Każdy majsterkowicz musi mieć czym pracować. Najczęściej zna się na wszystkim, dlatego komplet powinien obejmować szeroką gamę użytecznych akcesoriów ręcznych i sprzętów elektrycznych. Jakie narzędzia warsztatowe warto uwzględnić przy wyposażaniu swojego miejsca domowych napraw? Oto propozycje.
Jakie narzędzia warto wybrać do domowego warsztatu?
W domowych warunkach naprawia się przeróżne rzeczy – pojazdy, elektronikę czy sprzęty AGD. Dodatkowo czasem trzeba też naprawić coś na posesji, odmalować ogrodzenie, wyczyścić i odrestaurować szafki, postawić jakąś konstrukcję ogrodzie. Wszystko to wymaga dobrze działających sprzętów. A skoro jest człowiek, który jest w stanie się tego podjąć, to w połączeniu z odpowiednim zestawem narzędzi warsztatowych sukces jest przynajmniej prawdopodobny.
Praktyczne ręczne narzędzia warsztatowe
W każdym przydomowym miejscu do majsterkowania przydadzą się manualne akcesoria. Mowa tutaj np. o młotkach, wkrętakach, piłach, nożach, przecinakach czy dłutach. O ile niektóre z nich dobrze jest wybierać pojedynczo, bo nie potrzeba ich tak wiele, to są i takie, które powinny występować w zestawie.
Zaliczają się do nich śrubokręty. Przede wszystkim są wyposażone w różne końcówki: od płaskich, przez krzyżakowe, po Torx. Naprawy i majsterkowanie wymagają też często manewrowania nimi, a w wielu przypadkach dostęp jest utrudniony. Doświadczenie sugeruje wybór nie tylko różnych rozmiarów grotów wkrętaków, ale też odmienną ich długość i przeznaczenie. Są takie, których używa się do elektroniki np. laptopów czy smartfonów, istnieją też bardziej solidne o przeznaczeniu typowo mechanicznym. Jeśli nie wiesz, jaki zestaw narzędzi do domu będzie odpowiedni, wybierz komplet złożony z 20, a nawet 30 sztuk. Będzie uniwersalny i bardzo pomocny.
Przydatne narzędzia warsztatowe zasilane elektrycznie
Nie sposób wszystko robić przy użyciu siły, dlatego warto postawić na sprawdzone propozycje elektronarzędzi do warsztatu. Zestaw można skompletować, bazując na takich sprzętach jak:
- Wiertarko-wkrętarka,
- Szlifierka kątowa,
- Pilarka lub wyrzynarka,
- Wiertarka udarowa,
- Spawarka.
Każde z tych urządzeń (może oprócz spawarki) może być zasilane akumulatorem lub przy pomocy prądu sieciowego. W przydomowym warsztacie prace nie trwają od rana do wieczora, więc nie trzeba martwić się o szybkie zużywanie baterii w urządzeniach. Najlepiej jednak zdecydować się na produkty jednej marki, bo dzięki temu można wymieniać między nimi akumulatory i pracować jednym sprzętem bez przerwy.
Gadżety do magazynowania akcesoriów warsztatowych
Mówi się, że od przybytku głowa nie boli, ale lepiej jest mieć gdzie magazynować nagromadzone urządzenia. Najmniejsze elementy w formie podkładek, gwoździ, wkrętów i śrubek można umieścić przy stole roboczym na tablicy z kuwetkami. Łatwo zadbać o porządek i posegregować je odpowiednio.
Przydatne narzędzia warsztatowe zasilane elektrycznie mogą mieć miejsce w walizkach lub specjalnych skrzynkach. Można ochronić je przed uszkodzeniami i z łatwością zabierać w miejsce pracy.
Oczywiście są to jedynie propozycje, a charakter najczęściej wykonywanych prac i preferencje powinny być najważniejszą wskazówką przy wyborze. Oferta narzędzi jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie odpowiednie dla siebie. Przekonaj się sam!