Prosty organizer na dysze E3D

Prosty organizer na dysze E3D

Czołem drukarze!

Chciałem podzielić się z Wami swoim szybkim projektem organizera na dysze E3D, który powstał z potrzeby chwili. Kilka dni temu zamówiłem sobie zestaw sześciu dysz (0d 0,25 do 0,8) do Prusy, które dotarły do mnie w strunowych woreczkach.

Strasznie nie lubię trzymania czegokolwiek w jakichś walających się wszędzie woreczkach (tym bardziej, że miałem też kilka kupionych wcześniej dysz stalowych do druku z twardszych filamentów z carbonem), więc odpaliłem szybko SOLIDWORKS-a, machnąłem prosty model organizera i puściłem do druku.

Projekt organizera na dysze E3D w SOLIDWORKS

Żeby było zabawniej – organizer na dysze do Prusy wydrukowałem na… Zortraxie. Prusa ma akurat ważniejsze modele do druku, więc musiałem się zadowolić wydrukiem z M200 (pewnie w przyszłym tygodniu zrobię sobie drugi, ładniejszy wydruk na Prusie;)

Zortrax M200 - druk organizera na dysze E3D

W modelu celowo oznaczenia średnic zrobiłem odrobinę wyższe (0,6 mm), żeby móc wydrukować je w innym kolorze na jednogłowicowej drukarce (przy cięciu modelu wstawiłem na odpowiedniej warstwie pauzę i zmieniłem filament na inny kolor).

Zortrax M200 - druk organizera na dysze E3D

Po trzech godzinach miałem w łapach gotowy organizer:

Organizer na dysze E3D

Po lewej miejsce na dysze ze stali utwardzanej, a po prawej na dysze mosiężne :)

Plik STL mojego organizera możecie pobrać tutaj: organizer-na-dysze-e3d.stl

Przygotowałem również wersję z tylko jednym rządkiem gniazd na dysze: pojedynczy-organizer-na-dysze-e3d.stl

Projekt organizera na dysze E3D w SOLIDWORKS

A Wy jakie macie patenty na przechowywanie dysz do drukarek?

Pozdrawiam!
Łukasz

Ocena: 5/5 (głosów: 10)

Podobne posty

9 komentarzy do “Prosty organizer na dysze E3D

  • Jakie mogą być najmniejsze stosowane w drukarkach 3D dysze i czy znacznie wpływa to na poprawę jakości wydruku np. 0,25 ,a 0,30 ? Przy jakich projektach warto stosować mniejsze dysze ? Jakie są ich wady, zalety ?

    Odpowiedz
    • Im większa dysza, tym wyższe warstwy można kłaść. Ma to znaczenie przy dużych wydrukach. Z kolei male dysze pozwalają drukować bardziej szczegółowo. Przykładowo – w tym moim projekcie organizera na dysze cyfry były drukowane dyszą 0,4. Gdybym chciał zrobić te cyfry mniejsze, to by się to nie udało, bo sama szerokość nakładanej ścieżki byłaby szersza od cyfry. I wtedy musiałbym założyć mniejszą dyszę. To trochę tak, jakbyś chciał napisać malutką literę “A” za pomocą grubego markera ;)

      A jeżeli chodzi o dostępne grubości, to najpopularniejsze są właśnie od 0,25 do 0,8. Ale spokojnie można kupić dysze poza tym zakresem, albo w ogóle kupić dyszę bez otworu i nawiercić go sobie samemu.

      Odpowiedz
      • Jakie orientacyjnie temperatury wytrzymuje ten filament z dodatkiem carbonu bez odkształcenia się ? Chciałbym wykonać osłonkę pod silnik – ale tam panuje dość wysoka temperatura . W stresie max. 60 stopni C.

        Odpowiedz
        • To jest zwykłe PLA z 20% domieszką carbonu, więc temperaturowo będzie się zachowywało podobnie do PLA – czyli przy 60*C to już tak średniawo. Z PLA chyba jedynie HD PLA od Fiberlogy mogłoby wytrzymać taką temp (albo po prostu wziąć inny materiał).

          Odpowiedz
  • Super pomysł, jak ożywię drukarkę to muszę sobie coś podobnego zrobić.
    Z ciekawości, przy wymianie dyszy wkręcasz je “na sucho”? Przy ostatnim serwisie wszystkie gwinty w hotendzie posmarowałem dla testu pastą termoprzewodzącą która została mi po wymianie chłodzenia CPU i naprawdę widzę różnicę w wydrukach i aż się zastanawiam czy to metoda znana wśród bardziej profesjonalnych drukarzy?

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?