Jeśli wiesz już wszystko o DVB-T i chcesz po prostu sam zrobić antenę, możesz pominąć trzy następne akapity.
Ale o co chodzi?
Od jakiegoś czasu m.in. w telewizji straszą nas “przejściem na odbiór cyfrowy”. Nie ma się czego bać, bo oznacza to dla nas dużo dobrego – lepsza jakość obrazu i dźwięku, więcej kanałów, “program telewizyjny” (harmonogram nadchodzących audycji) w telewizorze. I to wszystko za darmo, bez kablówki czy anteny satelitarnej – oczywiście pamiętając o płaceniu abonamentu RTV, który tak czy siak płacić trzeba. Do odbioru potrzebny jest w miarę nowy telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T lub zewnętrzny dekoder tego standardu. Obojętnie jak będziemy odbierać, potrzebna nam antena – tu pokażemy, jak szybko i tanio zrobić własną antenę.
Czytasz ten artykuł dzięki współpracy z Polska Grupa Tekstylna.
Kilka słów o cyfrowym sygnale
Zanim zacznie się budowę własnej anteny, warto sprawdzić, czy istniejąca instalacja odbiera sygnał cyfrowy. Jest on nadawany w tym samym zakresie częstotliwości, więc jest szansa, że do odbioru wystarczy stara antena. Sygnał cyfrowy różni się jednak od analogowego – źle odbierana stacja analogowa szumi, śnieży, od razu widać, jak dobrze odbiera. Stacja cyfrowa zachowuje się trochę jak płyta DVD – nawet porysowaną da się odtwarzać, jednak jeśli jest mocno porysowana, to obraz i dźwięk będą się zacinać, a czasem mogą całkiem zniknąć. Na szczęście w wielu odbiornikach jest możliwość podejrzenia jakości sygnału – zazwyczaj dostępne są dwa parametry, jakość i siłą sygnału, podawane w procentach. Jeśli okazuje się, że przy istniejącej instalacji telewizor pokazuje że sygnał ma 100% jakości i 100% siły, to nie ma potrzeby budowania nowej anteny – chyba, że dla samej przyjemności budowania (-; Jest jeszcze jedna ważna różnica między DVB-T a sygnałem analogowym: stacje nadawane cyfrowo znajdują się w multipleksach. Taki multipleks to ~10 stacji zakodowanych na jednaj częstotliwości. Oznacza to, że wystarcza sprawdzanie jakości tylko na kilku z kilkudziesięciu znalezionych stacji.
Jakie stacje i gdzie nadają w DVB-T?
W związku z tym, że telewizja cyfrowa jest na etapie wdrażania, dostępne stacje zmieniają się dość dynamicznie. W chwili pisania artykułu w sporej części kraju powinno udać się odbierać wszystkie 3 multipleksy publiczne (MUX-1, MUX-2 i MUX-3) oraz prywatny kodowany MUX-4. Bardzo przydatny jest wykaz częstotliwości na stronie RadioPolska – można tam zobaczyć, które maszty w naszej okolicy nadają który multipleks na jakiej częstotliwości, oraz (po kliknięciu na dany multipleks) co jest aktualnie nadawane w danym multipleksie.
Co będzie potrzebne?
W tym artykule pokażę jak zrobić antenę znaną w środowisku hobbystów jako biquad. Instrukcja jest dość długa, ale to nie dlatego, że zrobienie takiej anteny jest trudne czy skomplikowane – raczej dlatego, ze staram się opisać wszystko w miarę dokładnie (-: Zacznijmy od potrzebnych materiałów.
Drut (niecały metr)
Naszą antenę zbudujemy z drutu. Drut, jaki jest, (nie) każdy widzi. Pierwsza sprawa to grubość. Dla utrudnienia podawana na dwa sposoby – albo średnica (w mm), albo pole powierzchni przekroju (w mm^2). Jedno na drugie przeliczamy wzorem z podstawówki, P = pi*r^2, pamiętając, że promień to połowa średnicy (-; Zalecany przekrój drutu to od 2mm^2 do 10mm^2 (czyli średnica od ~1.6mm do ~3.5mm). Cieńsze są zbyt wiotkie i podatne na przypadkowe wygięcia, grubsze to już przerost formy nad treścią. Jeśli chodzi o materiał, to powinien się dobrze lutować i nie łamać przy wyginaniu – dobre są np. miedź czy mosiądz. Skąd wziąć taki drut? Możliwości jest kilka. Pierwsza to przewód elektryczny – do kupienia w dużych marketach budowlanych. Należy zwrócić uwagę, by był to drut a nie linka – czyli w izolacji jeden gruby kawałek metalu, a nie kilkadziesiąt cienkich splecionych razem. Dostępne przewody są kilkużyłowe, oczywiście antenę robimy z jednej żyły (-: Z takiego drutu należy zdjąć izolację, ale nie trzeba na całej długości – wystarczy w miejscach lutowania. Druga możliwość to drut nawojowy. Dość ciężko dostępny (zwłaszcza w potrzebnej nam grubości), ale ładnie zaemaliowany, emalię w miejscach lutowania trzeba zetrzeć, np. papierem ściernym. Mi udało się znaleźć drut mosiężny w sklepie spawalniczym – ~3.5zł/m, średnica 3mm, co ważne prosty metrowy kawałek, w przeciwieństwie do wcześniej wymienionych, które sprzedawane są ze szpul i trzeba bawić się w ich prostowanie.
Kabel antenowy
Tu na szczęście wybór jest niewielki (-: Polecam w miarę standardowe 7mm średnicy, dostępny w marketach budowlanych i sklepach elektronicznych. Kilka metrów, tak, by mieć możliwość wybrania dobrego miejsca dla anteny.
Wtyk antenowy TV
Powinien być do kupienia tam, gdzie kabel antenowy (-: Tutaj wybór jest większy (od~1zł do ~10zł), ale nie ma większego znaczenia. Ważne, byśmy potrafili go zamontować, ewentualnie mogą decydować kwestie mechaniczne – jeśli za telewizorem jest mało miejsca, warto rozważyć wtyk kątowy, jeśli gniazdo w TV jest głęboko w obudowie to pewnie lepiej kupić wtyk prosty, możliwie “chudy”. Przed wyjściem do sklepu warto dokładnie obejrzeć gniazdko w telewizorze i pamiętać jak wygląda kupując wtyk. Nie warto też na siłę kupować najtańszego wtyku, złotówka oszczędzona może zemścić się w postaci niedokładnego wykonania a co za tym idzie niewygodnego montażu takiego wtyku na kablu.
Wyginamy drut
Kształt i wymiary anteny są bardzo ważne. Od tego, jak dokładnie ją wykonamy będzie zależeć, jak dobrze odbiera sygnał. Antena ma kształt “kwadratowej ósemki” – dwa kwadraty stykające się wierzchołkami, w miejscu łączenia kwadraty są otwarte. Długość boku kwadratu to 10.5cm. Dlaczego? Bo wtedy obwód jednego kwadratu to 42cm*)(-; Wyginanie zaczynamy od środka, zostawiając co najmniej 42cm drutu po obu jego stronach (można zacząć trochę dalej, zawsze łatwiej potem odciąć nadmiar niż dorabiać). Ja pierwsze wygięcie robię w rękach, dzięki czemu uzyskuję lekki łuk, który zapobiega niepożądanemu połączeniu na środku anteny. Wygięcie wyrównujemy do kąta prostego – ja robiłem to przykładając do obrusu w kratkę (-: Kolejne wygięcia robimy dokładnie mierząc odległość powstających boków. Każde wygięcie trzeba wyrównać do kąta prostego i dbać o to, by antena powstawała w jednej płaszczyźnie – po wykonaniu zgięcia kładziemy drut na płaskiej powierzchni, najpierw jedną potem drugą stroną. Jeśli na obu stronach przylega całą długością, jest dobrze (-: Jeśli nie, to trzeba delikatnie “przekręcić” wykonywane zgięcie, aż będzie dobrze (czyli płasko). Ostatnie zgięcie (w środku) robimy tak, by drut przy zamknięciu pętli był równoległy. Zostawiamy ok. 1cm takiego podwójnego odcinka, resztę ucinamy. Łączenie lutujemy. Jeśli lutownica ma regulację temperatury, to warto ją trochę podkręcić – taki drut dość szybko odprowadza ciepło, a połączenie warto wykonać dość solidnie – nie bójmy się zalać go dużą ilością cyny.
Taką antenę możesz położyć na rozkładanym stole okrągłym dekorimeble.pl.
Kształt, w jaki należy wygiąć drut – zaznaczono przebieg drutu wewnątrz puszki
Montujemy kabel
Do tak wygiętej anteny przylutowujemy kabel antenowy. Z kabla zdejmujemy zewnętrzną izolację na długości około centymetra, delikatnie ją nacinając – tak by nie przeciąć będącego pod nią oplotu, czyli delikatnych drucików tworzących ekran. Po zdjęciu izolacji cały oplot zwijamy w jedną wiązkę i cynujemy. W moim kablu sprawiało to trochę kłopotów, zależy to od materiału, z którego wykonany jest oplot. Pod oplotem może znajdować się metalowa folia – jeśli cyna się jej trzyma lub oplotu jest mało, można zwinąć i ocynować ją razem z oplotem – u mnie oplotu było wystarczająco dużo, więc folię wyciąłem. Następnie zdejmujemy izolację rdzenia przewodu – na trochę krótszej długości, tak, by nie ryzykować zetknięcia rdzenia z oplotem. Rdzeń zazwyczaj jest miedziany, więc powinien dać się ocynować bez problemu (-: Tak przygotowany kabel lutujemy do środka anteny – oplot do jednej strony, rdzeń do drugiej.
Na drugim końcu kabla montujemy wtyk telewizyjny. Generalnie należy zrobić to tak, by rdzeń kabla kontaktował z środkowym pinem wtyku, a ekran – z jego obudową. Wtyki jednak występują w najróżniejszych wariantach, więc po szczegóły odsyłam do sprzedawcy lub Internetu (-;
Tego modelu wtyku TV nie polecam, montowanie było wyjątkowo niewygodne.
Szukamy sygnału
Gotową antenę podłączamy do telewizora. Na początek ustawiamy antenę “na oko” – np. za otwartym oknem. Ważne, by antena była zorientowana pionowo, tzn. jeden kwadrat nad drugim. Przy tak ustawionej antenie włączamy automatyczne programowanie odbiornika. Jeśli dobrze zrobiliśmy antenę i mamy sprzyjające warunki, to odbiornik powinien znaleźć całkiem sporo kanałów. Na jednym z nastrojonych kanałów włączamy wskaźnik mocy i jakości sygnału i zaczynamy szukać najlepszego miejsca dla anteny. W poszczególnych miejscach warto dać odbiornikowi chwilę na ustabilizowanie się – u mnie po szybkiej, drastycznej zmianie położenia jakość spada do zera, a docelową wartość uzyskuje po kilku sekundach bez ruchu. Sygnał DVB-T jest transmitowany przez powietrze, więc najlepiej szukać go w okolicy okien. Oczywiście umieszczenie anteny za oknem zazwyczaj daje dużo lepsze rezultaty, al pozostaje problem przeprowadzenia przewodu. Co ciekawe, dobrym miejscem może okazać się słupek między oknami – w środku okien plastikowych są wzmocnienia stalowe, które wzmacniają działanie anteny. Warto pamiętać, że na odbiór może mieć wpływ pogoda – przy czystym niebie sygnał lepiej, dalej dociera.
Wersja “pro” (-;
Jeśli antena ma działać na zewnątrz, lub po prostu ma wyglądać trochę ładniej, wypadałoby jakoś ją obudować. Poniżej jeden z możliwych sposobów.
Potrzebne dodatkowo będą:
Puszka elektroinstalacyjna natynkowa
Tu trzeba wybrać rozsądnie, tak, by mieć jak najmniej pracy z wkładaniem anteny do środka. Powinna mieć wyprowadzenia na środku czterech ścian, przez które wyprowadzimy druty anteny. Dobrze, jeśli wyprowadzenia są wyjmowalnymi kawałkami gumy – dzięki temu można je nawlec na antenę (przed zlutowaniem końców anteny!), a potem antenę z tymi gumkami zamocować w pudełku. Lutując antenę warto te gumki odsunąć możliwie daleko od lutowanego miejsca – tak, by rozgrzany lutowany drut ich nie roztopił. Do środka puszki trzeba jakoś doprowadzić kabel. Wersja najprostsza to przeprowadzenie kabla przez wywierconą dziurę w puszcze i zalanie styku przewodu z puszką klejem na gorąco, ja pokażę jednak trochę bardziej eleganckie rozwiązanie (-:
2 x wtyk F + łącznik F
Standardem instalacji antenowych jest wtyk F. Jest to o tyle ciekawy wtyk, że sam wtyk to po prostu obudowa – jako środkowy pin wykorzystywany jest rdzeń kabla antenowego. Najczęściej wtyki są nakręcane na odpowiednio obrobiony kabel, ważne jest więc, by były dopasowanej średnicy – najczęściej jest to 7mm. Do kupienia dość często są zestawy: dwa wtyki i łącznik (czyli “dwustronne gniazdko”). Dokładnie taki zestaw nam się przyda.
Jedno gniazdo łącznika F będzie na zewnątrz puszki, drugie wewnątrz.
Łącznik powinien mieć w komplecie nakrętkę, dzięki czemu można zamocować go w ściance puszki. Wiercimy dziurę, przekładamy przez nią łącznik, dokręcamy podkładkę i nakrętkę. Od zewnątrz przykręcamy kabel prowadzący do TV zakończony jednym wtykiem F.
Od środka mocujemy krótki kawałek przewodu antenowego – z jednej strony drugi wtyk F, z drugiej przylutowany do anteny.
Mocowanie wtyku do anteny – w mojej puszce jest dość ciasno, więc kabel jest w niej brzydko wygięty.
Jeśli chodzi o zakładanie wtyków F na kabel antenowy, tu jest ładny opis. Takie mocowanie przewodu do anteny ma tę zaletę, że antenę możemy dość łatwo odczepić od kabla, kabel skrócić / wydłużyć, przerzucić na balkon itp.
A co, jeśli dalej odbiera za słabo?
Jeśli sprawdziliśmy już najróżniejsze miejsca, a sygnał dalej jest za słaby, by dało się go oglądać, to nie musi to oznaczać końca a dopiero początek zabawy z antenami (-: Możliwości jest wiele – do naszej anteny można dorobić ekran, dobrać wymiary pod konkretną częstotliwość, spróbować innych kształtów, z czterech, sześciu czy nawet ośmiu kwadratów. Rekordziści zużywają po kilka metrów drutu na anteny wielkości prawie trzech metrów. Więcej szczegółów krąży po Internecie, dobrym miejscem do rozpoczęcia jest ten wątek na forum Emitel’a – długi i nieraz okraszony branżowym słownictwem, ale zawartych jest tam wiele bezcennych informacji (-:
Antena to antena, czyli nie tylko DVB-T
W tej antenie nie ma nic specjalnego, jeśli chodzi o dostosowanie do DVB-T – powinna odbierać dowolny sygnał nadawany na częstotliwości bliskiej 690MHz, w szczególności też część zakresu telewizji analogowej. Zakres częstotliwości nadawania DVB-T zaczyna się od ok. 500MHz, zakres telewizji analogowej – od ok. 200MHz. Oba kończą się na ok. 800MHz. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać antenę w innych wymiarach, dopasowaną do innego sygnału. Im niższa częstotliwość, tym większa długość fali, więc tym większa antena – dlatego do odbioru radia FM antena wychodzi dość duża (bok kwadratu rzędu 70~80cm!), ale już np. dla WiFi, które operuje na 2.4GHz, bok ma tylko 3cm, więc można zrobić małą, zgrabną antenkę (-: Tu można znaleźć kalkulator częstotliwość -> wymiary anteny. “Reguła kciuka” mówi, że przy dobieraniu anteny na zakres częstotliwości wybieramy nie jego środek a mniej więcej 2/3 – im wyższa częstotliwość, tym antena musi być lepiej dopasowana. Stąd dla zakresu 500~800MHz robimy antenę wyliczoną na ~700MHz, a nie na ~650MHz (-:
*) Tak naprawdę długość boku anteny jest dobrana pod konkretną częstotliwość (690MHz). W tym przypadku jest to w miarę uniwersalne dopasowanie, tak, by antena dość dobrze odbierała w całym zakresie częstotliwości przeznaczonym docelowo na DVB-T w Polsce.
Super. Już miałem kupować antenę w sklepie.
Antena musi być wykonana bardzo precyzyjnie aby działała lepiej niż druk rzucony za okno.
Co do wzmacniacza to jest to specyficzny temat, ponieważ jak nazwa wskazuje ma on za zadanie wzmacniać, w przypadku szumów sygnału, one również zostaną wzmocnione. Należy pamiętać, że do telewizorów LCD i plazmowych potrzebny jest dużo lepszy sygnał do dobrego odbioru niż do telewizorów CRT, ponieważ nowe telewizory mają dużo większą rozdzielczość.
A co ma LCD/plazma/CRT i ich rozdzielczość do odbieranego sygnału? Albo go odbierzesz w całości albo zobaczysz makrobloki
Powiedz jaka odległość dzieli Cie od nadajnika.
W sumie nie wiem, czy ściąga mi bardziej PKiN (3kW/2.5kW@7.5km) czy Raszyn (100kW/50kW@25km). Czwarte, ostatnie piętro, osiedle bloków niewyzszych niż ten. Da się w ogóle sprawdzić, skąd odbieram? Kanał ten sam, a i kierunek zbliżony.
W moim wypadku sprawdzenie nie stanowi problemu:D dwa nadajniki w promieniu 60 km
zmontowałem i działa podłączona do tunera dvb-t przy laptopie. wskażnik sygnału wskazuje max.(6 kresek na sześć możliwych). nagrywanie filmu zakończone powodzeniem. odległość od nadajnika ok. 30 km.antenę używałem w pomieszczeniu.
Fajnie Cie to wyszło!
Jeśli to możliwe, to prosiłbym o DIY dobrej anteny do radia :)
O, dokładnie podpisuję się pod tym wszystkimi czterema kończynami. Mam taki problem z radiem, że dołączona oryginalnie antena (przewodzik) za chiny nie chce łapać idealnego odbioru (dom mieści się małej dolinie). Nieszczególnie uśmiecha mi się wystawianie czegokolwiek przez okno do odbioru radia, a taka prosta, aczkolwiek wydajna antena mogłaby zaoszczędzić wiele trudów.
A Antena DVB-t rzeczywiście rewelacyjna. Zawsze to przynajmniej kilkadziesiąt złotych w kieszeni, a wrażenia z samego majsterkowania na pewno niezapomniane.
Czemu nie (-: Jak coś skutecznego wykombinuję, to napiszę (-:
No ale z tym dziwnym uśmieszkiem to przesadzasz. Przez artykuł, czytając z pozytywnym nastawieniem, można przebrnąć ale w komentarzach wyglądasz jak dziwnie chichocząca dziewczynka ;)
Jeśli ktoś odbiera tylko naziemną tv – to faktycznie nie ma co przepłacać , także podrzucę link do tego artu znajomemu który właśnie zastanawiał się jak zwykłą antenę przerobić. Co do abonamentu RTV podobno płacić go nie trzeba bo w końcu nikt umowy z TVP nie podpisywał , i chyba nawet sam Tusk kiedyś w tv mówił że abonament nie jest obowiązkowy dla nikogo że to tylko chory wymysł TVP , fakt faktem – jeśli ich wpuścimy do domu i zobaczą że odbieramy tv to już abonament płacić musimy ;-)
Witaj,
Niestety ustawa mówi że każdy kto posiada odbiornik radiowy i/lub telewizyjny umożliwiający odbieranie sygnałów naziemnych, ma obowiązek zarejestrować każdy taki odbiornik i opłacać za niego abonament radiowo-telewizyjny.
Dla mnie to bzdura, ale niestety.. nawet jeśli ktoś korzysta tylko z platformy satelitarnej.. Pozdrawiam.
Ale nie dotyczy to oglądania TV na kompie czy laptoku z karty DVBt z taką antenką. Tyle.
Kolejny ciekawy pomysł i wykonanie. Mi osobiście się akurat nie przyda ale nie którzy jak widać już się biorą do majsterkowania;)
Efekt super, wyszło bardzo dobrze. Zwłaszcza, że chodziło o minimalizowanie kosztów.
Alternatywą jest antena wykonana w fabryce. W zestawie: antena wiwa an 200, uchwyt montażowy, zestaw do montażu na ścianie, zestaw do montażu na maszcie. Koszt 55 zł + wysyłka.
http://www.wasserman.pl/pl/p/Antena-DVB-T-WIWA-AN-200-aktywna/2480
Jeśli chodzi o minimalizowanie kosztów to polecam coś takiego: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_szerokopasmowa_o_strukturze_logarytmiczno_periodycznie_dipolowej_mlog_6-60_A4011.htm
25zeta, antena leży dosłownie na balkonie, a odbiór idealny :) Jakość sygnału 100%, moc 66%. Z tej samej anteny odbiór analogowy jest bardzo kiepski, praktycznie nic nie widać.
Artykuły tu prezentowane coraz bardziej wprawiają mnie w zachwyt ; ) Niby staram się regularnie śledzić wszystko nawet na FB no ale dziś tak na dobranoc sobie pomyślałem, a zobaczę czy coś pojawiło się na majsterkowo, a tu Antena. Moja dziewczyna miała zamiar kupić antenę, to już jej link podesłałem do tego artykułu ,, Kotuś zrobimy sami: link ;) ”. To teraz jeszcze byłbym zadowolony gdyby pojawił się jakiś artykuł odnośnie zrobienia jakiejś dobrej DOOKÓLNEJ ANTENY na potrzeby WIFI :]
kilkanaście minut pracy
drut coś około 4 mm2 spawalniczy z nierdzewki :) – około 1 PLN
brak lutownicy ;( więc połączenia na kostki elektryczne skręcane – 4PLN + plus zapas kostek na 4 antenki dla znajomych
wtyk F skręcany – 3 PLN
dobry przewód antenowy 3m do najblizszego kąta (u mnie najlepszy odbiór) – 6 PLN
całkowity koszt około 10 PLN, radość z wykonania antenki zapewniającej silniejszy sygnał od zewnętrznej siatki bezcenny :)
jakość zygnału w zależności od muxow 80-100/100
Bardzo dziękuję za patent
“Tak naprawdę długość boku anteny jest dobrana pod konkretną częstotliwość (690MHz). W tym przypadku jest to w miarę uniwersalne dopasowanie, tak, by antena dość dobrze odbierała w całym zakresie częstotliwości przeznaczonym docelowo na DVB-T w Polsce.”
Jak się robi samemu antenę to się robi na częstotliwości które się chce odbierać, a nie na całą Polskę. Przykładowa uniwersalna antena wcale nie jest uniwersalna np dla kogoś z Lublina gdzie 3 muxy znajdują się między 474 a 570MHz.
Nie znalazłem nigdzie informacji, czy MUXy nadają już na docelowych częstotliwościach, stąd sugeruję takie dopasowanie. Jak ktoś jest odpowiednio kumaty, to przeczyta całość, kliknie w linki, obliczy lepszą długość boku (-:
Fajny pomysł tylko czy to się opłaca, szczególnie ile czasu zajmie nam skompletowanie elementów oraz wykonanie anteny, Gotowa antena z wbudowanym wzmacniaczem to koszt ok 50-60zł ta wygląda nawet bardzo podobnie http://www.ntvc.pl/anteny-pokojowe/257-antena-wiwa-an220.html
Jasne, że się opłaca. Strzelam, że ponad połowa Polaków zarabia te ~60zł na rękę w ciągu jednego dnia. Żeby kupić więc sobie taką antenę, muszą przepracować całą jedną zmianę. Z kolei robiąc ją samemu można się spokojnie uwinąć w 2h (nie mówiąc już o tym, że nie trzeba tyrać w pracy, a można sobie ją robić w domu np. razem z synem:)
jaki zysk energetyczny ma antena? Ona jest dokólna czy kierunkowa? I jak zrobić podobną do CB (ok.27MHz)
Prosta ale bardzo skuteczne, dzięki:)
witam.
Jestem laikiem w sprawach rtv :( i czy możecie podpowiedzieć jakie wymiary ma mieć moja antena??
mux1 674
mux2 698
mux3 610
mux4 546
tvn 631
tvp 583
Od nadajników mam 5-45km.
Zrobiłem własnego biquada lecz trochę go zmodernizowałem, a mianowicie, drut wygięty w dwa kwadraty umieściłem na ekranie za który posłużyła mi siatka ze starej anteny siatkowej …. antena jest umiejscowiona na dachu …. wszystkie muxy odbieram idealnie bez żadnego wzmacniacza (odległość do nadajnika około 30 km) …. polecam ten pomysł na antenę …. śmiga aż miło ….
Zdjęcie 1 i 2 powinno być obrócone o 90 stopni – praktyka mówi, że znakomita większość osób zamocuje antenę w pozycji “jak pokazano na obrazku” a jest to nieprawidłowa polaryzacja.
I generalnie nadal nie jestem w 100% pewien, czy to zadziała. Jeśli po drodze nie ma żadnego dekodera DVB-TV to chyba nie ma szans zadziałać – to tak na logikę myśląc. Ale generalnie ta antena chyba nie różni się znacznie od anten typu tych parabolicznych, panelowych czy pokojowych, które możemy w sklepach nabyć.
Pozdrawiam.
duzo sie nie rożni – ale sam fakt zrobienia samemu dobrej anteny a co do anten pokojowych:
http://img835.imageshack.us/img835/8742/2drutymiedzianepook21cm.png
a to biale to z czego?
Dla wszystkich początkujących majsterkowiczów tu jest kalkulator http://www.changpuak.ch/electronics/bi_quad_antenna_designer.php
Aby wykonać antenę prawidłowo należy dodać do siebie dwie częstotliwości, najwyższą i najniższą, w Twoim wypadku jest to 698+546=1244 następnie dzielimy to przez 2 co da nam wynik: 622MHz potem klikasz oblicz i wynik L1 to 116.95mm a długość przewodu [mm] jakiej powinniśmy użyć znajduje się w 8 rubryce.
Pozdrawiam
Oj tak i frajda jaka kiedy działa lepiej niż myślałeś! Wpisałem się niżej (9.01.2013) i dzielę się spostrzeżeniami. Co innego kupić kaczkę a co innego upolować samemu. Inaczej po co byłoby Majsterkowo?
Ja zrobiłem antenę o byle jakim kształcie, podłączyłem do zwykłego kabla od ładowarki, kabel na zapałkę i taśmę izolacyjną do gniazda telewizora, ustawiłem w dobrym miejscu, kabel ułożyłem odpowiednio i siła sygnału od około 40% do około 60%. Jakość od około 50% do 100% (100% na kanałach TVP). :)
Technicznie ok, ale po co patrzyć na darmowe kanały kiedy wiadomo że celem ich powstania i istnienia jest szeroko pojęta propaganda? Reklamy, spoty wyborcze, przemówienia polityków, zastraszanie obywatela pokazując mu jaki los czeka tych którzy się wychylą i złamią zasady społeczne albo nawet prawo. Nazywają to “edukacją” i “informacją” ale tak naprawdę kształtują swoich poddanych niewolników. Jedynie czasami znajdzie się jakiś naiwny program z małą ilością propagandy, ale czy dla tego warto zatruwać sobie umysł? Czy wasze życie jest tak długie że warto marnować je na oglądanie TV?
Czy na każdym forum musi znaleźć się jakiś “misjonarz” i nawiedzony osobnik?
Prawda boli i ciężko ją zaakceptować. Wiara w świętego mikołaja jest wygodniejsza
Całkiem niezła ta realizacja anteny, schludna :) Mam jedno zastrzeżenie do tekstu, bo mnie dusza fizyka boli:
“Sygnał DVB-T jest transmitowany przez powietrze”
Powinno być, że jest lepiej transmitowany inaczej ktoś może pomyśleć, że to jakaś specjalna fala, co dla niej tylko powietrze stanowi ośrodek rozchodzenia się :)
Wygląda identycznie jak do WiFi, wystarczy z tyłu wstawić ekran i mamy antenę kierunkową
Podobną antenkę widziałem w ostatnim numerze bodajże komputer świata albo pcformat. Ale tak czy siak fajny sposób na majsterkowanie.
A ja zawsze ten oplot urywałem i tyle :) Myślałem, że to rola ekranu kabla, a nie jakaś jego istotna część.
Tak czy siak – zawsze telewizor odbierał programy na takim kablu, więc chyba tragedii nie ma :D
Dziękuje bardzo! Działa, na antenie pokojowej nie odbierało a na tej chodzi:)
Panie, hula pięknie. Kupiłem pokojową, wywaliłem 100zł w błoto bo nie odbierał ani jeden. Teraz pogiąłem druta miedzianego, chwila lutowania i telewizja jest. Dziękuje ślicznie!
Cieszę się, że się przydało (-: No i że jest przykład, że odbiera lepiej niż “supermarketówka”.
ja miałem problem z siatkowej coś złapać a jak sie udało to 8 programów, wiec znalazłem tą stronę i zrobiłem ot tak antene”a może zadziała-kawałek druta to znajde” no i mam 15 programów z malutkiej anteny i to bez jakiegoś skupiania sie nad jakością pracy
Wszystko fajnie pięknie będzie działać jeśli mieszkamy blisko nadajnika w innym wypadku takie cudo nam zbytnio nie da rady. Zrobiłem taką antenkę kiedyś ale przeznaczenie miała troszkę inne bo służyła do przesyłania adresu z routera do komputerów w domu. Budowa prosta tak jak ta antenka tylko przeznaczenie inne. Potrzebujemy aby zbudować antenę wi-fi kabel koncentryczny, złączki i kawałek drutu wraz z puszką po chipsach (Taka tubka).
Bardzo ciekawy pomysł na na antenę.Jednak mam wątpliwości związane z dopasowaniem tej anteny do kabla koncentrycznego
75 OM który wszyscy używamy.Nie posiadam wiedzy dotyczącej oporności falowej tej anteny ,ale uważam że potrzebny byłby symetryzator z 300/75 OM
Symetryzator niepotrzebny, impedancja falowa 75 Ohm.
Transformator z 300 na 75 om nie jest potrzebny, natomiast symetryzator powinien być (desymetryzator). 75 om symetryczne powinno być zamienione na 75 om niesymetryczne. Rozwiązaniem może być przymocowanie kabla drutem do jednego z ramion połówki rombu.
@Antenat: Walnij się…
Dipol otwarty impedacja 75 Ohm Dipol zamknięty 300 Ohm
Ciekawe w antenach o dipolach zamkniętych stosuje się symetryzatory,
Jak długo pochodzi tv na zwarciu bez symetryzatora
Świetna sprawa z tą antenką, i nie trzeba stosować symetryzatora. Mam tylko uwagę do tego kawałka kabla antenowego – czy on nie został przez Ciebie zbyt mocno przegięty? Na zdjęciach widać aż takie wgłębienie, które może tłumić lub wprowadzać zakłócenia.
Masz rację, za słabo zaznaczyłem, że takich wygięć należy unikać. U mnie działa dobrze, ale budując własną antenę warto próbować wymyślić obudowę nie wymagającą takiego wygięcia.
Gniazdo zamiast w denku puszki można umocować na jej boku – wtedy kabel będzie prawie prosty
U mnie trudno oszacować koszty, ponieważ niektóre elementy miałem na stanie. Jedynie czego nie miałem, to porządny drut. Takowy kupiłem za 4,20zł w Castoramie. Był to 3 żyłowy, miedziany kabel zasilający, o długości 1m i średnicy 2mm. Także mam przez to w zapasie 2 druty. Reszta, jak na obrazku. Zakrętka od butelki, koncentryk, końcówka, taśma izolacyjna oraz jakieś duperele jako podstawka. Długość boku kwadratu to ok. 11,2cm. Łapie Mux1 i 2 bez zacięcia, ale trzeba było pochodzić z antenką i znaleźć dogodny punkt w mieszkaniu. Do nadajnika mam jakieś 55km. http://tinypic.com/r/2a83yax/6
Powiem szczerze, że jakiś czas temu kupiłem gotową antenę, która działa świetnie, natomiast z nudów razem z synem postanowiliśmy się pobawić wg. Pana pomysłu i z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że antena też chodzi, choć czasami obraz skacze, w sumie nie wiem co może być przyczyną.
Witam kolegów.
Na podstawie tego opisu wykonałem podobną antenkę ale troche inaczej.Obecnie ją testuję, jest to prowizorka i dlatego nie umieszczam fotek.
Za kilka dni jak wszystko będzie nadal super bo tak jest to wykonam ją ponownie jednocześnie robiąc fotki “produkcji” i zamieszczę linki do nich.
Mieszkam w Gdyni, odbiornik bardzo zajefajny z funkcją pomiaru sygnału Cabletech URZ0083E.
A więc do sedna sprawy.
Do budowy użyłem obudowy do anteny panelowej WiFi Podobnej do tej http://allegro.pl/obudowy-do-anten-wlan-anteny-panelowej-21-5×19-5-i2762193559.html a quda (ramiona kwadratów szer, ścieżek 5mm) wytrawiłem na laminacie i grubo pocynowałem.
Działa super lecz czekam (przykro mi to mówić) na złe warunki atmosferyczne aby sie całkowicie upewnić że jest ok.
Super pomysł, zwłaszcza jak się ma doświadczenie w trawieniu płytek. W razie czego można wziąć drugi laminat, nie trawić, zastosować jako ekran, zwiększając kierunkowość.
Ciekawy pomysł, wart uwagi :)
To rewelacja. Zrobiłem i odbiera! Mux1 około 50 km od nadajnika (moc nadajnika 10kw), mux2 koło 100 km (nadajnik 20kw). Bez wzmacniaczy, bez symetryzatorów. Dekoder pokazuje poziom sygnału 20% ale obraz jest bez zarzutu, właściwie lepszy niż na siatce ze wzmacniaczem, bo puzli tak nie rozsypuje:). Aha mam mały telewizor. Nie wiem czy to ma znaczenie. W większej rozdziielczości będzie widać, że to sygnał słabszy? Kto ma z tym doświadczenie?
Nie tu liczy się tylko siła,bardziej jakość sygnału,to jest wszystko fizyka,odnajdujemy wzory na bok kwadratu,aby był dopasowany do częstotliwości kanałów od 21 do 69 – na tych kanałach działa polskie DVB-T,to częstotliwość decyduje o szerokości boku,możesz mieć problem z MUX 3,bo nie ma on jeszcze pełnej mocy,dopóki działa jeszcze TV analogowa
Używam anteny według podobnego schematu, ale dla potrzeb Poznania zmieniłem długość boku na 13cm. Działa lepiej niż kupna ze wzmacniaczem, i zamiast długiego kabla i szukania miejsca na gabarytową antenę po prostu wsunąłem ustrojstwo za pianino!
Może ktoś z kolegów ma schemacik jakiegoś prostego filterka/wzmacniacza zasilanego z gniazda antenowego tunerka odpornego na zakłocenia sieci komórkowych i WiFi.Ja mam WiFi i wokół mnie jest tez sporo anten, strasznie zakłócają.
Ja do amplitunera podłączam wieszak druciany i poziom sygnału radiowego jest całkiem spoko ;)
dzisiaj zrobiłem to ustrojstwo bez entuzjazmu ale po zamontowaniu wielkie zdziwko bez wzmacniacza do nadajnika w opolu 60 km hula sygnał słabszy ale jakość na drugim pasku ok.
Czy ma znaczenie jak wyprowadzimy kabel antenowy na zewnątrz puszki? Ja wypuściłem w rogu puszki i w efekcie kabel idzie pionowo w dół bez zagięć (łatwiej powiesić na ścianie) ale przechodzi przez jeden z kwadratów biquada
Czy ma znaczenie miejsce lutowania gorącej żyły i oplotu? Musi być oplot wlutowany w końce drutu a gorąca żyła na zgięciu (środek długości druta) czy to nie ma znaczenia?
Witam,
wykonałem antenkę wg tego projektu. Przepłaciłem za drucik (4mm/1m za 8,40 zł w Leroy Merlin) ale całość zmieściłem 12,70 zł. Działa wybornie z Nowodworów do PKIN łyka wszystko na 90% sygnału. (ok15 km)
Kilka uwag i pomysłów (sprawdzonych przeze mnie)
– zanim wywiercisz otwór pod gniazdo przymierz z ręki gdzie odbiera, zrobiłem wg wzoru i muszę wiercić otwór pod spodem bo pasuje po prostu do ściany od południa bez uchwytów.
– jeśli antena odbiera przez okno z domu, to przyczep dekoder (dotyczy laptopa) wprost do wtyku (są przejściówki) wtedy zamiast kabla antenowego wystarczy przedłużacz USB – zaleta to przetworzony sygnał nie podatny na zniekształcenia.
Jeszcze raz dziękuję za super pomysł.
Zadanie dla dociekliwych, czy działała by antena z foli aluminiowej naklejona na cokolwiek, wycięte kwadraty i podłączony koncentryk (taka zwykła spożywcza)? Ktoś wypróbuje? A może metoda płytki drukowanej też będzie ok? Pomysł dla odważnych!
Ups, nie doczytałem płytki drukowanej już ktoś próbował i działa. No to pora na folijkę.
Długo szukałem miejsca dla anteny, przykręciłem na balkonie i klatkował obraz. Teraz wetknąłem na oknie za doniczkę i sygnał na 100% TV HD i inne HD śmiga pierwszorzędnie. Z mocowaniem do lata poczekam, aż będzie przeszkadzało z otwieraniem okna;)
Jeżeli to cudo będzie działało to jesteś WIELKI
Dzięki. Takich informacji więcej bo korzystający z nich to przeciętniacy … jak ja
Wczoraj zrobiłem dokładnie taką samą antene i działa zajefajnie . Mam do nadajnika 21 km. Sygnał 30% a jakość 100%. Dodam że antenka stoi w doniczce na oknie
Przyjemne z pożytecznym. Zrobiłem i działa. Super pomysł.
Z tymi antenami to jest gruba przesada.
Za prawie 100zł kupiłem antenę kierunkową Opticum AX 1000 Triplex DVB-T wg zaleceń http://www.telewizja-cyfrowa.com/antena_dvb_t.html i wzorem sąsiadów, bo myślałem, że to niezbędne do poprawnego odbioru sygnału. Podłączyłem antenę – odbiór sygnału poprawny, wszystko działa jak trzeba. Ale jakież było moje zdziwienie, gdy po zakończonym testowaniu zdemontowałem konstrukcję anteny pozostawiając podłączony sam dipol z gniazdem antenowym, a siła sygnału i jakość obrazu pozostała na tym samym poziomie. Po kilku dodatkowych testach zwróciłem antenę do sklepu i odbieram telewizję naziemną z kawałka miedzianego drutu zwiniętego w pętelkę w kształcie poziomego prostokąta o wymiarach ok. 30×10 cm wywieszonego na balkonie. W ten sposób w odległości 45km od nadajnika uzyskuję wskazania siły i jakości sygnału na poziomie 100%.
Z mojego doświadczenia wynika, że anteny dostępne w sprzedaży różnią się od kawałka drutu tylko ceną i estetyką, natomiast efektywność i skuteczność w pewnych warunkach mają taką samą (lub gorszą, bo niektóre wymagają dodatkowo zasilania).
Przed zakupem anteny polecam zatem wypróbowanie, czy nie wystarczy kawałek drutu i przemyślenie, czy dla estetyki anteny warto wydać kilkadziesiąt zł.
Wielkie dzięki za pomysł. Zrobiłem i działa bez problemu. Zaoszczędzone pieniądze.
Antena genialna w swej prostocie.. nie wierzyłem że to zadziała.. Jakież było moje zdziwienie jak po podłączeniu do tv rzuciłem antenę obok tv i z miejsca chwyciło mux-2 (mieszkam w Chorzowie – ok 20km do nadajnika Kosztowy). Po skierowaniu anteny na kosztowy (przyklejeniu na taśmę 2-stronna do szyby) bez specjalnego “celowania” chwyciło komplet 21 programów z mux1-3 i dodatkowo mux-4 (oczywiście zakodowane)… wersja najprostsza bez dipola…
btw. zastosowałem drut w izolacji – myślę ze będzie większa odporność na warunki atmosferyczne jak wystawie to na balkon :) – obraz nawet w izolacji jest perfekt. REWELACJA
Witam.
Wykonałem 2 anteny wg. wskazówek, które umieściłem jedna nad drugą i zamontowałem je na plastikowym maszcie przykręconym do słupka okiennego po zewnętrznej stronie okna(parametry sygnału minimalnie lepsze, niż przy odbiorze z 1 anteny).
Mieszkam w bloku na parterze; siła sygnału wg. wskazań tunera wynosi ~97%, lecz intensywność zaledwie 66%. Antenę skierowałem na nadajnik w Raszynie odległy o 15km.
Niestety, nie mam możliwości montażu anteny na dachu, więc pozostaje mi eksperymentować i modyfikować już wykonane anteny, gdyż nie widzę sensu dokładania kolejnych na maszt.
Osoby bardziej obeznane niż ja w konstruowaniu anten proszę o poradę, jakim sposobem(o ile to możliwe) można poprawić parametry sygnału anteny
zaprezentowanej na forum.
Pozdrawiam.
Dobrý den,
Perfektní antena, gratuluji za skvělý nápad děkuji…….
Proponuję do wyginania zrobić prosty szablon. Na kawałku deski, płyty lub sklejki narysować prawidłowo zwymiarowany kształt anteny i w miejscu zagięć wbić gwoździki. Wtedy wyginanie na nich drutu z zachowaniem wymiarów i kątów prostych anteny to małe piwo. Perfektni antena…
witam
A jak się ma ta antena do odbioru na czterech telewizorach ,czy jest możliwość zastosowania wzmacniacza do tej anteny, jaki najlepszy ,teren górzysty odbiór z nadajnika Kotły Śnieżne koło Jeleniej góry w kierunku Wałbrzycha ,
dodam jedynie że dekoder viva hd 90 z możliwością zasilania ,jaki drut jest lepszy miedziany ,stal nierdzewna ,czy może cienka rurka
Taniej wyjdzie kolejna antena niż wzmacniacz, chyba. Ale są takie wzmacniacze w kształcie rurki wkręcane bezpośrednio do kabla
Kupiłem antenę pokojową, niestety działała lub nie w zależności od ustawienia kabla( cienki kabel 1.5c-2V ). Podejrzewając pęknięcie kabla zacząłem go skracać w kierunku zalewanej wtyczki, niestety doszedłem prawie do samej wtyczki i zachowanie było wciąż takie samo. Po tej porażce wziąłem z szafy kawałek kabla miedzianego, wygiąłem go na kwadraty o boku 11cm zlutowałem łącząc z kawałkiem kabla i mam obraz jak złoto a i sygnał na poziomie 95-100% z podobną jakością sygnału. W ostatniej chwili wyłączyłem jeszcze podawanie zasilania z tunera na gniazdo antenowe. Wystarczyły kombinerki, kawałek kabla antenowego z wtykiem i kawałek miedzianego drutu, szacuję że miedziak ma jakieś ,5-2 mm2 przekroju. Odbiór w Katowicach ale z okna umieszczonego po przeciwległej stronie niż nadajnik. więc odbieram albo z odbić albo przez kilka warstw żelbetonu ;);) Pozdrawiam.
Zgubiłem znaczek, miedziak oczywiście pomiędzy 1,5-2 mm2
Jeśli ktoś potrzebuje przeliczyć antenkę na inne częstotliwości to polecam :
http://www.wikarekare.org/Antenna/doubleBiquad.html
Ja już robiłem na 1.8GHz do LTE i działa super.
Proszę tylko zwrócić uwagę, że częstotliwość należy podać w GHz a więc np. dla 550MHz będzie 0.550.
ale czy robiłeś tylko jedną taką antenę czy dwie? Modem LTE ma wyjścia na dwie anteny. Robiłeś 4 takie kwadraty czy 2?
Telewizja DVB-T jest mniej wymagająca,złapałem Czechy na puszce od piwa,mam antenę,ale się bawiłem,żeby zobaczyć,jakie są możliwości,najsilniejsze polskie MUXy to MUX 1 i MUX2,więc nawet nie ma sensu kupowania anteny za 150-200 PLN.MUX 3 (TVP Historia,Kultura i Polonia) pełną moc dostanie po wyłączeniu TV analogowej
Wykonałem antenkę wg. opisu z małą różnicą z małą modyfikacją. Mimo, że nadal nie łapie MUX-3 to jestem jestem zadowolony. Wyszło ładnie, estetycznie i bez większych problemów.
http://imageshack.us/a/img191/6716/antenadvbt1.jpg
http://imageshack.us/a/img7/7813/antenadvbt2.jpg
http://imageshack.us/a/img819/2335/antenadvbt3.jpg
http://imageshack.us/a/img62/5959/antenadvbt4.jpg
http://imageshack.us/a/img42/4425/antenadvbt5.jpg
http://imageshack.us/a/img713/3131/antenadvbt6.jpg
http://imageshack.us/a/img809/7315/antenadvbt7.jpg
http://imageshack.us/a/img833/5378/antenadvbt8.jpg
http://imageshack.us/a/img209/7735/antenadvbt9.jpg
http://imageshack.us/a/img109/7919/antenadvbt10.jpg
http://imageshack.us/a/img210/9117/antenadvbt11.jpg
http://imageshack.us/a/img10/9610/antenadvbt12.jpg
Sygnał się poprawił – w końcu mogę oglądać TVP1 HD (wcześniej mijało się to z celem). Reszta kanałów (szczególnie te z MUX-1) przestały “ciąć”. Do anteny mam odpięty zwykły kabel antenowy dł. ok. 3 m i co ciekawe bez niego jest problem z obiorem (możliwe, że coś na wtyczkach). Dodam jeszcze, że antena jest podpięta do tunera USB NotOnlyTV LV5TQUBE. Myslę, że niedługo zmodyfikuje antenę usuwając ten czarny kable a uzywając czegoś takiego http://wolewygodniej.pl/ld.php/system/ware/view.php?tem=w.php&w=120789
Pozdrawiam
Witam.
Super sprawa ta antenka. 30 minut przyjemnej pracy, na co dzień zajmuje się stolarstwem więc fajnie było dla odmiany coś innego wykonać. Odbiór rewelacja, Mux 1, 2 i 3 bez żadnych zakłóceń. Do nadajnika mam 40 km.
Pozdrawiam autora postu, ładnie i przejrzyście opisane.
Pewnie zaraz polecą w moja strone wyzwiska, że jestem jakiś niedorozwój, ale powiedzcie mi proszę czy do ta antenka pozwala na odbiór cyfrowej TYLKO dla odbiorników z MPEG4 czy wystarczy mój zwykły telewizor czy muszę miec ten dekoder??
Jeżeli posiadasz starszy model telewizora, lub taki który nie posiada funkcji odbioru telewizji cyfrowej musisz dokupić tuner dvb-t, wprzeciwnym razie będziesz mógł na antenie złapać jedynie sygnał telewizji analogowej, który wkrótce zaniknie.
Antenka działa rewelacyjnie ale jeśli dokładnie odmierzymy.Z reguły mux 3 najtrudniej złapać,wiec wymiary ustalamy na częstotliwośc mux 3 ,a pozostałe muxy jakoś bedą działac i tak.U mnie 25 km od nadajnika moc symbiliczna 2,5 kW pozostałe muxy mają ponad 50kW i z parteru z okna działa mi mux 3 na 3 kreski stabuilnie.
Koszt groszowy ,kabel 1 metr 3 zyły 2,5mm obi 5zł
Niestety mimo licznych prób, w moich warunkach, nie udało się uzyskać dobrego odbioru na opisywanej antenie mimo, że manewrowałem nią tak w domu jak i na balkonie. Mieszkam na Ursynowie (W-wa) w bloku otoczonym przez inne wyższe od mojego. Jedyne co uzyskałem to odbiór często zrywany i z poszatkowanym dźwiękiem. Na zakończenie prób, właściwie dla “draki” , podłączyłem do laptopa dookólną antenę radiową ze wzmacniaczem i… poszły konie po betonie! Program wykrył 22 kanały, odbiór znakomity. Nie robiłem prób z zewnętrzną fabryczną anteną TV. Opisuję ten przypadek jako przykład, że czasami w specyficznych warunkach nawet podłączenie zupełnie nieodpowiedniej anteny może dać zadowalające rezultaty.
Witam. Wykonałem antenę zgodnie z instrukcją i ….
Hula aż miło! Wcześniej zakupiłem antenę pokojową za 60zł i oddałem do sklepu bo nie dało się tego oglądać. Koszt to ok. 4zł. Nic nie ustawiałem podszedłem tylko do okna i od razu zaczęło odbierać. Dzięki za artykuł. Pozdrawiam. Dodam, że nadajnik jest oddalony ok. 40km.
Zrobiłem tą antenkę i w Krakowie odbiera mi wszystkie 21 kanałów..super
Antena jest OK , odbieram dwa multipleksy w trudnym terenie (powiat myślenicki) ale u mnie lepiej odbiera w ustawieniu poziomym ( kwadrat obok kwadratu )
Działa!!!
Rewelacja, 3 MUX-y łapie gdy jest na zewnątrz a 2 jak w mieszkaniu. Wprawdzie mam ok 4km w linii prostej do PKiN Warszawa ale parter i dość gęsta zabudowa, więc myślałem, że będzie coś zakłucać.
Wielkie dzięki za instrukcję.
Pozdrawiam:)
Drodzy Państwo:Do tej pory korzystałem z anteny sklepowej z zasilaczem i miałem dobry odbiór.Po przeczytaniu instrukcji matemacika postanowiłem skonstruować ww antenę,tak dla zabawy ponieważ lubię majsterkować.Jakie było moje zdziwienie i radość kiedy po zamontowaniu anteny uzyskałem idealny obraz na wszystkich programach.Jedynie siła sygnału spadła o 3% tj.na 87 natomiast jakość sygnału została jak poprzednio 90%.Nadmieniam,iż mieszkam ok.30 km od nadajnika dokładnie otwock,teren zalesiony praktycznie mieszkam w lesie i wokół same drzewa.Gdybym był władny przyznałbym matemacikowi nagrodę Nobla.Jeszcze jedno,w moim przypadku musiałem przykleić antenę do szyby w oknie.najlepszy odbiór.Pozdrawiam.
Ta antena to znakomity pomysł mieszkam w Legnicy i łapię z tej samoróbki sygnał ze Ślęży.ale nie bezpośrednio lecz z odbicia od innego budynku a sygnał na poziomie 95%.a z szerokopasmowej zaledwie sygnał z kanału 49 legnickiego.NOBEL ZA TĄ ANTENĘ
Witam wszystkich magików.Czy na tej fajnej antenie można odbierac fale FM UKF?
Pozdrawiam.
Potwierdzam ostatnią wypowiedź. Pięknie “chodzi”…. Tak podpowiem, że aby nawinąć równo wszystkie boczki, wystarczy kawałek sklejki gr ok 18 mm -nawiercić pod kątem prostym otworki co 10.5 cm i wkręcić śrubki. Na nich naginać drut. Wszystko równiutkie i eleganckie. Czyli.., zrobić “sztancę”..:) Pozdrowienia dla pomysłodawcy, ktoby nim nie był… :)
5 flaszek w kieszeni zostało… /z zaciapą..:)/
Poprawiam, lubię po polsku klikać… “ktoby nim by nie był”… Już jest poprawnie. I prośba do piszących.. Starajcie się używać języka polskiego. Wszyscy nam zazdroszczą, bo to podobno pokrętny język.., a przecież my go znamy.. Jeszcze raz pozdrowienia dla wszystkich.
dobrze to liczę?
przy częstotliwościach:
mux1 642 MHz 25 kW
mux2 562 MHz 100 kW
mux3 538 MHz 100 kW
mam celować w 607 MHz?
mam jakieś 16 km do nadajnika ale parę górek po drodze i nie mogę złapać mux1
mux2 i mux3 łapię na 100%
ja miałem problem z siatkowej coś złapać a jak sie udało to 8 programów, wiec znalazłem tą stronę i zrobiłem ot tak antene”a może zadziała-kawałek druta to znajde” no i mam 15 programów z malutkiej anteny i to bez jakiegoś skupiania sie nad jakością pracy
i to antena jest w pokoju;]
Poszedłem za ciosem i też zrobiłem sobie takie cuś :)
A oto efekty :)
http://i.imgur.com/7LCwTeo.jpg
http://i.imgur.com/2AEQeR2.jpg
http://imgur.com/a/n4jjR
Środka foto nie zrobiłem bo już zakleiłem (uszczelniłem) puszkę klejem na gorąco ale wiadomo jak wygląda. Standard.
Dodam tylko, że jeśli ktoś ma za słaby sygnał na tej antence to może spróbować zastosować wzmacniacz 5V bez potrzeby stosowania zewnętrznego zasilacza bo każde gniazdo antenowe w telewizorze ma napięcie 5V.
Np. wzmacniacz “DVB-T AC18 5V” ale są też inne tylko że już znacznie droższe. Do nabycia na dipol.com.pl w dziale “Wzmacniacze DVB-T 5V”.
Pozdrawiam majsterkowiczów :)
Jeśli ktoś nie ma siły szukać parametrów kanałów niech skorzysta z lokalizatora DVB-T: http://sat-charts.eu/lokalizator.php
Ja kiedyś miałem antene zrobioną z felgi od roweru.Felga była ze składaka.Dobrze odbierała,
Mieszkam w Irlandii. Posiadam tuner DVB-S2 i DVB-T w jednym.(Ferguson ARIVA 220 Combo). Głowica do naziemnej nie była jeszcze nigdy w nim użyta. Zastanawiałem się kiedyś nad zakupem taniej anteny wewnętrznej, ale nie przekonywała mnie nigdy ich jakość. Na lepszą nigdy nie mogłem uzbierać, więc tuner nie był używany w pełni. Pomimo, że w domu przygotowano instalację, w trzech pokojach jest gniazdko. a przewody wyprowadzone są na strych. Jednak tam sobie leżą niepodłączone, bo anteny nie ma. (A abo RTV trzeba płacić).. Zrobiłem taką antenę prawie jak w opisie. Prawie… bo miedzi ani mosiądzu nie było pod ręką. W szafie znalazłem wieszak do ubrań… metalowy o niezbyt dużej średnicy przekroju… prawie 2 mm. Wyprostowałem go i wygiąłem adekwatnie do wymiarów z kalkulatora dla częstotliwości nadajnika. W moim przypadku było to 9.8 cm. Nie przykładałem się za bardzo. Boki nie wyszły idealnie, bo nie wziąłem poprawki, że kwadraty się “nie łączą rogami” w miejscu lutowania przewodów. Pierwsze skanowanie częstotliwości z anteną w domu – nie powiodło się. Wystawiłem ją za okno… powieściłem na ścianie i zaraz tuner wyszukał wszystkie kanały z nadajnika oddalonego o niecałe 3 km.
No rewelacja. Przeniosłem ją z powrotem do domu i przykleiłem taśmą do szyby. Wszystko działa jak należy. Patent jest niesamowity!!! W sklepach jest tyle zmyślnych, udziwnionych “super anten”, a tu proszę – wieszak na ubrania po małej metamorfozie. Noooo REWELACJA!. Dziękuję.
P.S. Mam pytanie. Czy gdybym tą “antenę Bi – Quad” powiesił na strychu i chciał odbierać sygnał na kilku odbiornikach jednocześnie – to da radę? Czy trzeba coś zmodyfikować.
Zrobiłem taką antenkę i wreszcie mogę pooglądać tv! Do tej pory wymieniłem 2 anteny kupne,3 rozdzielacze i efekt był taki ze kanały miałem na zmianę. Zdesperowany zrobiłem taką antenę i ściąga wszystkie kanały!
Witam! Myslę że jak robić to na całe pasmo DVBT – znalazłem to:
http://www.cnet.de/41001557/die-beste-eigenbau-dvb-t-antenne-doppelquad-fuer-5-euro-basteln/
Ponieważ kierowałem się wyliczeniami z artykułu -poszedłem w ślady konstuktora niemieckiego (niestety nie znam języka) “zassałem” tok logiczno-matematyczny. U twierdziło mnie to w przekonaniu że można to zrobić.
Rewelacja.! Odbieram wszystkie MUX-y. 80-96%. Miłej zabawy w konstrukcji antenki.
Pozdro.
Da się zrobić na całe pasmo ale po co ?
Podam przykład dla Szczecina. MUX1 634MHz, MUX2 578MHz, MUX3 698MHz. Środek to 634MHz który idealnie trafia w MUX1 i na taką też częstotliwość robiłem antenkę chociaż wyginając twardy drut spawalniczy jeden kwadrat wyszedł i minimalnie większy, a drugi minimalnie mniejszy czyli wszystko OK. bo odbiera idealnie metr nad ziemią na osiedlu między blokami :-) Na całe pasmo między 470MHz, a 862MHz to wyjdzie pokraka ;-)
Axel – pomyśl. Za parę tygodni analog zejdzie ze sceny. Będą różne “roszady” częstoliwości ba nawet nadajników. Kto wie czy nie wejdą tez inne kanały. Dobrze by było by mieć na całe pasmo taką antenę. Wtenczas nie będzie kłopotu z całością odbioru. Pozdrawiam.
OK. ale jak sobie wyobrażasz antenę na całą częstotliwość 470MHz 862MHz. Podaj wymiary.
Co do analogu to w Szczecinie nie ma go już od prawie miesiąca i roszad żadnych już nie będzie. Ewentualnie mogą przybyć MUX’y a wtedy za kolejne 5 zł. zrobię następną antenę ;-)
“Co ciekawe, dobrym miejscem może okazać się słupek między oknami – w środku okien plastikowych są wzmocnienia stalowe, które wzmacniają działanie anteny.”
Tak faktycznie jest, ale przyczyna jest inna. Gdyby w słupku okna były metalowe wzmocnienia, to właśnie “osłaniałyby” antenę przed sygnałem z nadajnika – przewodniki nie przepuszczają fal elektromagnetycznych.
Tutaj chodzi o rodzaj szkła, z którego wykonane są szyby w oknach nowego typu. Do tego szkła dodawany jest jakiś metal, przez co to właśnie szyba nie przepuszcza fal radiowych. A plastikowy słupek już tak – tak samo, jak izolacja kabla, której – jak słusznie wspomniano – nie trzeba zdejmować.
Szyba to szyba, a szkło to ciecz i nie wyobrażam sobie obecności jakiegokolwiek metalu w szybie. Może jakieś filtr UV ale takie okno miałoby znacznie większą cenę. Myślę, że wpływ na tłumienie fal ma próżnia która jest między szybami ale to może stwierdzić tylko jakiś fizyk.
Do szkła na szyby zespolone dodaje się różnych metali w zależności od cech jakie ma spełniać. Dodatkami są tlenki metali takich jak: aluminium , magnez, kobalt, nikiel, żelazo. Dodatki te wpływają na właściwości mechaniczne szkła oraz na jego kolor.
Gdyby fale radiowe nie przemieszczały się w próżni, to w jaki sposób odbywała by się komunikacja satelitarna? Przecież w kosmosie jest próżnia.
Pozdrawiam
Poczytaj temat od początku a zrozumiesz dlaczego stalowy profil w oknie zwiększa skuteczność anteny. Podpowiem: działa jak reflektor. który wzmacnia sygnał
Ja kupiłem taką i jestem bardzo zadowolony http://otutaj.pl/antena-dvb-t-cyfrowo-analogowa-i-fm-pokojowa-dvw,id1829.html
Sygnał miałem raczej cieniutki, ale z ta anteną – śmiga na full :)
Antenka działa bez zarzutu. Problem tylko w jednym : jak długi może być przewód antenowy tak aby nie zakłócał odbioru ? 10 m ; 15; 20; a może więcej ? To jest kwestia budynku i ustawienia anteny na zewnątrz …. bo mniej więcej taka odległość wchodzi w rachubę
Żeby usztywnić antenę nie używając puszki montażowej można zalać miejsce zbliżenia kwadratów i lutowania kabla, plastykowym klejem na gorąco (takim wyciskanym z elektrycznego pistoletu). Po wystygnięciu całość jest sztywna “kak kamiennyj bałwan”. Można miejsce zalewania wcisnąć do jakiejkolwiek foremki (elegancja), albo po prostu oblać ręcznie “w powietrzu”. Ale najbardziej “profi” jest puszka montażowa.
Niestety ale na tej antence osiągnąłem tylko wynik “Siła 46% – Jakość 99%”. Po rozdzieleniu sygnału na dwa telewizory jakość pozostała na 99% ale siła spadła na 28%.
Za 32 zł. kupiłem w Castoramie antenę 11-elementową Dipol 11/21-60 z wbudowanym symetryzatorem http://images26.fotosik.pl/319/5572c7f10c54d016.gif i siła z 28% wzrosła na 58% więc zakup anteny się opłacił chociaż spodziewałem się więcej niż 58% dlatego żałuję, że nie kupiłem 16-elementowej Dipol 16/21-69 ale i tak nie jest źle. Może dokupię wzmacniacz 5V bo ciekaw jestem o ile procent wzrośnie siła.
Pozdrawiam
Zakupiłem ten wzmacniacz i teraz siła na wszystkich trzech MUX’ach wynosi 98-99%, a po rozdzieleniu na dwa telewizory 94-96%.
Kilka uwag dla proponowanej antenki na tej stronie:
Polecam ją dla jednego TV. Montaż na oknie, parapecie, elewacji lub na jakiej plastikowej podstawce. Można nawet przywiązać na sznurku do gałęzi drzewa. Zdecydowanie nie nadaje się do montażu na metalowym maszcie, a to dlatego, że za tą antenką nie powinno być nic metalowego bo antenka traci swoje walory. Traci zbyt dużo procentów w sile odbioru co ma znaczenie przy sygnale cyfrowym DVB-T. Wystarczyło, że na metalowym maszcie przegiąłem ją lekko w bok w obojętnie w którą stronę tak żeby za kwadratami nie było metalowej rury i siła w procentach znacznie wzrastała. Także antenka jest jak najbardziej OK. ale trzeba zadbać o jej dobre umiejscowienie i odizolowanie innych metalowych elementów.
Z mojej strony temat zakończyłem, a wy bierzcie się za wyginanie drutów bo warto ;-)
Zrobiłem,postawiłem na parapecie okna na zewnątrz i odbieram 19 Polskich i 9 Czeskich.Jaworzno 60 km. do granicy w lini prostej.Dzięki.
Witam,
mieszkam w centrum dużej aglomeracji, pół roku temu zakupiłem antenę zewnętrzną na balkon. Na początku odbierałem wszystkie 3 Muxy, od pewnego czasu jednak brakło Mux 3. zacząłem szukać sygnału i niestety zawsze brak jednego z muxów. Postanowiłem zrobić tę antenę z leżących niepotrzebnych kawałków przewodów aluminiowych, efekt? bez żadnych wzmacniaczy i skomplikowanych ustawień, odbieram wszystko co tylko jest do odbierania.
Jestem wdzięczny za podzielenie się tym pomysłem, pozdrawiam
Artur
Na weekendzie majowym zrobię to cudo to napisze czy działa :)
Super, wszystko działa! dzięki :)
wlaśnie zrobiłem tą antenę tak dla pokpmbinowania. Wczesniej robiłem cuda w pokoju. kupiłem antenę w sklepie za 50 zł ale oddałem bo jakość i siła od razu spadało na 0. podłaczyłem kabel i 2 klucze jakieś,położyłem na szafie i było ok. jakość 80-90%, siła 40-60%. 8 kanałów było. dziś zrobiłem wspomnianą antenę. szczerze mówiąc wygiąłem byle jak ten drut. boki po 12 cm. wystawiłem na dwór(właściwie położylem na parapet) i o dziwo!!!! siła 95-100% jakość 100%!!!! znalazłó 22 kanały! zrobiłem ją naprawdę byle jak. nawet nie lutowałem tylko obkręciłem kabel. jutro zrobię taką porządną ;) naprawdę polecam!!!
Witam:-)) czy na tej antence odbiorę MUX 4 nadawany w polaryzacji V z Dąbrowy Górniczej??? Mieszkam w Porębie ok. 17 km od nadajnika, który nadaje z mocą 5kW.
Witam a jaka powinna być odległość reflektora (tylnej blachy) od anteny nigdzie nie mogę tego znalazłem
Jaka powinna być odległość reflektora (tylnej blachy) od anteny nigdzie nie mogę tego znalazłem ?
Czy to jest ten parametr D Distance w kalkulatorze
I jeszcze jedno przepraszam ze tak post pod postem , ale znalazłem ten artykuł postanowiłem zrobić sobie taką antenkę i coś mi się co jakiś czas nasuwa. Mam takie częstotliwości 586,818,634 jak obliczam według wcześniejszej porady pół na pół czyli dwie skrajne częstotliwości dodajemy ,a potem dzielimy na 2 to wychodzi mi 610 ,a jak stosuję sie do reguły kciuka czyli 2/3 to wychodzi mi 622 to w końcu jaka częstotliwość wpisać do kalkulatora ?
586,618,634 wkradł się błąd bardzo bym prosił o połaczenie tych postów
586,618,634
634-586=48
48/2=24
24+586=610MHz
586,618,634
634-586=48
48/2=24
24+586=610MHz
to jest to czego szukałem !!!
Witam mam pytanie
czy ktoś testował taką antenke w połączeniu z czaszą sat. ofset.
Dodam jeszcze że chodzi mi o poprawienie zysku i kierunkowości w polaryzacji H. Jednocześnie powinno wytłumić sygnały wsteczne.
Interesuje mnie wykonanie konwertera do takiej czaszy na pasmo K 21-60
Pozdrawiam
Witam, niech mi ktoś odpowie na pytanie. Ponieważ zrobiłem tą antenkę i w dni słoneczne działa wyśmienicie. Natomiast gdy jest pochmurnie zaczyna się pixeloza czy to jest normalne? czy u was tez tak się dzieje, jakie są tego powody??. Dodam że program 1, program 2 działa dobrze. Proszę o opinie i odpowiedź. Pozdrawiam.
Dodam jeszcze że MUX-1 10kW, MUX-2 40KW odległość 15km.
antena działa świetnie, udało mi się złapać sygnał w pokoju w którym wymięka antena siatkowa i kilka anten pokojowych…
Pingback: Bardzo prosta antenka doubleBiquad do obioru telewizji cyfrowej » Majsterkowo.pl
Super ! Przygotowałem antenę zgodnie ze wskazówkami i … działa rewelacyjnie ! Mój TV posiada Mpeg-4 i teraz odbieram wszystkie możłiwe programy. Dziękuję serdecznie autorom artykułu :-)
Witam.
Wykonałem antenkę wg przepisu, może trochę boki kwadratów różnią się długością ale jestem miło zaskoczony jakością odbioru. Parter antena na balkonie,19 km.od nadajnika(Dąbrowa Górnicza -Gołonóg nadajnik Katowice Kosztowy na wszystkich muxach siła sygnału 70-85% obraz bez pikselowania. Polecam. Fajna zabawa.
Zrobiłem kołowy DIPOL ok 50-60% kanałów !
Zrobiłem ten DIPOL 100% kanałów !
Oczywiście w budynku żelbetonowym !
Kupiłem oryginał tu przedstawionego DIPOLA z symetryzatorem za 25 zł po przecenie w Auchan – bo nikt tego nie kupował i :
W budynku 50-70% kanałów, wystawiona po za budynek 100 % kanałów.
Rejon wystawienia tego DIPOLA :
Szczecin ok 17 km od nadajnika
Nadajnik nadaje z mocą 100kW
Dziwię się że w moim budynku, wszyscy wystawiają te nowoczesne anteny typu YAGA z minimum 8 do 15 elementów czyli DIREKTORÓW !!
Tu u mnie spokojnie wystarczy taki opisany DIPOL
Zrobiłem opisaną antenę z drucianego wieszaka. Wszystko ok. Dziękuję autorowi za podpowiedź.
Zrobilem (wersję PRO ;)), REWELACJA!! łapie wszystkie MUX-y nie miałem wczesniej muxa z Polsatem i TVN, teraz bajka, antena nawet nie wystawiona za okno tylko przyklejona do telewizora, dzięki wielkie, pozdrawiam.
Panowie chcę zrobić tą antenkę z tyłu reflektorem. Pytanie czy reflektor należy przykręcić (lutować) do masy?
czy możesz podesłać link do filmiku jak go wykonać ??
żadna z anten do tej pory kupionych nie zdała egzaminu
pisz tylko prywatnie na mejla amorek403@wp.pl
właśnie zrobiłem tą antenkę – ale długość ramienia dobrałem do częstotliwości mux’a w moim mieście za pomocą tego kalkulatora http://www.changpuak.ch/electronics/bi_quad_antenna_designer.php
tuner to wiwa hd80 – nadajnik w odległości ok 50 km wynika na poziomie sygnał 70-90 % jakość 100 % – zachęcam antenka naprawdę działa świetnie
Rewelacja za ok.12 zł ;) Drut spawalniczy 2 mm .Zgorzelec, potencjalnie zakłócenia z nadajnika na wierzy ciśnień ,sygnał cyfrowy śnieżne kotły,antena w pokoju na 4 piętrze,dodatkowo zasłonięta 11 piętrowym blokiem a mimo to moc 78% , jakość 99%. Do bani z wynalazkami typu expert media itp.Dzięki kolego.
A u mnie ledwie łapie telewizję analogową(szumi niemiłosiernie) a o cyfrowej można pomarzyć, co robię nie tak?
Murzyn – dobrze obliczyłeś? ustawiłeś antenę prosto?
Dobre. Ale ja kto ustawić? W jednym położeniu jest sygnał ok dwóch muxów, ale trzeci wcale albo pływa od zera.
Ruszę trochę, przesunę o kilka centymetrów, ten trzeci mux ok, za to dwa pozostałe źle.
Próby robię wewnątrz bloku.
Witam.Czy antenka wspólpracuje z wzmacniaczami w które są wyposażone dekodery.Mam taką antenkę ale po rozdzieleniu na 2 telewizory trochę spada siła sygnału.A nie chciałbym zepsuć dekodera.Czy można po prostu no końcu kabla dopiąć zasilacz?
Witam .
Mam pytanie czy jak dłuższy jest odcinek prętu na kwadrat np. 1 metr to czy lepiej będzie odbierał sygnał ?
ja zrobiłem tę antenę z aluminiowych płaskowników o szerokości 3 mm działa poprawnie
Jak zobaczyłem cenę zestawu antenowego w MM to… wymiękłem. Znalazłem Twój wpis, troszkę podłubałem (zamiast puszki instalacyjnej pudełko po kremie) i w dzielnicy gęsto naszpikowanej kamienicami, na parterze, z dala od okna złapał mi sygnał z nadajnika oddalonego o 68 km. Wyniosłem to na dach i mam wszystkie muxy. SZACUN!
Czy drut z którego jest wykonany dipol może być pusty w środku?
Może być, nawet będzie lepiej, bo konstrukcja lżejsza.
Powiem krótko, jestem babą, poczytałam poobliczałam i sama zrobiłam sobie antenkę do tv (trochę inną mojej własnej konstrukcji – nie bi-quad i nie yagi). Moja antena bez wzmacniacza przebiła dwie kupne siatkowe ze wzmacniaczem, które albo łapały albo i nie, nigdy całości i trzeba było cały czas je przestawiać. Odbiór 87% w bloku po przeciwnej stronie od nadajnika, dodatkowo kabel antenowy 8 metrów tylko po to, żeby antena zniknęła mi z oczu ;) No i zwolnione gniazdko obok TV – ze względu na rachunki elektryczne BEZCENNE!
Działa,
Właśnie oglądam mecz Lechii z Barceloną w HD na TVP1, do tego odbieram wszystkie kanały naziemne. Niestety musiałem dołożyć wzmacniacz ok 19 dB, bez wzmacniacza było kilka kanałów tylko. Jestem pod wrażeniem :)
pozdrawiam Adam
A czy mogę prosić o opis podłączenia wzmacniacza?
działa wyśmienicie! przy bardzo niesprzyjających warunkach terenowych (blok przy znacznym obniżeniu terenu / Dolina Śmierci/Bydgoszcz) odbiera 90% i 100% jakości na wszystkich trzech muxach. Do nadajnika w Trzeciewcu w linii prostej ~12km.
A na jaka częstotliwość była robiona antena?
Mamy XXI wiek i nie wiem czy warto sobie głowę zawracać
W każdym bądź razie zrobiłem to tylko z czystej ciekawości i muszę przyznać działa jak cholera. Skora działa, więc indukuje wystarczający poziom napięcia
i odbiór jest pierwsza klasa. Najważniejsza rzecz to dobór odpowiedniej odległości boków anteny do konkretnej częstotliwości – aczkolwiek nie do przesady – czasem wystarczy kompromis gdy mamy do czynienia z różnymi pasmami częstotliwości.
Producentów anten jest bez liku a gadatliwych i przemądrzałych sprzedawców jeszcze więcej
Po jakiego grzyba kupować coś najdroższego jeżeli wystarczy prosta tania rzecz
Pozdrawiam
Witam antenka naprawdę zaje…ta na jakimś Emmerson wewnętrznym ledwie odbierałem 3 Mux-y czyli ponad 20 programów (niekodowanych) a po zrobieniu samodzielnie tej antenki tuner wyszukuje przyszło 60 programów na kilku kanałach nie tylko te z najbliższego nadajnika czyli 3 Mux-y na kanałach dostępnych dla 3Miasta z Chwaszczyna k35, k38, k48 ale pokazują się jakieś inne (część zdublowanych niekodowanych) w tym chyba z 15 ze Szwecji. Może moja lokalizacja tak działa mieszkam w linii prostej ok. 10 km od nadajnika Chwaszczyno na X piętrze blisko morza w Gdańsku, i dziś jest ładna słoneczna, bezchmurna pogoda.
Antenka po prostu rewelacyjna a tak tania i prosta w wykonaniu max 1h i można się cieszyć ładnym odbiorem sygnał ponad 80% i więcej oraz jakość podobnie.
Genialny pomysł.
Dzięki tej antenie 40km w linii prostej od nadajnika w bloku jakość 100% wszystkie MUX-y. Dziękuję i pozdrawiam.
Witam !
Nurtuje mnie jedno pytanie Panie Łukasz Więcek :)
bo ze schematu ” zaznaczono przebieg drutu wewnątrz puszki” wynika iż dwa nasze kwadraty stanowią jedną całość a ze zdjęć wynika, że jeden kwadrat jest przylutowany do tego wewnętrznego drucika, a drugi do oplotu.
Więc pytanie czy te kwadraty mają się dotykać ?
Dziękuje za odpowiedź !
Pozdrawiam !
A dlaczego to pytanie jest skierowane do mnie? ;)
Ło fuuuuuu, Pan miał pierwszy komentarz i mi musiało jakoś mignąć
Chodziło mi o autora tematu matemaciek
Przepraszam najmocniej, jakiegoś oczopląsu dostałem :]
Dwa kwadraty stanowią całość, wykonaną z jednego kawałka drutu. Na środku dwie części są blisko siebie, ale się tam nie stykają – i tam z jednej strony lutujemy rdzeń, z drugiej oplot.
W sumie mylące może być to, że na tym zdjęciu: http://s.więcek.pl/majsterkowo.pl/uploads/2012/09/IMG_9201-c.jpg antena jest przekręcona o 90 stopni względem pozostałych zdjęć.
Witam ponownie.
A czy ktoś w ogóle wie jak powinno to wyglądać ? Czy “drut” w środku ma być na jeden kwadrat a oplot kabla na drugi czy ma być to “ósemka” i rezystancja między oplotem a “żyłą” będzie na poziomie kilku Ohm więc zwarcie ?
Proszę bardzo o pomoc.
Pozdrawiam !
Opcja “ósemka” – tak, teoretycznie będzie to zwarcie, ale nie tylko o rezystancję tu chodzi. Upraszczając: antena jest czymś w rodzaju cewki, dlatego tak ważne są wymiary i kształt.
“rezystancja między oplotem a “żyłą” będzie na poziomie kilku Ohm więc zwarcie ?” zwarcie dla napiecia stalego dla takiego wyindukowanego przez fale telewizyjna bedzie miec czestotliwosc srednio 650 mHz a twoje kilka ohm dla takiego napiecia przemiennego zamieni sie w okolo 70 ohm impedancji
o rezystancji mowimy kiedy chodzi o opor stawiany pradowi stalemu kiedy przez ten sam opor plynie prad przemienny to mamy impedancje i ona bardzo zalezy od czestotliwosci
Witam serdecznie:-) Muszę się pochwalić, że wykonałem powyższą antenę zgodnie z instrukcją i śmiga, aż miło:-) Wielkie dzięki:-)
dzięki wielkie,właśnie zrezygnowałem z polsatu-koniec umowy,zrobiłem antenke i wszystko ok,jeszcze raz dzieki
1. Mam pytanie dot. tego fragmentu ” Po zdjęciu izolacji cały oplot zwijamy w jedną wiązkę i cynujemy… Tak przygotowany kabel lutujemy do środka anteny – oplot do jednej strony, rdzeń do drugiej.” Za co to odpowiada w tej konstrukcji? Może wystarczy tylko połączyć antenę z rdzeniem?
1. Zdecydowanie należy przylutować oplot, po przylutowaniu tylko rdzenia antena ma inną charakterystykę.
Zrobiłem już kilka tych anten i wszystkie działają imponująco.
Zamiast puszki energetycznej użyłem kapsli po 5l wodzie z Biedronki.
Już wcześniej tu pisałem, że antenka super… Ale zrobiłem o boku 21 cm z rurek mosiężnych fi 4 mm. Polutowałem wszystko palnikiem gazowym. Takim małym, jak flamaster wygląda, ale nie ważne… Sygnał mam 2.5x mocniejszy i wreszcie 3-ci multiplex oglądam. Polecam taką właśnie konstrukcję… Rurki w Leroyu po 3-5 zł, dwie 1-dno metrowe starczą. Dokupcie puszkę-rozgałęźnik natynkowy, jakoś tak chyba to się nazywa, by zabezpieczyć miejsce lutowania przewodu do antenki. Działa wszystko OK…:)
Pozdrowienia dla majsterkujących..:)
To naprawdę działa, polecam wykonanie samodzielne. Koszt znikomy a rezultat znakomity.
Antena siatkowa ze wzmacniaczem SWA-3 na zasilaczu nie “łapała” żadnego kanału (antena stała w pokoju).
Zrobiłem taką roboczą antenę BiQuad z drutu o śr. 1,5mm – wiem, że teoretycznie za mało, ale to zwykły drut z kabla elektrycznego… podłączyłem i zadziałało! Antena nadal znajduje się w tym miejscu co poprzednia, z tą różnicą, że ta odbiera 70% mocy sygnału z 0 błędów (jest silnie kierunkowa).
W tygodniu postaram się zrobić z zalecanego drutu o 3mm średnicy i dam znać czy jest różnica :)
15minut roboty, koszt znikomy – warto spróbować, bo efekt jak dla mnie niesamowity.
a jakis pomysł na antene do radia samochodowego który ma dvb-t…?
Ta antena która jest ze stacją nie daje rady.
Jakieś pomysły?
Ja też jestem zainteresowany anteną samochodową, taki kawałek anteny ciężko wsadzić do samochodu chyba że gdzieś za tapicerkę ale to sensu nie ma co polecacie?
wsadzanie anteny kierunkowej do poruszającego się pojazdu jest bez najmniejszego sensu. To jest tak jak byś atakował fortece i postawił swoje katapulty na karuzeli
witam mam pytanie bo zrobiłem taką antenkę i pojechałem na wakacje do pustkowa a tam zonk nie działa ma ktoś jakieś pomysły? a może to przez to że mam taki transmiter dvb-t do komputera?
Może w tych okolicach telewizja działa na innych częstotliwościach, niż u Ciebie w domu? http://www.sat-charts.eu/dvb-t.php
Witam, w oparciu o instrukcje, zrobiłem taką antenę :) Odbieram teraz 23 programy na Pradze w Warszawie. Pozdrawiam.
witam a mógłby ktoś obliczyć wymiary na łódź?
Wstaw wymiary łodzi do kalkulatora i policz!
bok kwadratu na Łódź to 12,4 cm.
Witam jakie wymiary dla katowic i krakowa ,pozdrawiam.
Katowice 10,5 mm Kraków 12,5 mm
ja mieszkam w ząbkach kolo Wawa zrobiłem tak jak było napisane tylko ze z rurek miedzianych które znalazłem na śmietniku i większe rozmiary działa idealnie nawet podczas zawieruchy dziękuje zaoszczędzone 60 zł będzie na browarki
Zrobiłam antenę z metalowego wieszaka i mam 22 kanały. Szok. Wieszak powyginałam kombinerkami wg instrukcji. Przypadkowo miałam kabel antenowy z końcówkami w domu., więc końce wieszaka skręciłam kombinerkami i jeden tak wystawiłam, że mogłam na niego włożyć drugą końcówkę kabla antenowego. Nic nie lutowałam. Zawiesiłam na oknie od wewnętrznej strony na haczyku łazienkowym, takim silikonowym. Zajęło mi to ok 45 min. DZIAŁA. Mam stary tv i dokupiony dekoder, chciałam antenę pokojową bo nie mam jak wywiesić zewnętrznej za okno, ale nie kupowałam anteny pokojowej bo nie wiedziałam czy będzie działać, chciałam od kogoś pożyczyć i wypróbować. Niestety nikt nie miał. A teraz mam już swoją własną z wieszaka. Cud techniki, moja wdzięczność jest przeogromna. Chciałam zaznaczyć że nie mam pojęcia o częstotliwościach jakie u mnie są i innych technicznych sprawach. Powiesiłam wygięty wieszak na haczyku i działa :):):)
złota kobieta
Postanowiłem zrobić taką dla mamy, wyglądała na zgrabną więc i z montażem nie przewidywałem problemów.
Podpiąłem do telewizora i szok poszło, a antena była niedbale położona na podłodze. Polecam każdemu kto szuka niedużej anteny która na dodatek radzi sobie w zabudowanym terenie bez zbędnego manewrowania w poszukiwaniu lepszego sygnału :-)
nie wiem co u mnie jest nie tak nie ma nic zero sygnału, antena zrobione według wzoru, mieszkam w kujawsko pomorskim , między Strzelnem a Kruszwicą ,więc powinno łapać Konin i Bydgoszcz, tak przynajmniej było przed wprowadzeniem tych poprawek z 15 lutego 2014 r, Po tych poprawkach zero sygnału, zmieniałem 3 anteny siatkowe do tego jedna taki dysk i teraz ta co jest wzór na forum, nadal zero , mam jeszcze tuner do PC i tam też nic nie ma, jestem załamany, tv ma w sobie MPG4 Pomocyyyyyyy.
Świetny pomysł. Kupiłem antenę w markecie budowlanym i miałem problem z sygnałem. Po wykonaniu według wskazówek antena jest między ścianą a TV i odbiera wszystkie kanały. Pozdrawiam
Teraz kolej na antenę do wifi:)
Witam,
chciałbym poinformować, że kształt pętli w antenie
nie robi żadnej różnicy. Dla testu wykonałem dwie wersje anteny biquad –
jedną taką jak tu, z grubego drutu miedzianego w postaci kwadratowych
okienek, a drugą ze starego koncentryka z miedzianym ekranem w postaci
ósemki. Różnicy w odbiorze nie ma praktycznie żadnej. Obie działają wyśmienicie.
P.S. Lutowało
mi się dużo łatwiej koncentryk, niż drut miedziany. Z tym drugim miałem
takie problemy, że musiałem użyć starej, potężnej kolby lutowniczej, bo
lutownicą transformatorową nie szło porządnie rozlać lutowia, wychodziły
zimne luty, a fuchy nie lubię :)
działa ( 32 stacje).
brawa za pomysł.
Dodaj jeszcze, jak domowym sposobem zrobić konwerter DVB-T .
Dziękuję za wstawienie tutoriala. Pomysł bardzo ciekawy i widać niezawodny. Antenke wykonałem jak już ktoś wcześniej z wieszaka do ubrań, który dostałem kiedyś w pralni z koszulą :D. Wbrew pozorom ładnie się do niego lutowało. Ma jeszcze tą zaletę, że jest sztywny i nie łatwo ulega deformacji. Do nadajnika mam niespełna 10 km i raczej nie jest dziwne że odbieram wszystkie muxy. Dla mnie liczy się to że zbudowałem ją za niespełna 4 pln (puszka natynkowa) a najtańsza antena w sklepie kosztuje ponad 30 pln.
Witanko,antenka superacka,ale mam jedno pytanie.Czy można ją zamurować tzn.wyryć rowek w ścianie i zaszpachlować(chodzi o złodzieji działkowych,bo to plaga).Pozdrawiam Janek
Niestety nie nadaje się do tunera dvbt na usb (laptop PC), a już myślałem, że będę mógł oglądać TV na działce. (nadajniki 43 km Opole i 50 km Wrocław każdy po 100 ERP kW)
Może ktoś ma inny pomysł ?
SOA#1 – może po prostu źle obróciłeś antenę?
Ja właśnie swoją zrobiłem pod kontem Tunera USB do laptopa działa wyśmienicie i do tego jest płaska. Musze tylko poszukać cieniutkiego kabla takiego jak był w oryginale bo standardowy utrudnia transport. Boki po 11,5 cm.
Kupiłem kamerkę bezprzewodową 2,4 GHz do obserwacji psów. Fabrycznie miała taką prowizoryczną antenkę z kawałka blachy na płytce PCB. Odbiór fatalny na odległość większą niż 7 metrów. Zmontowałem nową antenę zgodnie z poradnikiem (oczywiście długości boków kwadratu inne i dodałem reflektor w postaci płyty DVD bo antena ma być nadawcza) i kamerka łapie na odległość 90 metrów. Wielkie podziękowania za poradnik ;)
chciałbym się poradzić ile Mhz mam wpisac w kalkulator jestem z Bialegostoku
Mux-1, k46, 674Mhz,
Mux-2, k49, 698Mhz
Mux-3, k22, 482Mhz
Ogolnie to wylaczylem 590 Mhz ale nie jestem przekonany czy to jest dobrze ,
z góry dziekuje za pomoc
Dziękuje za Poradnik SWIETNY dałem za antenę 200 zł i złapała tylko 8 kanałów
jakość sygnału 100
moc sygnału 50
bez wzmacniaczy bez niczego ŚWIETNE I ŁATWE !!!!
Super sprawa, nie kupujcie anten w marketach. Po oddaniu trzech takich zakupionych (wszystkie oddałem), i miesiącu prób i nerwów, pełen sukces. Wykonałem identyczną kipię, odbiera wszystko plus gratis, czeskie kanały :D. Aha do lutowania takiego drutu- ja zastosowałem miedziany- trzeba mieć dobrą lutownicę. Ja poradziłem sobie zapalniczką.
Rewelacja!! Zrobiłem taką antenkę i odbiera wszystkie muxy z odległości 45km i to wewnątrz budynku!!!
Przyznam że porada jak i schemat razem z opisem naprawdę trafiony i to działa..!!! Wcześniej męczyłem się z anteną siatkową a po ostatnich burzach miałem naprawdę z nią trochę problemu. Pomimo że wymieniłem płytkę i zasilacz to jednak ta “siatkówka” nie odbierała tak jak trzeba. Postanowiłem poszukać czegoś w necie i trafiłem na ta stronę. Poszukałem jakiegoś tam materiału, pomęczyłem się troszkę i działa.!.:) Wszystkie ramiona zrobiłem o długości 13cm, a antena wisi w domu na poddaszu oddalonym od nadajnika o jakieś 55km. Sygnał jest dobry i nie potrzeba do tego żadnych wzmacniaczy czy zasilaczy. Mam zamiar zrobić teraz trochę większą i z miedzi by zamontować ja na zewnątrz chociaż ta jak na razie też mi teraz spokojnie wystarcza. Ślicznie dziękuję autorowi za artykuł i bardzo przydatną poradę. Serdecznie pozdrawiam.
a czy tu nie potrzeba dopasowania do kabla czyli symetryzatora? jaka impedancję ma taka antena?
Strzał w 10 ! Metalowy wieszak z szafy, pół godzinki roboty i odbiera wszystkie możliwe kanały. Zaoszczędzone nerwy i pieniądze. Polecam każdemu :)
Witam.
Mam pytanie czy mogłbym otrzymać poradę jak zamocować wtyk antenowy wymieniony w powyższym poradniku
Zrobiłem taką antenę z wieszaka i dodałem wzmacniacz ze starej anteny i odbiera dużo lepiej nić takiej samej budowy antena ze sklepu za 60zł :) Dodam że odbiór u mnie w bloku to masakra odcięty jest od nadajnika kilkoma blokami i kamienicą a na drodze odbić z innego bloku stoją drzewa. Koszmar od wiosny do zimy jak tylko urosną liście. Jak już jakaś antena w miarę się sprawdzi to okazuje się po przełączeniu że nie odbiera albo jeden mux albo drugi pomimo że na pierwszym będzie 100% na 100% to na drugim brak sygnału.
Super sprawa. Tanio, szybko, łatwo. Bez zmieniania długości boków – 24 kanały, w linii prostej 25 km od nadajnika. Jakość sygnału 100%. Antena wewnątrz – przyklejona do ściany za szafą :) LUX. Wielkie dzięki !
Ja browara wypiłem, podłączyłem i odbiera. Tylko musibyć dobre piwo, dobre alu. Jak tak po meczu puszki zostaną to jest na parę anten.
P.S. na Kenigerach się niby nie dało, bo puszki stalowe. Jednak z tego co wiem to nowa seria w biedronce jest.
Część Wam
Mam pytanie, czy da się przerobić antene kierunkową od wifi 2.4Ghz na odbiór DVB-t?
Mam taką jak na zdjęciu, opis: “Antena kierunkowa Grid 16N WLAN 2.4 GHz 17 dB”
Rozumiem że przystosowana jest do 2.4Ghz ale jeśli wywale płytke która jest w tej puszce a na jej miejscu zamocuje “nową” :> antene pod 700Mhz to ekran będzie spełniał swoje zadanie? Ktoś próbował?
O coś takiego, i jeszcze jedno, przewód od internetu do tej anteny moze byc czy musi byc antenowy-telewizyjny?
Zabralem sie za to i mam problem :/ po otwarciu tej puszki nie znalazlem nadrukowanej anteny na plytce ktorej sie spodziewalem tylko takie cos jak na foto.
Blaszki sa przylutowane do rurki ktora jest przykrecona do ekranu, “dno” puszki jest z pcv a jej reszta z (chyba) mosiądzu. Więc po co ta puszka? I teraz nie wiem jak do tego przymocowac antene dvbt czyli druty.
I zapomniałem, te blaszki w środku są przylutowane do druta który biegnie przez rurke do konca – do wtyczki, ale jaki w tym sens skoro i tak sa przylutowane do rurki? Help :/
Dzięki wielkie, w Krakowie przy ul. Bratysławskiej mam 34 kanały! Co ciekawe, gdy podłączyłem tylko kabel, bez anteny na jego końcu to znalazło mi już 8.
Jak będę miał czas to popracuję nad nową, bardziej estetyczną. Póki co wystarczy mi taka ;)
Hmm, a co gdybym zrobił trzy anteny, każda idealnie pod częstotliwość innego MUXa i podłączył jednym kablem antenowym do tunera?
Witam
Z tego co kojarzę to taka antena ma impedancję 300 ohm a taki kabel ma 75, i aby dopasować impedancję obwodu to trzeba by dać symetryzator pomiędzy anteną a kablem.
Antena ma oporność 75 om, lecz jest symetryczna. Można zastosować symetryzator 75 om na 75 om, lub wykonać go z ćwierćfalowego odcinka kabla 75 om dołączonego równolegle do kabla zasilającego antenę i zwartego na końcu. Współczynnik skrócenia kabla 0,66 *1/4 lambda.
Witam, a jak idealnie naprostować drut jak go kupiłem i sprzedano mi np. 2 m i zwinięto?
szukałem czegoś takiego,zrobiłem prowizorycznie z drutu 2,5kw.bok 12,5 /Kraków/ mieszkam na parterze w gęstej zabudowie i o dziwo działa mam wszystkie MUK-i,w tym tygodniu mam na nocki to zrobię już na solidno,kolega dał mi pręt miedziany na oko 5mm,zrobię dla niego i koleżanki,muszę coś wymyślić na sposób zamocowania na ścianie na balkonie,by można było tym obracać,w sobotę idziemy z tej okazji pobrowarkować,UPC żegnaj
działa dzięki za info ja nie miałem lutownicy więc na taśmę izolacyjną i wszystkie programy są dzięki wielkie antena z wieszaka za free w sklepie najtańsz coś koło 60zł
zbudowalem taka antene i jest SUPER !
wspaniała antena działa,umocowałem ja do szafki w pokoju działa wspaniale dziękuję
Czy mógłby pan panie Łukaszu przedstawić jakiś projekt anteny do odbioru cyfrowego radia DAB. Byłbym bardzo wdzięczny.
Witam zrobiłem to na szybko bez zbędnego nawet mierzenia boków kwadratu ze stalowego drutu,działa perfekcyjnie i bez zarzutu.Dzięki za fajny projekt.
POTWIERDZAM, DZIAŁA !!!
MIEJSCOWOŚĆ KARTUZY, NADAJNIK CHWASZCZYNO, ODLEGŁOŚĆ OK 20 KM
BYŁEM MILE ZASKOCZONY, MOGĘ PODESŁAĆ ZDJĘCIA ZAINTERESOWANYM, POZDRAWIAM I DZIĘKI ZA POMYSŁ !!!
Przez rok się męczyłem z chińską “superanteną z wzmacniaczem DVB-T”.
No ciągła walka – raz łapie raz nie, jak taka pogoda to tak, jak inna to siak.
Już miałem iść kupować jakiś inny sprzęt – ale złożyłem dziś to cudo :)
Druk 3.2mm z castoramy (pomiedziowany stalowy, do spawarki). No, przesadziłem z tym drutem, ale innego nie znalazłem na szybko.
Polutowałem, podłączyłem – działa ! :)
Sygnał 100% – do nadajnika mam jakieś 10km.
Wszystkie kanały idealnie.
Dzięki !
Antena działa świetnie schemacik naprawdę prosty :) ,a zasieg i jakość 100% wielkie dzięki. Śmiga na USB LV5TDELUXE
Podziękujcie krótkofalowcom… W szczególności Koledze DL7KM, który ją opracował.
Ta antena znana jest właśnie jako “antena DL7KM”. Wpisując w Google tą frazę otrzymacie wiele informacji i możliwości jej rozbudowy poprzez dodanie reflektorów i directorów. Będzie to skutkowało silnym zwiększeniem zysku, a tym samym jej “zasięgu”.
A swoją drogą – Autorzy strony powinni o tym wiedzieć i zamieścić stosowną informację…
Zrobiłem antenę wg tego poradnika. Dwa nadajniki łapie na 100% (wg TV), a jeden ciągle się zakłóca, chociaż da się oglądać. Zastanawiam się nad podwójnym BiQuadem wg tego linka http://tiny.pl/gqjpt Niestety mam za krótkie druty, żeby teraz zrobić, ale po weekendzie planuję wstąpić do sklepu po coś dłuższego. Uważacie, że dual BiQuad będzie lepiej łapać MUX-a, który działa średnio?
Jeśli ta antena daje radę, ale nie do końca, wersja dual może poprawić sygnał, więc moim zdaniem warto spróbować, materiały są tanie.
Zrobiłem nową antenę w wersji Dual BiQuad. Nie do końca działający poprawnie MUX zaczął działać stabilnie. Może 100% nie osiągnąłem, ale jest bardzo blisko i mój wzrok nie dostrzega różnicy pomiędzy dwoma MUX-ami na 100%. Jeśli standardowa wersja radzi sobie nie do końca perfekcyjnie, wtedy wersję dual polecam z całym szacunkiem.
Jestem zadowolony ze zwykłego BiQuada, ale mój kolega musiał już sięgnąć po wersję dual i daje całkiem radę, na pewno jest jakaś poprawa w stosunku do normalnej wersji. Teraz zastanawiamy się nad wersją z dodatkowym zasilaczem, żeby dążyć do ideału.
Też polecam podwójnego BiQuda, gdy pojedynczy nie do końca daje radę.
Zrobilem dzis dalem 7 zlotych za wszystko chodzi wysmienicie polecam ;))
fajna tylko musiałem dodać zasilacz bo nie mialem: Polo TV,1 ki i MUX-a 5 tzn. RBL.TV TV DISCO TVP W-WA
Należy dodać symetryzator – drut z kabla elektrycznego zwykle jest 50 Ohm a sieć TV 75 Ohm, bez symetryzatora jest niedopasowana ta konstrukcja – jednym słowem szmelc!
Witam,
posiadam tuner DVB-T o mniej typowym wejściu antenowym, a mianowicie jest to po prostu styk jednożyłowy.
Czy do takiego tunera ta antena się nada?
I jeśli tak, to jak wykonać lutowanie? Do obu kwadratów czy tylko do jednego?
Cześć,
liczę, że mi pomożecie :) Mam domową antenę DVBT (plastikowe niewielkie pudełko), działała bez zarzutu 3 lata, od paru dni nie mam sygnału. Na tv po automatycznym strojeniu nie zostaje znaleziony żaden kanał, i pojawia się napis brak sygnału. Podłączenia anteny i zasilacz wydaje mi się, że są ok, tv też działa. Gdzie może być problem, mam kupić nową antenę czy co z tv nie tak?
Sylwia
Kielce, jaki bedzie bok anteny?
witam proszę o podpowiedź , obliczałem dlugość boku dla rzeszowa i nie jestem tego pewien ,wychodzi mi 11,5 cm , będę wdzięczny za każdą informację
git
Zrobiłem taką antenkę. Wszystko działa pięknie. Sam nie wierzyłem na początku. Polecam.
Wyliczyłem że dla Lublina i okolic bok kwadratu ma mieć 13,5cm z drutu o średnicy 4mm.
Jako ekran użyłem siatki ze starej anteny.
Na antenie siatkowej z zasilaczem miałem tylko 8 kanałow a pozostałe się cieły albo działały albo nie jak chciały. Teraz odbieram wszystkie przy każdej pogodzie, nie mogę wyjśc z podziwu.
Jeszcze raz polecam i bardzo dziękuję za pomysł i jasne przedstawienie zasad montażu. Pozdrawiam
witam.chcialem tylko zapytac czy ksztalt wygiecie/ksztaltu drutow ma duze znaczenie? czy moga byc owalne/okragle??? pozdr
Do nadajnika ok 80 km – działa świetnie 3 muxy ;) dzięki
A ja mam takie pytanie. Czy i jak możliwe jest to, że tv odbiera bez anteny? Do tej pory do tv był podpięty dekoder CP, ale kupiliśmy nowy tv do salonu i postanowiliśmy przenieść dekoder do nowego tv, a na starym odbierać naziemną. Ojciec kupił antenę. Miał ją podłączyć następnego dnia ale przez przypadek mój pies położył się na pilocie i włączył telewizor. Okazało się że odbiera na samym kablu.
Jest to możliwe o ile masz bardzo blisko do nadajnika.
Do nadajnika mam ok 7 km czystej przestrzeni. Więc sygnał jest naprawdę dobry. Ale to, że odbiera bez anteny pozytywnie nas zaskoczyło
Wielkie podziękowania dla krótkofalowców za tę antenę! :-)
Potwierdzam – działa wspaniale!
Dzisiaj:
– deseczka 17×33 cm,
– około 110 cm drutu – rdzenia “wyłuskanego” ze starego koncentryka (średnica 2mm),
– 10 małych gwoździków,
– około 3 m starego koncentryka z wtykiem antenowym na jednym z końców.
Na deseczce wyrysowane 2 kwadraty.
Bok kwadratu 11,6 cm (częstotliwości od 562MHz do 690MHz – Zielona Góra).
Wbite gwoździki w odpowiednich miejscach, na gwoździkach zagięty drut, końce drutu zlutowane.
Wbite gwoździki – zagięte młotkiem, żeby drut nie odstawał (żeby leżał w jednej płaszczyźnie na deseczce). Do drutu – we wskazanych w artykule dwóch odpowiednich miejscach – przylutowany rdzeń i oplot koncentryka z wtykiem.
Antena podłączona do nowszego telewizora LCD z wbudowanym dekoderem DVB-T. Antena wewnątrz pokoju w bloku z wielkiej płyty (tyle, że antena blisko okna).
Wynik: znalezionych programów DTV – 39, radiowych – 10.
Koszt: 0 zł! :-D
Wszystkie potrzebne części – z odzysku z ok 5m przewodu koncentrycznego z wtykiem antenowym na jednym z końców.
Rewelacja!!!
Tym bardziej, że to PARTER, blok w zagłębieniu terenu, a wokół wysokie (ponad 4 piętra) budynki uniwersytetu!
Zielona Góra, ul. Szafrana.
http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MWZjY2QmNHVnOWI=
W przypadku używania tej anteny wewnątrz pomieszczenia – ważna rzecz, o której (chyba) nikt nie wspomniał:
Zamontowane w oknach żaluzje poziome (wewnętrzne) starego typu – wykonane są z metalu (blaszki stalowe? aluminiowe?).
Po zamknięciu żaluzji (zasłonięciu okna) – znacznie tłumią one cyfrowy sygnał TV!
Warto o tym pamiętać i zostawić chociaż jeden segment okna z otwartą żaluzją!
:-)
Jaki ten świat mały. A ja właśnie studiuję informatykę w jednym z tych wydziałów :D
Dzięki ! :) Wykonałem, działa na kablu zwieszonym w dół za komodą. Odbiera rewelacyjnie od pierwszego “kopa” !
Bardzo przydatny dobrze napisany i przekazany temat. Dzięki.
Mam takie pytanie do znawców, mianowicie moją antenkę wyposażyłem z tyłu w cienką aluminiową blaszkę w celu możliwości zamontowanie jej na balkonie. Druga rzecz jest taka, że zamontowałem ją na metalowym profilu. Czy taki sposób montażu jest niesprzyjający odbieranemu sygnałowi? Zastosowałem ostatnio wzmacniacz 5V ale po jego podłączeniu straciłem sygnał z każdego możliwego kanału. Czyli lepiej jest bez wzmacniacza, ale znowu zanikają mi kanały (polsat, tvn, eska, puls).
Jeżeli ta “blaszka” o której piszesz jest odizolowana od ramion anteny (zakładam że na środku też masz puszkę) to nie powinno mieć to większego znaczenia. Jeżeli pominąłeś montaż puszki i bezpośrednio do ramion anteny przymocowałeś jakąś blaszkę to błąd. W takiej sytuacji każda metalowa konstrukcja doczepiona do dipola(bi-quada) będzie zachowywać się jako element składowy anteny i zmieniać będzie jej parametry i charakter pracy.
Do Przemka i wszystkich pytających o podobną antenę do celów CB lub temu podobnych:
każda częstotliwość to jakaś długość falowa określona wzorem λ=1/f. Rozmiary składowych elementów anten mają ścisły związek z długościami falowymi częstotliwości na jakie są projektowane. Pasmo CB (~27MHZ=~11m) jest ok 20 razy mniejszą częstotliwością od sygnałów TV a więc rozmiary anteny typu “bi quad” musiałyby być ok 20 razy większe. O takie rozmiary Wam chodzi? Jeżeli coś się zmniejsza i dopasowuje to jest to rozwiązanie kompromisowe. Im bardziej się minimalizuje tym ten kompromis nam bardziej szkodzi. Poza tym to nie temat o antenach do CB czy innych środków łączności.
Dzięki wielkie za dobrze opisany poradnik. Mieszkam 30km od nadajnika 100kW we Wrocławiu i działa jak cud. Z początku, jak trzymałem ją w pokoju, to odbierało mi wszystkie podstawowe kanały z tym że TVP1/2/itp mocno się zacinały. Po wystawieniu jej za okno odbiera już bez zarzutów.
Obudowę zrobiłem z dwóch nakrętek po kawie :)
Witam !
Wykonałem taką antenę, jednak w porównaniu z kupną pokojową anteną niewiele się polepszyło. Masa zakłóceń, jakość max 70%. Tylko kanały najbardziej zbliżone częstotliwością do “zalecanych wymiarów ” anteny odbierały uczciwie, pomimo, ze antena była nie z dwóch, a z czterech kwadratów.
Pokusiłem się więc o eksperyment. Skoro wymiary dla każdego kanału są istotne, to zróbmy antenę , której wymiary będą pasowały do wszystkich emitowanych w Polsce częstotliwości. Wykonałem identyczną antenę z cienkiego płaskownika aluminiowego o szerokości 12mm, przy czym wymiary kwadratów 105mm są mierzone w połowie szerokości płaskownika. Podłączyłem przewód , powiesiłem na ścianie nawet nie uwzględniając kierunku nadajnika i mam jakość 100% na wszystkich kanałach (nawet na skrajnych częstotliwościach), a moc sygnału od 75-95%.
i prosty szkic…..
Pozdrawiam :-)
Witam,
Wykonałem antene i siła sygnału to 99%
Najlepsze jest to, że łapie mi mux 8, a do mux 8 trzeba antene vhf,a nie uhf.
Świetna antena. Działa perfekt. Zrobiłem z wieszaka. Drut jaki dają z pralni razem z koszulą czy garniakiem. Kabel koncetryczny razem z wtyczką miałem już w swoich starych gratach. Pomierzyłem, pogiąłem szczypcami, polutowalem. Kable zaizolowałem czarną taśma by się nie oderwały przez przypadek. Oba kwadraty na łaczeniu ściągnąłem też tą taśmą by kształt anteny nie rozłaził się. 20 minut roboty. Długość boku dałem 12.5cm tak jak ktoś tu już wyliczył. Wyszło calkiem całkiem. W sumie koszt anteny w moim przypadku 0zł.
Wcześniej miałem fabryczną antenkę o 2 metrowych dipolach. Działało, ale czasem były kłopoty z MUX 3 (TVP1, TVP2,…). Jak gorsza pogoda musiałem się nieźle nakombinować by nie były sieczki na ekranie. Miałem sygnał ok. 40%, jakość 70% na tym MUX3. Na tej antence mam sygnał 90-100%, jakość zawsze 100% na wszystkich MUXach. Nawet łapie MUXa z Góry Kamieńskiej (ok. Radomska) TVFun HITS, VOX Music, Stars TV itd – ten nadajnik ma tylko 1.5KW! Rewlelacja antena!!!
Informacje może przydatne dla łodzian. Antenkę mam w lokalizacji:
Łódź, ul. Łagiewnicka przy Stefana (10 piętrowe wieżowce, os. Jagieły). Mieszkam na 3 piętrze. Antenka w pokoju, zaraz za szafką TV (2 metry kabla między gniazkiem ant. TV a tą cudowną antenką). Koniecznie ustawić jak autor zaleca – tj. w pionie (jeden kwadrat pod drugim).
Wielkie dzięki dla autora za świetny post.
Na podstawie tego poradnika wykonałem swoją wersję anteny do wieży. Działa fenomenalnie, odbiera wszystko bez żadnych szumów. Zrobiłem z drutu miedzianego (średnica 2mm) dwa kwadraty o bokach 79cm (do kalkulatora wpisałem wartość 92MHZ). Nie miałem tak długiego odcinka, więc lutowałem kilka kawałków ze sobą. Miejsce połączenie drutu z kablem umieściłem w puszcze. Całość przytwierdzona porządnie do ściany żeby górny kwadrat się nie złożył, starałem się też zachować mniej więcej kąty proste. Pozdrawiam i dziękuje za pomocny poradnik.
Witam-mieszkam w Rzeszowie sygnal DVB-T odbieram z Suchej Gory kolo Krosna .Chcialbym zrobic taka antenke ale zeby mi odbierala sygnam rowniez MUX-8 na 6 kanale czestotliwosc 184,5 Mhz czy moglby mi ktos podac wymiary tego kwadratu jesli nie na wszystkie Muxy to choc na Mux-8 bo o ten mi chodzi najbardziej.W domu mam antene na balkonie Panelowa (Norweska)taka kiedys dostalem z symetryzatorem odbiera mi dosc dobrze ale Muxa-8 nie lapie nic.Na dzialce mam antene Siatkowa tez z Symetryzatorem 21-69 Muxy 1,2,3 odbiera dobrze ale tez Muxa-8 nie zalapie sygnalu.Czy musze zmienic Symetryzator na 1-69 .Co by bylo gdybym wyrzucil calkiem symetryzator z tej siatkowej?Prosze o rade no i wymiary tych kwadratow na Mux-8 tej antenki.
Witam -jeszcze raz.Chcialem sie z wami podzielic moim experymentem .Zrobilem antenke taka jak na rysunku o bokach 11,5cm z drutu aluminium srednicy okolo 5 mm kabel podlaczylem przez okrecenie izolacja(bo nie mozna przylutowac) i to cudo dziala nie gorzej niz siatkowa z symetryzatorem Sygnal na wszystkich Muxach w Rzeszowie 100/100,98/95,95/90.Tak teraz sie zastanawiam po co tyle drutu na siatkowa jak na tej mam taki sam sygnal.Antene siatkowa natomiast odwrocilem w pionie i mam sygnal testowy na MUX-8 60/60 i jeszcze co ciekawe
na ta odwrocona antene tuz przy puszcze dolozylem ta zrobiona antenke przymocowalem cienkim drucikiem do tej siatkowej i ta antenka jest podlaczona do telewizora kablem (ale siatkowa nie jest wogole podlaczona) i odbiera mi 3 Muxy sygnal minimalnie gorszy jak juz pisalem ale odbiera mi tez MUX-8 sygnal w granicach 60/60 do 65/65.To wszystko to prowizorka wczoraj tak kombinowalem najdluzej mi zeszlo z ustawieniem tej malej anteny przymocowanej do siatkowej.To wszystko udalo mi sie przypatkowo tak zlapac sygnal i pozniej kombinowalem aby to tak ustawic sygnal.Jesli to bedzie tak dzialac jak wczorej to tak zostawie a moze kiedys lepiej zmodyfikuje.
Potwierdzam, jak na niedzielną zabawę – działa rewelacyjnie.
LOKALIZACJA:
Legnica, ok. 2,5 – 6 km od nadajników 3 i 5 W
http://sat-charts.eu/nadajniki.php
MATERIAŁY I SPOSÓB WYKONANIA:
Kabel 2,5 mm2 wyciągnięty z resztek kabla 3×2,5 mm2 YDYp co się ostał po budowie – koszt 0 zł
Kabel antenowy 5m wytargany z klamotów ostał się po niegdyś modnej kablówce z zarobionymi końcówkami – koszt 0 zł
Zamiast lutowania użyłem plastikowej kostki skręcanej – elektrycznej (plus jest taki, że nie trzeba lutować a sama kostka stabilizuje antenkę – nie łamie się) – koszt 0 zł
Puszki nie miałem… kiedyś coś wykombinuję ;) Póki co nie trzeba.
CZAS WYKONANIA:
1 godzina z czego 45 minut na szukanie klamotów w piwnicy (muszę tam kiedyś posprzątać, ciągle sobie to obiecuję…)
WARUNKI MONTAŻU:
I piętro w gęstej, osiedlowej zabudowie na obrzeżach miasta, ze wszystkich stron drzewa, bloki i wieżowce.
Antena wywalona od niechcenia za balkon, dynda sobie na kablu.
EFEKT:
Na telewizorze z wbudowanym tunerem cyfrowym
52 programy TV i 12 radiowych (w tym 2 HD – latają bez zacięcia)
fakt, że złapałem też programy zakodowane, więc tych niekodowanych mam ok. 35
Jakość sygnału 70 – 99%!
Koszt mojej anteny – 0 zł
Koszt najtańszej pokojówki – 50 – 80 zł
Dzieciaki mają już TV, teraz biorę się za lutowanie drugiej do stołowego :)
D Z I Ę K I ! Rewelka artykuł – prosto, celnie i na temat.
Gorąco polecam.
Witam Panów magików :)
Ja tą antenę już zrobiłem w ub. roku, wygląda jak ta na fotce (z puszką elektr.) działa jak ta lala. Dodam, że mam ją w pomieszczeniu, nie jest wyjęta na dwór. Mam niecałe 23km do nadajnika w linii prostej. Kanały TVPHD bez problemu, nawet w ulewne dni.
Ale piszę teraz z innym pytaniem. Ogólnie już wiadomo (co tutaj też osoby wspominały) o nadchodzącym MUX-8. Problemem jest to, że jednak ta antenka z tego projektu nie łyka tak niskiego zakresu częstotliwości (174-230MHz). Wychodząc z obliczeń to im niższa częstotliwość tym większa antena. Ale nie za bardzo by mi się podobało posiadać w pokoju jakiś ‘pałąk’ z metra cięty aby nowe kanały oglądać. Robiłem niewielki ‘risercz’ po google i są machery (napewno i co niektórzy z was) co potrafią poobliczać cewki do anten aby można było z dużej zrobić małą w celu lepszej ‘miniaturyzacji’ konstrukcji.
Jak tak patrzę po sklepach internetowych to są mniejsze gabarytowo antenki do odbioru niższych częstotliwości. Czy macie możliwość dotarcia do jakiegoś sensownego projektu DIY? Wykonanie tej wersji z tej strony kosztowało mnie tyle co zakup puszki elektrycznej bo nie posiadałem wolnej i taka kwota wydana na antenę jest ok. Jak widzę w sklepach anteny za (niektóre) setki złotych to mnie skręca. Konstrukcyjnie prawie nic nie odbiegają od projektu tutaj zamieszczonego, mają tylko ‘ładny plastik’.
A dlaczego te dwa kwadraty nie są ze sobą połączone tylko każdy osobno ekran i gorący skoro te anteny mają zamkniętą pętle na kwadratach ?
Dla prądów i napięć stałych jest to zwarcie ale dra sygnałów w.cz. jakimi są sygnały DVB-T nie jest to już zwarciem. Dla sygnałów w.cz to są obwody rezonansowe o określonej impedancji (oporze).
mam jakieś 100 km do nadjnika św.krzyż(janowiec k.puław) i odbiera super 23 programy a zrobiłem z wieszaka drucianego i jest umocowana na wysokości okna 1 pietra domu.Bez żadnych wzmacniaczy.Ok100 zł w kieszeni
Potwierdzam skuteczność. Warszawa Bemowo.Blok 5te piętro. Rozkład mieszkania nie pozwala na “widzenie” bezpośrednie anteną kierunkowa PKiN. A ta samoróba o boku 10,5 cm wyginana w rękach więc dość niekulturalnie odbiera wszystkie kanały z trzech MUXów z drugiego nadajnika lub z odbić jakość 97-100 sila sygnalu 92-95 nie wnikam z którego nadajnika bo działa :) Polecić mogę też tuner dvbt wiwa hd 95. Nie traktujcie jak reklamę. Po prostu ma co trzeba i działa bardzo dobrze za niewielkie pieniądze. Jak ktoś potrzebuje podstawowy zestaw kanałów bez nabijania kasy kablówkom – polecam to rozwiązanie.
Witam!
Mam problem z moją antenką – “zachciało” mi się MUX-a 8, do stacji nadawczej (Śrem) mam 36 km. Swoją antenkę zrobiłem z rurki aluminiowej fi 6, bok kwadratu wg wyliczeń powinien mieć 18 cm (częstotliwość min. MUX 2 618 MHz, maksymalna MUX 8 191,5 MHz) a wyszło ok. 19 cm. Próby antenki rozbiłem w mieszkaniu, antenka odnajduje wszystkie MUX-y ale nie MUX-a 8!
Pytanie:
– czy bok kwadratu musi wynieść dokładnie 18 cm?
– problem leży gdzie indziej, wcześniej przed robótką z tą antenką kupiłem taką:
http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny-telewizyjne-zewnetrzne/antena-zewnetrzna-dvbt-log-6-69.html
przed zakupem skontaktowałem się z producentem, który mi oświadczył, że jego antena powinna złapać sygnał MUX-a 8, ale niestety ona również go nie widzi, chociaż obserwując na telewizorze automatyczne wyszukiwanie kanałów, to przy kanale 7 (tam nadawany jest MUX 8), na chwilę pasek postępu się zatrzymuje. Zaznaczam że antena od Barczaka jest na dachu, przed budynkiem nie ma żadnych przeszkód, i do jego anteny podłączony jest również wzmacniacz.
Żle policzyłeś, choć już pewnie problem rozwiązany, na Mux8 musi być oddzielny biqad o boku kwadratu ok 37cm tyle mi wyszło z obliczeń na częstotliwość ok 200MHz , zrobiłem taką antenę i 50km na wschód od warszawy mam 90% siły sygnału i 80% jakość. Teraz mam obie anteny podpięte razem tak że ta mniejsza na pozostałe muxy jest w środku większej i jest ok. Jak na robotę na przysłowiowe oko wyniki są świetnie no i koszt anteny dwupasmowej prawie zerowy.
Dla pasma VHF (Mux-8) bok anteny musiałby mieć 38cm więc te anteny, które robisz nie mają szans odebrać Mux’a8. Nie da się zrobić kompromisowej anteny dla obu pasm, chyba że będzie to złożona antena wieloelementowa.
Dzięki. Zrobiłem identyczną antenę. Zawiesiłem w pokoju na klamce od okna. Złapałem wszystkie mux1,2,3 i 8. :)
Przymierzam się do budowy tej anteny, lepiej wykorzystać drut stalowy ~3,5mm (lepsza stabilność) czy miedziany 2,5mm?
Witam,
zmontowałem dwie takie antenki i niestety nie zdają egzaminu.
warunki:
miasto : Będzin
lokalizacja: blokowisko
piętro: parter
użyty materiał: drut stalowy
za oknem górka i wysokie wieżowce ogólnie trudne. Na jednym telewizorze z dodatkowym dekoderem zewnętrznym daje rade nawet ok na drugim 50` z wbudowanym dekoderem albo jest MUX1 a reszta zrywa albo inne i zrywa następne.
odległość ok 15 k do nadajnika Kosztowy.
Ogólnie niestety poległem!
nie polegaj tak szybko …a dobrze ustawiłeś polaryzacje ? sprawdz w pionie i w poziomie najlepiej
W Twojej okolicy jest b.duża rozbieżność częstotliwości Mux’ów od 474MHZ do 746MHz (tylko pasmo UHF) i trudno będzie pokryć jedną anteną całe pasmo. W Twoim przypadku spróbowałbym z anteną o boku 111mm. Dla pasma VHF (Mux-8 i radiowy Mux-R3) bok anteny musiałby mieć 362mm !.
W Będzinie (dolna Syberka) przy ulicy Bilika 5, prowizorycznie zrobiona antena wystawiona za okno od strony wschodniej i od kilku lat dobrze (bez zakłóceń) odbieram MUX 2 i 3 oraz słabiej (z błędami) MUX 1. Wszystkie z nadajnika Kosztowy i antenę mam skierowaną wprost na górę z wieżowcami (tak samo jak anteny kierunkowe innych). Na dniach zrobię nowego biquada bowiem stary już się trochę powyginał i zrobię go pod Mux 1, czyli pod najsłabszy sygnał.
SUPER !!!! Mieszkam w Zgorzelcu u styku 3 granic. Miejsce zamieszkania: osiedle, teren w dole. Od Śnieżnych K. zasłania mnie nasz lokalny Manhattan czyli wieżowce, Na Liberec też nie mam widoku; Lobau zasłania góra Landeskrone ( bardzo stary wygasły wulkan). Okazuje się że kierunkowość nie jest konieczna; antena ta łapie odbicia, dziwie się do dzisiaj, że mam wszystko co mozliwe do odbioru w tych okolicach,, a antenka wygląda wręcz śmiesznie. Odbieram od kilku lat wszystkie programy polskie, czeskie i niemieckie na jednej antenie ponad 60 pozycji !!! tylko że rzadko oglądam bo mam satelite; antenke zrobiłem z ciekawości bardziej, ale przydaje się jak jest burza lub geste zachmurzenie i satelita “siada”
Niestety zrobiłem antenę i odbieram tylko jeden MUX z TVP1,2, Katowice, Info itd. Mieszkam w Bielsku-Białej okolicach torów kolejowych na Cieszyn – czyli trochę w dolince. Pozostałych MUX-ów niestety nie udało się odebrać mimo usytuowania anteny na dachu. Najbliższy nadajnik ze Skrzycznego – w linii prostej jakieś 16 km, Katowice Kosztowy – 45 km. Sklepowe anteny zresztą też nie dają rady. Muszę chyba jednak zaopatrzyć się w dużą antenę kierunkową.
Bardzo fajna sprawa. Sam mam taką zamontowaną w domu i podstawowe kanały odbiera bez zarzutu, niezależnie od pogody.
Witam, mam pytanie czy jest możliwosc przerobienia anteny 4G LTE panelowej do odbioru DVB-T ?
Pozdrawiam
Fajny artykuł. Wlasnie buduję antene, przydał mi się.
Ja mam dobre warunki 30 km od nadajnika na Św Krzyżu , na 10 pietrze wieżowca złapałem MUX 1, 2, 3, 8, antena w pokoju w środku przy szybie .
Więc dzięki i pozdrawiam .
Ja zrobiłem coś takiego jak na zdjęciu. Odbiera wszystko 100 na 100 z MUX8. Pozdrawiam
zdjęcie 6
Jawny dowód na nieznajomość dziedziny przez autora. Załamany całkowicie kabel koncentryczny który w tym miejscu zapewnił spore niedopasowanie. Sygnał się odbija w tym torze, zamiast docierać do odbiornika. Każdy kabel koncentryczny ma określony minimalny promień gięcia i należy tego bezwzględnie przestrzegać.
Ponad to prezentowane anteny mają pracować w warunkach zewnętrznych, więc nasłonecznione, lub narażone na opady. Wymagany w takich warunkach jest kabel o powłoce wykonanej z PE, lub z czarnego polwinitu wzmacnianego, najlepiej w opcji z żelem hydrofobowym. Dowodem przemawiającym za wykonaniem zgodnym ze sztuką, a nie zgonie z tym co znalazło się w markecie, jest fakt, że tworzywa sztuczne starzeją się w świetle słonecznym, a kable w wykonaniu wewnętrznym (np RG6) zastosowane na zewnątrz, z czasem nabierają wilgoci, kruszą im się białe powłoki i przez to ich tłumienność wręcz uniemożliwia odbiór. Pomiar tego parametru w domowych warunkach nie jest oczywisty i zaczynają się wymiany anten, dokładanie wzmacniaczy, itp
Miałem dwie anteny ze sklepu. Jedna w ogóle nie działała, a druga była ze wzmacniaczem na zewnątrz i jakoś dawała radę aż coś się stało i nie mogłem już nic naprawić i … trafiłem na tą stronę :-)
Z wieszaka z pralni zrobiłem jeden tylko ‘kwadrat’ (boki 10,5cm) i podłączyłem tylko do żyły środkowej w kablu koncentrycznym, masa jest obcięta i nie styka z niczym. Tak prymitywna antenka stoi pionowo jako kwadrat (w położeniu ‘romb’ nie chciała działać) na parapecie wewnątrz pokoju i odbiera prawie wszystkie kanały w Warszawa Wola – pokój od zachodu. Największe problemy były z Polsat, TV4, TV6, StopKlatka – tutaj przesunięcie anteny nawet o 2 cm ma znaczenie, czasem na tych kanałach zaśnieży. Nie odbiera wcale TTV TV.
Dziękuję za patent :-)
Ta antena będzie też działać jak wejdzie dvb t2 w Polsce ? Czy będzie trzeba nowe robić?
Będzie działać. Antenie wszystko jedno, jaki sygnał odbiera. To tuner musi go zdemodulować, a dekoder zdekodować.
Da się w ogóle coś takiego zrobić dla RTCN Sucha Góra? Mam kilkanaście km do nadajnika, profil na stronie emitela pokazuje że niby bez przeszkód i złapanie 3 muxów na raz graniczy z cudem. Mimo 100kW nadawania z tego samego miejsca i niewielkiego rozstrzału częstotliwości (538,562,690) każdy mux łapie mi optymalnie na lekko innym kącie ustawienia anteny. No i dochodzi jeszcze mux8, jak był na testowych częstotliwościach to nie było z nim problemów, po przeniesieniu na docelową (184,5 kHz) i ustawieniu moc na 18kW jest dramat. Odbieram na szerokopasmówce ze wzmacniaczem, niestety instalacja to kilkanaście metrów kabla + rozdzielacz sygnału.
Kiedyś zrobiłem taka antenkę i przetestowałem i nawet nieźle działała zamocowana na wbitym w trawnik kiju od szczotki na wysokości jednego metra. Potem dałem sąsiadowi i słuch o niej zaginął. Teraz zamierzam zrobić drugą bo chcę się pozbyć siatkowej która już jest brzydka i pordzewiała. W związku z obecnym MUX-8 zastanawiam się czy nie zrobić anteny z czterech kwadratów zamiast dwóch. Wydaje mi się że przy czterech kwadratach MUX-8 powinien działać. Jak myślicie?
A ja mam inne pytanie o symertyzator antenowy ale z przekładnią 1:2 ma ktoś jakiś pomysł jak wykonać. To akurat do zespołu anten typu biquad. Tak troche8 reprezentuję i z pomiarów wynika mi 162 ohm. Co przy zasilaniu 75 om daje mi przez przekładnie 150….. czyli blisko wypadkowej 162 ohm.
Zrobiłem ją 5 lat temu , z miedzianego drutu śr. 5mm. 30km od anteny nadajnik.
Dziękuję świetny pomysł
Dostałam link do tego przepisu od taty, wtedy 75+. Zrobiłam ją z dumą. Korzystam już kilka lat, mój tata ze swojej też i brat. Dziękujemy.