraz wywiercamy otwór w krótszym kawałku (wiertło 10 mm) ok. 20 mm aby móc wkręcić szyjkę ze starej lampki.

Po wywierceniu otworu ucinamy dwa wcześniej określone kawałki. Ja użyłem zwykłej piłki.

Kolejnym etapem jest ucięcie “główki” śrubki 6/80 mm, która ma służyć za “ściskacz” podczas zmiany położenia szyjki względem podstawy.

Potem wywiercamy wiertłem 5mm otwór do wkręcenia wyżej wymienionej śrubki do ok 7mm “wzdłuż”.  Oraz przewiercamy  “na wylot wzdłuż”  w drugim dłuższym kawałku kwadratu, który ma służyć za prowadnice. Jak poniżej:

Śrubka powinna być wkręcona na około 7mm w krótszy kawałek oraz z dodatkiem kleju. Jak widać na zdjęciu poniżej jeden z rogów “kwadratowego krótszego klocka” został zaokrąglony aby umożliwić i usunąć opory podczas zmiany położenia szyjki względem podstawy w pozycję równoległą a zarazem zapewnić odpowiednie położęnie.

.pierwszy klocek

IMG_0504

Pomiędzy oba kawałki przykleiłem filc.

IMG_0501

Po zmontowaniu i wyschnięciu kleju powinno wyglądać tak jak poniżej (zdjęcie z dodatkowymi prowadnicami dla smartfona, opisane dalej oraz ochronnym peszlem dla “gęsiej szyjki”):

IMG_0510

Poniżej z uchwytem na ręczniki :) (zabranym Żonce z łazienki :))

IMG_0511

Kolejnym etapem jest dostosowanie i przykręcenie uchwytu na ręczniki do szyjki z lampki (jak poniżej):

Tutaj użyte 2 śrubki 4/25mm oraz podkładki. Przykręcone do już zamontowanej przy “gęsiej szyjce” blaszce z  otworkami.

IMG_0514

Kolejny etap przykręcenie “szyjki wraz z prowadnicą do podstawy “. Za podstawę posłuży nam wspomniana na samym początku deska o wymiarach 15/140/220 wraz z zamontowanymi od spodu filcowymi podkładkami aby nie rysować stołu. Na główkach wkrętów mocujących prowadnice zostały również przyklejone filcowe podkładki aby uniknąć ewentualnych “zaciągnięć” materiału na sofie lub materacu.

Należy pamiętać aby przed wkręceniem wkrętów należy wywiercić otwory (3 mm) aby nie popękało drewno. W moim przypadku użyłem 3 wkrętów (40 mm) do mocowania prowadnicy.

Poniżej wyniki:

IMG_0523

Ponieżej wyniki z przykręconą podstawą oraz wykorzystaniem podstawki na sofie  :)

IMG_0517

Teraz chciałem przedstawić w jaki sposób wykonałem ścisk do tableta lub smartfona który jest widoczny poniżej:

IMG_0512

Będzie nam potrzebna listewka z wyżłobionymi rowkami jak np. poniżej na zdjęciu.

IMG_0505 IMG_0506

Więc tak:

1. Ucinamy 95mm oraz 145 mm dwie listewki,

2. W krótszej na jednym końcu (5mm od końca)  wywiercamy dwa pasujące otwory do szyjki od lampki (4mm) oraz jeden (5mm) dla śrubki z kwadratem pod łepkiem oraz motylkiem.

3. Przykładamy drugą listewkę rowkami “do siebie” i zaznaczamy już wywiercone otworki aby stworzyć prowadnicę. Wynik prac poniżej:

IMG_0507

Poniżęj przedstawiam jak wygląda “złączona prowadnica wraz szyjką:

IMG_0508

Do każdej z  prowadnicy (krótsza- od góry, dłuższa od spodu) należy przymocować dodatkowe kątowniki które posłużą do mocowania tableta lub smarfona oraz okleić je materiałem ochronnym. Ja wykorzystałem 2 cm z piankowej karimaty żony :). Wyniki poniżej:

IMG_0512 IMG_0513

Dodam informację, że minimalny rozstaw to 11,5 cm oraz maksymalny to 17,5 cm. Więc zarówno tablet jak i smartfon można śmiało mocować.

Podsumowując:

Na końcu pozostałem przy “przyssawce” od ręczników ze względu na nastawienie na użytkowanie tabletu. Do samej końcówki od lmpki “gęsiej szyjki” można wiele innych “mocowań” tabletu wykorzystać między innymi “duży spinacz” np. od lampki nocnej na półkę (mam taki ale już nie montowałem do swojego uchwytu). Możliwości jest wiele.

Podczas tworzenia projektu zależało mi na uniwersalności oraz bezpieczeństwie urządzenia:
– na możliwości użytkowania uchwytu podczas relaksu bez niedogodności związanych z ciągłym sięganiem, wygodnym mocowaniem przy łóżku, lub na sofie (pod pufa, między pufami) np. podczas oglądania programów telewizyjnych i szybkim dostępem np. do majsterkowo.pl lub portalów społecznościowych.

– praktycznym rozwiązaniem: np. podczas czytania przepisów lub  oglądania filmów instruktażowych  podczas gotowania, majsterkowania oraz możliwości szybkiego robienia notatek. Podstawa uchwytu jest również dostosowana do wymiarów mini klawiatury dla tabletów oraz w przyszłości ma tam być umocowana.

Na końcu przesyłam filmik z użytkowania oraz ostateczne wykonanie (pomalowany)  :)

https://www.youtube.com/watch?v=qzedmsOCs_g

Serdecznie pozdrawiam wszystkich majsterkowiczów :)

IMG_0521

Spróbuje również odpowiedzieć na możliwe pojawiające się pytania :

1. Ile talerzy stłukłeś podczas prób ?

Odp: Żadnego :), Uchwyt od ręczników trzyma jak przyspawany :)

2. Ile kosztował cały projekt ?

Odp. Na pewno dużo chęci i cierpliwości. Koszt materiałów jeżeli nic się  nie posiada (tak  jak w moim przypadku) to  maksymalnie 50 złotych (mówię tutaj o: wiertła, drewno, śrubki, klej, papier ścierny, filc, itp.)

3. Czy żona jest zła o uchwyt od ręczników ?

Odp. Tak, ale liczy na wygraną :)

Ocena: 3.37/5 (głosów: 49)

Podobne posty

7 komentarzy do “Podstawa (uchwyt) na Tablet lub Smartfon (gęsia szyjka ze starej lampki na biurko)

 • Kurcze, na początku nie mogłem pojąć “o co kaman” z tym uchwytem od ręczników :) Rozumiem, że będziesz do niego tablet przyklejał… Tylko, o ile trzyma “porcelanę” to tabletu wcale nie musi – mój od spodu ma powierzchnię matową i raczej to nie zdałoby egzaminu (aczkolwiek nie sprawdzałem i możliwe, że się mylę).
  Druga sprawa dotyczy zapisu: “Ogólnie sprzedałem swojego starego laptopa i chciałem kupić sobie tablet.” – w moim przypadku byłby to błąd – tablet ok ale jako urządzenia dodatkowe – nie zastąpi mi mojego starego laptopa :)

  Odpowiedz
 • Masz rację co do uchwytu od ręczników. Większość tabletów posiada “równą” powierzchnię od spodu dlatego postanowiłem pozostawić przyssawkę. Dla tabletów lub smartfonów z matową lub “nie równą” powierzchnią od tyłu, które powodują odczepianie ssawki zrobiłem drugi chwytak (na zdjęciu z smartfonem). Ma on możliwość “sciskania” i trzymania tableta między kątowniczkami a matą ochronną. Maxymalna szerokość w tym przypadku to 17,5 cm.

  Do ssawki również planuje zrobić dodatkową płaszczyznę z GECKO (antypoślizogową).

  A laptopa sprzedałem bo dostałem firmowy :)

  Odpowiedz
 • Świetny pomysł, bardzo funkcjonalne urządzenie Ci wyszło. Spróbuję sam zrobić coś takiego. Najbardziej podoba mi się pomysł z montowaniem w sofie czy łóżku “na dobranoc” ;)
  Pozdrawiam serdecznie,
  RL

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?