Przedłużacz z indywidualnym zabezpieczeniem gniazd i filtrem / Mocowany na biurko

Przedłużacz z indywidualnym zabezpieczeniem gniazd i filtrem / Mocowany na biurko

Witam. Chciałbym przedstawić 2 mój projekt na tym forum. Jest to przedłużacz z indywidualnym zabezpieczeniem gniazd i filtrem oraz mocowaniem na biurko.

Potrzebne Elementy:

  • 3x gniazdo 230V 16A IP 44 montowane na obudowę (10zł/szt)
  • 4x gniazdo bezpiecznikowe 10A (3zł/szt)
  • 3x wyłącznik 6A /230V (3zł/szt)
  • 3x kondensator przeciwzakłóceniowo 250V 0,33uF (miałem)
  • wtyczka 230V 16A z wyłącznikiem (15zł)
  • przewód 3×1,5mm^2 (miałem)
  • przewód 3x1mm^2 (miałem)
  • kostka z 3 polami (rozmiar taki żeby wszedł przewód 2×1,5mm^2) (miałem)
  • obudowa 20x9x5cm (12zł)
  • tulejki 2x 1,5mm^2 (8gr/szt)
  • tulejki 2x1mm^2 (7gr/szt)
  • koszulka termokurczliwa 2,5 (2zł)
  • 12x śruba stożkowa M4 (miałem)
  • 12x Nakrętka M4 (miałem)
  • 2x ściski jak na zdjęciu (ja je wygrzebałem na złomie kosztowały mnie 2 zł/szt) 
  • 1x dławik na przewód 3×1,5mm^2 (1zł)

Pomysł:

Stworzyłem go z potrzeby. Miałem dość bałaganu pod nogami (plątaniny przewodów). Przedłużacz był z 5 gniazdami a i tak wykorzystuje 3 dodatkowo miał zabezpieczenie zbiorcze w postaci bezpiecznika radiowego 6,3A. Postanowiłem wykonać własny przedłużacz który z założenia miał być: Mały , mieć zabezpieczenie zbiorcze 10A i indywidualne: zabezpieczenie, wyłączenie i filtr gniazda oraz możliwość mocowania go na biurko bez potrzeby klejenia albo wiercenia z możliwością łatwego montażu i demontażu. i Tak oto po 4h projektowania, wycinania, montowania, lutowania i łączenia powstał moja listwa.

Informacje dodatkowe:

Na schemacie jest zaznaczona tylko 1 wartość bezpiecznika zbiorczego (10A) to dlatego że każdy może sobie dobrać zabezpieczenie według potrzeb (ja mam 100mA, 2,5A, 1A).

Pamiętajcie że wyłączniki mają prąd maksymalny 6A więc nie można wkładać wyższych wkładek niż 6A. 

Na schemacie nie ma wyłącznika głównego znajduje się on na wtyczce schemat przedstawia łączenie przewodów w listwie.

Przewodem 1mm^2 robimy łączenia od gniazda do kostki natomiast 1,5mm^2 przewód od wtyczki do kostki.

Ja sobie mocowanie ścisków zrobiłem na nitonakrętkach M4 w racie gdyby czeba było go użyć w innych warunkach można je łatwo zdjąć.

Kondensatory przeciwzakłóceniowe nie były w planach. Dorzuciłem je bo zalegały mi na warsztacie a nie chciałem ich wyrzucać do śmieci.

 

Schemat:

Ściski:

Budowa:

Ocena: 5/5 (głosów: 12)

Podobne posty

28 komentarzy do “Przedłużacz z indywidualnym zabezpieczeniem gniazd i filtrem / Mocowany na biurko

  • Brakuje wskaźników zasilania. Jakiś LED bardzo pomógłby zobaczyć od razu przepalenie bezpiecznika.

    Po co kondensatory przy prądzie zmiennym?
    Wiesz, że zdarzają się gniazda 230V z zamienionymi miejscami fazą i neutralnym?
    Wtedy bezpiecznik odetnie tylko neutralny :(

    Odpowiedz
    • LEDu nie wstawiłem między innymi z powodu że mi świecił w starym przedłużaczu a wieczorem to mnie denerwowało i to był też z powodu który nakłonił mnie do zrobienia tej listwy.

      Odpowiedz
      • Racja ale ja całą instalację w domu mam zrobioną jak należy sprawdzałem na bezpieczniku jest faza. Kondensator przy prądzie zmiennym poprawia parametry sieci niweluje powstałe zakłócenia nie jest konieczny ale można go wstawić.

        Odpowiedz
        • Jak sprawdziłeś, że u Ciebie gniazdka są prawidłowo i będziesz o tym pamiętał przy ewentualnym użyciu gdzie indziej, to OK. LED rzeczywiście mogą być kwestią gustu. Według mnie wystarczyłoby je ściemnić jak przeszkadzały.

          Możesz napisać coś więcej o tym jak kondensator poprawia parametry prądu zmiennego? Wiem, że poprawia przy DC, ale o użyciu w AC to pierwsze słyszę. Przecież w AC ciągle się zmienia napięcie i kondensator jest stale ładowany i rozładowywany.

          Odpowiedz
  • Sam projekt wydaje się przydatny- niejeden “majsterkowicz” będzie mógł skorzystać i sobie wstawić diody, bajery-rowery i fontannę też-jak będzie miał taki kaprys- chyba mnie rozumiesz, że to jest do tych powyżej, bo śmieszą mnie niektóre uwagi – ALE PANIE ELEKTRYKU – przyczepię się do Pańskich fotek i braku staranności – dlaczego “uszczęśliwiasz Czytelników widokiem TOTALNEGO bałaganu na stanowisku pracy oj nieładnie, nieładnie-W przyszłości mój Kolego rób zdjęcia na większym zbliżeniu, żeby było widać tylko to co jest przedmiotem pracy, a nie bałagan(ik) jaki panuje na biurku-warsztacie- nie zrozum mnie źle, nie krytykuję w żadnym wypadku tylko podsuwam pod rozwagę myśl, żeby z większym szacunkiem i profesjonalnie opisywać i fotografować własną pracę. Zobacz na artykuły Więcka Łukasz i fotki -zbliżenia maksymalne, wszystko widać, że średnio inteligentny szympans zrobiłby pokazywany projekt.
    Pozdrawiam. T

    Odpowiedz
      • PANIE ELEKTRYJU, czy możesz wskazać w moim tekście jedno słowo, w którym pisałem kiedy i czy MASZ SPRZĄTAĆ???Możesz nie sprzątać, możesz potykać się o śmieci pod nogami – TWOJA SPRAWA, ale… cyt”W przyszłości mój Kolego rób zdjęcia na większym zbliżeniu, żeby było widać tylko to co jest przedmiotem pracy, a nie bałagan(ik) jaki panuje na biurku-warsztacie…” koniec cytatu
        Tym komentarzem kończę dyskusję, jakie wyciągniesz wnioski z tego TWOJA SPRAWA…
        Pozdrawiam.

        Odpowiedz
  • Ciekawy pomysł, przydałby się jeszcze warystor aby realizacja była skończona i uniwersalna. Qmpel co się zajmuje takimi sprawami naprawiał kiedyś koledze po raz kolejny pralkę i okazało sie iż przyczyną były szpilki napięcia sięgające 1000V w bloku!!! Jak założył mu warystor – już się pralka nie psuje, tak więc warystor byłby pożądanym elementem

    Odpowiedz
    • Ta listwę można modyfikować według własnych potrzeb np dodać Ledy sygnalizujące dodać warystor i wiele innych fakt faktem myślałem o warystorze ale musiałbym po niego jechać specjalnie do Krakowa bo w miejscu gdzie mieszkam nie ma hurtowni elektronicznej tylko elektryczna więc robiłem ta listwę z części dostępnych od ręki.

      Odpowiedz
  • Przyznaję, użyłem nieco za mocnych słów. Ogólnie przyjęta estetyka a nie kultura techniczna…
    Jestem uczulony na “śmiecioplastykę”. Dlatego tak impulsywnie zareagowałem. Projekty i wykonania techniczne, zwłaszcza te stosowane w mieszkaniach, MOIM ZDANIEM, powinny być eleganckie. Podobnie do ubioru, gdzie źle wygląda but sportowy zestawiony z garniturem wizytowym.
    Zastosowane gniazda są typu warsztatowego (zaplecze), przepust wraz z kablem – “nie do koloru”.
    Przyznaję, nieco się czepiam, ale skoro już coś robimy, co ma być inne niż ze sklepu, niech to będzie możliwie najpiękniejsze.
    Właściwie moja emocjonalna reakcja powinna mieć miejsce przy okazji, publikowanego niedawno “projektu”, ze starym, popękanym gniazdem zasilającym. Wykonanie to było typowym kleceniem ze śmieci…
    Jeśli kogoś uraziłem – przepraszam. Proszę, dbajmy o estetykę i eleganckie wykonanie.

    Odpowiedz
  • Satysfakcja że coś samemu się zbudowało jest bezcenna ale!
    Od strony elektrycznej poległeś.
    – Ten jeden kondensatorek nie “poprawi parametrów”. Poczytaj o filtrach sieciowych.
    – Jak dobrałeś pojemność kondensatora?
    – Źle dobrane podzespoły: Gniazda wtykowe na 16A, oprawki bezpiecznikowe na 10A a przełącznik 6A!
    – Co się stanie jak przez ten przełącznik puścisz 7A czy 10A?
    Jest to straszne w PL jakieś 70% społeczeństwa myśli że jak połączy dwa, trzy kabelki i urządzenie działa to już się zna. A jeden z drugim nie pomyśli o najważniejszym, O BEZPIECZEŃSTWIE UŻYTKOWANIA.

    Odpowiedz
    • Również mam wątpliwości co do kondensatora, ale akurat ograniczenie prądowe nie jest problemem. Przegapiłeś chyba to zdanie w tekście:
      “Na schemacie jest zaznaczona tylko 1 wartość bezpiecznika zbiorczego (10A) to dlatego że każdy może sobie dobrać zabezpieczenie według potrzeb (ja mam 100mA, 2,5A, 1A).”
      Przy tych bezpiecznikach maksymalnie prądu pociągnie 3.6A,

      Odpowiedz
    • Kolego drogi:
      Gniazda 16A kopiłem takie tylko i wyłącznie dlatego że takie były w hurtowni.
      Oprawki bezpiecznikowe na upartego mogą być 6,3A lecz ja kupiłem 4 identyczne żeby to estetyczniej wyglądało
      Jakby były przełączniki takiej wielkości 10A to bym kupił ale że ich nie było to kupiłem takie
      W tej listwie nigdy nie będzie płynął prąd większy niż 6 A na gniazdku. To jest najzwyklejszy przedłużacz skonstruowany tylko wyłącznie do zasilania : laptopa, lampki i telewizora ewentualnie odkurzacza. Na to wszystko by wystarczył bezpiecznik zbiorczy 6A.
      Kondensatory nie były w planach dorzuciłem je bo mi zalegały i nie miałem gdzie ich wykorzystać.
      Przedłużacz zrobiłem już jakieś 1,5 tyg temu Podłączyłem do niego : szlifierkę kątową 850W , wyrzynarkę i kompresor każde z tych urządzeń pobiera 2-3A testowałem to przez 30 min i nic się nie stało
      Jeżeli bym tego nie testował sam u sb to bym tego nie wrzucał na ta stronę.

      Odpowiedz
      • Kiepsko przyswajasz krytykę, a to warunek konieczny uczenia się (a pole jest jeszcze spore).
        “Kondensatory nie były w planach dorzuciłem je bo mi zalegały” – cenna informacja dla osób które zechcą odtworzyć Twój projekt.

        Odpowiedz
        • Fakt kiepsko przyswajam krytykę tu się zgodzę. Ale to nie znaczy że z niej wniosków nie wyciągam. Każdy komentarz negatywny uczy mnie jakich błędów nie popełniać.

          Odpowiedz
      • Twoje argumentowanie swoich błędów do mnie nie przemawia. Typowa odpowiedź “bo takie były w sklepie”.
        Jak wyleci ci bezpiecznik w aucie 16A, a w sklepie będzie tylko 20 to zamontujesz 20A albo zadrutujesz go?
        W przyszłości nie zdziw się gdy ten przedłużacz po wyjęciu wtyczki z gniazdka pierdyknie cię. Hola hola jak to przeciecz wtyczka jest wyjęta z gniazdka? Dlatego takich ludzi jak Ty 14K powinno się uświadamiać, a krytykę sobie łatwo przyswajać i nie oburzać się, to nie hejt z mojej strony po prostu ja cię chce ostrzec zanim ktoś zrobi sobie kuku. Ty może nie ale inny użytkownik twojego domu pożyczy sobie ten przedłużacz gdy ciebie nie będzie w domu.

        I na koniec jeszcze raz napiszę bo czytać ze zrozumieniem nie potrafisz. To że twoje urządzenie działa nie oznacza że jest BEZPIECZNE. Jak jesteś taki pewien bezpieczeństwa to zleć badania tego przedłużacza.
        Pozdrawiam

        Odpowiedz
        • ALE BÓL DUPY. Pytanie, czy gdy na liczniku w aucie jest 260 km/h, a na fabrycznych oponach 210 km/h, to znaczy że producent źle dobrał podzespoły?
          W razie potrzeby można wsadzić mocniejsze przyciski, co nie znaczy że obecne nie są wystarczające dla autora.

          Odpowiedz
          • To że ma na liczniku 260 nie oznacza że tyle może jechać.
            Napisz który producent tak stosuje w swoich autach jak opisujesz?
            Drogi Wojtku a co z kondensatorami?
            Wole BÓL DUPY niż ŚMIERĆ NIEWINNEJ OSOBY.

            Odpowiedz
    • Panowie – fajnie, że dyskutujecie, bo dyskusje często fajnie uzupełniają temat. Prosiłbym jedynie o zachowanie kultury i nie obrzucanie się wyzwiskami (dwa komentarze usunąłem z tego powodu).

      Dzięki! I wszystkiego dobrego w nowym roku!

      Odpowiedz
  • cześć mam taki kłopot przy cięćiu transformatora z mokrofali przeciołem jeden drut można go zlutować czy już do wywalenia jest

    Odpowiedz
  • Witam wszystkich estetów i znawców kultury technicznej skończcie z tym buldupieniem o porządnych, kolorach gniazd czy tym że są 16A, wyłączniki 6A a przewód 1,5mm2 jeżeli bezpiecznik jest dobrany do najsłabsze ogniwa to spoko. Wykonanie jest kwestią gustu, dla mnie do przyjęcia.

    Odpowiedz
    • Kolega się dobrze przyjrzy “Na schemacie jest zaznaczona tylko 1 wartość bezpiecznika zbiorczego (10A) to dlatego że każdy może sobie dobrać zabezpieczenie według potrzeb (ja mam 100mA, 2,5A, 1A).
      Pamiętajcie że wyłączniki mają prąd maksymalny 6A więc nie można wkładać wyższych wkładek niż 6A.”
      10A jest to wartość bezpiecznika głównego na 3 gniazdka a do tego każde gniazdko ma swój bezpiecznik indywidualny wartość bezpiecznika indywidualnego nie może przekraczać 6A bo taki jest prąd maksymalny indywidualnego wyłącznika każdego gniazdka.

      Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?