Prosty tester tranzystorów NPN oraz PNP

Prosty tester tranzystorów NPN oraz PNP

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Witam

W tym artykule chcę wam pokazać jak zbudować sobie prosty tester tranzystorów NPN i PNP

*Co będzie sprawdzał? Tester ten będzie pokazywał czy tranzystor jest NPN czy też PNP

*Po co to komu? Urządzenie można potraktować jako zabawkę dydaktyczną do szkoły czy też przedstawić działanie tranzystora. Może też posłużyć przyszłym elektronikom.

*Co będzie potrzebne?

 • 2x dioda LED
 • Rezystor 47 Om
 • Rezystor 120 Om
 • Potencjometr 200-220 kOm
 • Przewody
 • Płytka lub jakieś gniazdo na nóżki tranzystora

*Schematy oraz zdjęcie wykonania.

Untitled Sketch_schem

12204540_929842020456911_495321653_n

Samo wykonanie daje wiele do życzenia gdyż robiłem to na szybko, następne wersje zrobię estetycznie na płytce stykowej.

*Zasada działania

Jeśli przyłożymy nóżki tranzystora NPN do wejść, powinna się zapalić dioda z lewej strony, jeśli zaś podłączymy diode PNP odpali nam się druga dioda a pierwsza zgaśnie

*Skąd wiem gdzie jest poszczególna nóżka na tranzystorze?

Można to bardzo łatwo wywnioskować poprzez znalezienie złącza B (bazy) miernikiem. Ustawiamy miernik na zakres do sprawdzania diody. Jeśli stykniemy czerwoną sondą do nóżki B a czarną sondą pozostałe nóżki C i E t powinny nam się pojawić jakieś wartości. Jeśli nie pokażą nam się wartości, szukamy następnej nóżki. Jeśli otrzymamy dane wartości, przechodzimy do sprawdzenia Gdzie jest nóżka C i E. Trzymając sondę czerwoną dalej na bazie, stykamy czarną sondą najpierw do jednej nóżki i odczytujemy zapis, następnie do drugiej nóżki i tez sprawdzamy zapis. Jeśli już mamy dane odczyty, praktycznie już wiemy gdzie jest nóżka C i nóżka E… Wiemy to stąd że Rbe jest większe od Rbc (złącze Be>złącze Bc) czyli załóżmy że złącze Be ma wartość 764 a złącze Bc ma wartość 759 to tam gdzie mamy wyższą wartość na danym złączu, to mamy emiter. Mam nadzieje że rozumiecie. Jesli nie to piszcie w komentarzach, dołączę filmik ze sprawdzaniem tranzystora.

*Koszty wykonania? Brak, wszystkie rzeczy posiadam z demontażu więc taki gadżecik możecie mieć za darmo jeśli oczywiście chcecie.

Piszcie w komentarzach jakie są wasze sugestie oraz czy chcecie filmik ze sprawdzania tranzystorów. Pozdrawiam :) Udanej zabawy :)

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Podobne posty

2 komentarzy do “Prosty tester tranzystorów NPN oraz PNP

 • LorEnzoo
  W jaki sposób rozpoznć jaki tranzystor jest pnp a npn?
  Tranzystor rozpatruje się to jako dwie diody połączone ze sobą anodami (npn) lub katodami (pnp) jeżeli do bazy (łączenie katod lub anod) podasz + z miernika (omomierza) a będzie to npn to gdy przytkasz – omomierza do pozostałych dwóch nóżek będziesz miał tam przejścia, gdy zmienisz polaryzacje to będziesz miał nieskończoności

  analogicznie gdy do pnp do bazy podasz minus a do pozostałych + to będziesz mieć przejścia

  tak na marginesie, to zdarzają się takie mierniki uniwersalne że na omomierzu plusem jest COM a minusem ta normalna dziura.

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?