Prosty tester tranzystorów NPN oraz PNP

Prosty tester tranzystorów NPN oraz PNP

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Witam

W tym artykule chcę wam pokazać jak zbudować sobie prosty tester tranzystorów NPN i PNP

*Co będzie sprawdzał? Tester ten będzie pokazywał czy tranzystor jest NPN czy też PNP

*Po co to komu? Urządzenie można potraktować jako zabawkę dydaktyczną do szkoły czy też przedstawić działanie tranzystora. Może też posłużyć przyszłym elektronikom.

*Co będzie potrzebne?

 • 2x dioda LED
 • Rezystor 47 Om
 • Rezystor 120 Om
 • Potencjometr 200-220 kOm
 • Przewody
 • Płytka lub jakieś gniazdo na nóżki tranzystora

*Schematy oraz zdjęcie wykonania.

Prosty tester tranzystorów NPN oraz PNP

Prosty tester tranzystorów NPN oraz PNP

Samo wykonanie daje wiele do życzenia gdyż robiłem to na szybko, następne wersje zrobię estetycznie na płytce stykowej.

*Zasada działania

Jeśli przyłożymy nóżki tranzystora NPN do wejść, powinna się zapalić dioda z lewej strony, jeśli zaś podłączymy diode PNP odpali nam się druga dioda a pierwsza zgaśnie

*Skąd wiem gdzie jest poszczególna nóżka na tranzystorze?

Można to bardzo łatwo wywnioskować poprzez znalezienie złącza B (bazy) miernikiem. Ustawiamy miernik na zakres do sprawdzania diody. Jeśli stykniemy czerwoną sondą do nóżki B a czarną sondą pozostałe nóżki C i E t powinny nam się pojawić jakieś wartości. Jeśli nie pokażą nam się wartości, szukamy następnej nóżki. Jeśli otrzymamy dane wartości, przechodzimy do sprawdzenia Gdzie jest nóżka C i E. Trzymając sondę czerwoną dalej na bazie, stykamy czarną sondą najpierw do jednej nóżki i odczytujemy zapis, następnie do drugiej nóżki i tez sprawdzamy zapis. Jeśli już mamy dane odczyty, praktycznie już wiemy gdzie jest nóżka C i nóżka E… Wiemy to stąd że Rbe jest większe od Rbc (złącze Be>złącze Bc) czyli załóżmy że złącze Be ma wartość 764 a złącze Bc ma wartość 759 to tam gdzie mamy wyższą wartość na danym złączu, to mamy emiter. Mam nadzieje że rozumiecie. Jesli nie to piszcie w komentarzach, dołączę filmik ze sprawdzaniem tranzystora.

*Koszty wykonania? Brak, wszystkie rzeczy posiadam z demontażu więc taki gadżecik możecie mieć za darmo jeśli oczywiście chcecie.

Piszcie w komentarzach jakie są wasze sugestie oraz czy chcecie filmik ze sprawdzania tranzystorów. Pozdrawiam :) Udanej zabawy :)

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Podobne posty

2 komentarzy do “Prosty tester tranzystorów NPN oraz PNP

 • LorEnzoo
  W jaki sposób rozpoznć jaki tranzystor jest pnp a npn?
  Tranzystor rozpatruje się to jako dwie diody połączone ze sobą anodami (npn) lub katodami (pnp) jeżeli do bazy (łączenie katod lub anod) podasz + z miernika (omomierza) a będzie to npn to gdy przytkasz – omomierza do pozostałych dwóch nóżek będziesz miał tam przejścia, gdy zmienisz polaryzacje to będziesz miał nieskończoności

  analogicznie gdy do pnp do bazy podasz minus a do pozostałych + to będziesz mieć przejścia

  tak na marginesie, to zdarzają się takie mierniki uniwersalne że na omomierzu plusem jest COM a minusem ta normalna dziura.

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Prosty tester tranzystorów NPN oraz PNP

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?