Ostatnio postanowiłem sprawdzić, czy faktycznie śruby trapezowe wpływają na jakość wydruków na mojej domowej drukarce. Jedynie czego nie chciałem robić to rozbierać co chwila osi X, co jednak trochę mi zajmowało, nie licząc już zużytego materiału na 2 komplety wózków, z czego jeden z nich byłby potem nie potrzebny. Rozwiązanie okazało się banalne…
Aktualnie posiadam drukarkę Graber i3 z osią X zaprojektowaną przez użytkownika serwisu Thingiverse.com o nicku MazaaFIN. Została ona zaprojektowana specjalnie pod śruby trapezowe o średnicy 8mm do Prusy 3. I teraz.. co zrobić żeby bez dużej inwazji w konstrukcję zamontować najpierw śruby metryczne z nakrętką sześciokątną, a potem w momencie założyć trapezy? Oczywiście zrobić adaptery. Na pierwszy ogień poszedł mały adapterek który wkleiłem pod spodem na kropelkę i w nim umieściłem nakrętkę m5. Czas druku z 5-10 min?
Dobra, M5 już są zamocowane, przetestowane i pora założyć trapezy.. Drugi adapter wklejam od góry, zaprojektowałem go tak żeby nakrętkę trapeza zamocować na śrubach M3x5 bez użycia nakrętek. Wszystko zostało tak spasowane żeby nie powstawały żadne dodatkowe luzy.
Proste 2 elementy które mogą nam zaoszczędzić czasu przy projektowaniu nowych wózków jak i przy ich drukowaniu. Niby bzdura, ale prawdopodobnie nie jednemu zaoszczędzi nerwów ;)
P.s.
Już wcześniej mogliście zobaczyć projekt na Thingiverse, teraz bardziej się rozpisałem w rodzinnym języku :)
Fajne tylko, że tego typu przejściówkę Thomas Sanladerer użył u siebie w Prusie.
Być może, nie oglądałem, a na thingiverse też nie znalazłem nic :) możesz podesłać link do filmiku?
Polecam cała serię o Prusie. Tu masz jeden z filmów: https://www.youtube.com/watch?v=pVZYr7_b-Ts
oglądam, ale akurat tego nie widziałem :) Najwyraźniej pomysł narodził się w tym samym czasie nam :D Ja wstawiłem 3 dni wcześniej przed live na thingiverse to xd
Brakuje najważniejszej odpowiedzi: Czy warto było wymieniać, czy polepszyły się wydruki?
A więc, nie opłaca się wymiany, chyba ze ktoś chce szybciej przesuwać oś Z :) Jeżeli prowadnice są prosto i pręty są odpowiednio usprzęglone to jakość wydruków zostaje taka sama. Nawet jeśli metryki są krzywe. Pisałem to na grupie z drukiem 3D, a tutaj pominąłem tą kwestię :)