Podstawka pod filament z rolkami na łożyskach

Podstawka pod filament z rolkami na łożyskach

Cześć,
chciałem podzielić się z Wami szybkim projektem, który wczoraj wymodelowałem i wydrukowałem. Jest to łożyskowana podstawka pod filament, która jest kompatybilna ze wszystkimi (nawet tymi dużymi, 2-kilogramowymi) szpulami na filamenty.

W naszym zielonogórskim makerspace Fabryka mamy kilka drukarek 3D. Np. Zortrax stoi grzecznie na szafce, w której mogliśmy zainstalować taki “system” do filamentów:

Mocowanie filamentów

Jest to fajne, tanie i bardzo praktyczne rozwiązanie. Niestety można je wykorzystać tylko przy drukarkach, które stoją w jednym miejscu i nikt ich nie rusza.

Niestety nie mogliśmy wykorzystać tego patentu z Prusą i3 MK2S, którą wstawił do nas patron działu Druk 3D – sklep Blackfrog.pl (i o której wspomniałem już w tym poście, a niedługo opublikuję jej obszerny test), która będzie z nami jeździła po różnych mobilnych warsztatach, targach i innych eventach. Do Prusy zbudowałem też zamkniętą komorę (którą także oczywiście opiszę:), więc nie możemy w niej używać dodawanych do zestawu uchwytów, które mocuje się na ramie drukarki.

Co by za długo nie kombinować, odpaliłem Solidworksa i w kilka minut wymodelowałem taki oto łożyskowany stojak rolkowy:

Solidworks - rolkowy stojak na filamenty

Projekt jest banalnie prosty i wymaga wydrukowania zaledwie czterech elementów (linki na dole artykułu). Rolki zostały osadzone na łożyskach 608.

Na uchwycie spokojnie zmieszczą się wszystkie rodzaje szpul, z jakimi miałem do czynienia (łącznie z tymi wielkimi, 2-kilogramowymi szpulami od filament-3d.pl:).

W praktyce wygląda to tak:

Stojak na filamenty z rolkami na łożyskach

Stojak na filamenty z rolkami na łożyskach

A w całości na drukarce stojaczek prezentuje się tak:

Tylko nie komentujcie na razie samej obudowy, bo jeszcze nie jest skończona :) Na pewno górna płyta zostanie wymieniona na białą, oraz zostanie wystawione na zewnątrz gniazdo USB.

Poniżej udostępniam pliki STL :) Gdybyście potrzebowali np. dłuższe rolki, to dajcie znać – dorobię i dorzucę do postu.

Pliki STL:

Pozdrawiam!
Łukasz

Ocena: 5/5 (głosów: 11)

Podobne posty

13 komentarzy do “Podstawka pod filament z rolkami na łożyskach

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?