Podstawki pod kubki / kufle z piwem (motyw Oldsmobile)

Podstawki pod kubki / kufle z piwem (motyw Oldsmobile)

Jakiś czas temu zacząłem się bawić w “decoupage”. Tak, wiem, jak to się mówi “damskie” majsterkowanie… Ale nie wieszajcie psów na mnie, wszystkiego trzeba w życiu spróbować.

Tak więc, po próbach ozdabiania różnych przedmiotów w kwiatki, motyki i serduszka przyszła pora na bardziej “męskie” motywy.

Postanowiłem udowodnić, że ten “damski” styl majsterkowania, można normalnie, spokojnie i bez wstydu zaszczepić męskiej braci majsterkowej.

Pierwszy problem jaki się pojawił to brak serwetek dla facetów. Ale w sumie to nie jest aż taki duży problem.

Znalazłem w sieci stronkę z motywami które bardzo mi się spodobały: http://flickrhivemind.net/User/Quma’s%20Back%20Yard/Interesting

Postanowiłem je wydrukować na serwetkach. Białą jednolitą serwetkę rozszczepiłem na warstwy (typowa serwetka ma 3 warstwy). Jedną warstwę po wycięciu przykleiłem do kartki A4 przy pomocy taśmy klejącej – na brzegach. Następnie przygotowałem sobie wydruk w Wordzie. Zwymiarowałem rysunek i wydrukowałem na drukarce laserowej:

000

Po wydruku postępowanie jak przy zwykłym decoupage. Jako kleju używałem rozwodnionego kleju wikolowego do drewna.

Przygotowałem wcześniej szablony ze sklejki (3mm) – kwadraty o bokach długości 10×10 cm pomalowane żółtą farbą akrylową. Następnie tak przygotowane “podstawki” owinąłem zadrukowaną serwetką i “pomalowałem” klejem za pomocą pędzla uważając aby jak najmniej mi się to wszystko pomarszyło:

002

Naklejałem w całości (po skosie) więc po wyschnięciu kolor podstawek nieco wyblakł. Pomarszczony tranfer po wyschnięciu przetarłem drobnym papierem ściernym (nie dotykałem drukowanych elementów):

003

Rozpoczął się żmudny proces ręcznego lakierowania… Używam szybkoschnącego lakieru Altax więc byłem w stanie w dość krótkim czasie położyć 7-8 warstw lakieru. Po tylu warstwach wcześniejsze zmarszczenia serwetki zaczynają wyglądać jak “starodawne” spękania lakieru :)

004

Po wyschnięciu ostatniej warstwy lakieru można uznać, że podstawki są skończone (warto jednak przed użyciem odczekać kilka dni – niech się lakier utwardzi).

Tak wyglądają moje nowe podstawki:

005

006

007

Oczywiście można się jeszcze pokusić o podklejenie ich warstwą korka – ale nie opracowałem jeszcze domowej metody jego idealnego docinania.

Ocena: 4.55/5 (głosów: 51)

Podobne posty

6 komentarzy do “Podstawki pod kubki / kufle z piwem (motyw Oldsmobile)

  • Bardzo fajny pomysł na drukowanie serwetek. Decoupage nie jest “damski”. Można np bardzo fajnie przyozdobić nim motocykl – oczywiście raczej nie kwiatuszkami. No i nadaje się do steampunku.

    Odpowiedz
  • To nie prawda że dekoupage zajmują się głównie kobiety, ostatnimi czasy sztuką ozdabiania przedmiotów zajmuje się wielu facetów – tylko korzystają z innych motywów, wiem coś o tym… Ja tą metodą zamiast na serwetkach drukuję na papierze śniadaniowym, wychodzą lepsze wydruki zwłaszcza kolorowe, no i można nawet używać atramentówek. Sam projekt nie powala, można było utrzymać stylistykę retro do końca i dodać jakieś przybrudzenia na brzegach lub spękania, wykończenie mogło by by satynowe, ale to kwestia gustu – za ujawnienie się i dobre chęci daję mocne 4*

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?