Przystawka do multiszlifierek proxxon

Przystawka do multiszlifierek proxxon

Witam serdecznie.

                W swoich projektach chętnie sięgam po tanie/chińskie łożyska liniowe LM10UU, które niestety posiadają sporo luzu. Na ramieniu o długości 20cm można majtać wałkiem ponad 1mm góra – dół.

Jednym ze sposobów regulacji luzu na łożyskach liniowych jest możliwość ich ściśnięcia, są to tzw. łożyska otwarte. (które są odpowiednio droższym rozwiązaniem). I jak to często bywa z potrzeby, pojawił się pomysł na przecięcie obudowy  łożyska zamkniętego. Poniżej przedstawiam swój projekt który znacząco ułatwia taki zabieg.

Zapraszam na krótki filmik obrazujący projekt:

Jest to „przystawka” do multiszlifierek proxxon, wykonana w technologii druku 3D z filamentu PETG. Model posiada doklejony kątownik aluminiowy  30x30x1,5mm który służy za szynę do prowadzenia ciętego łożyska.

Samo łożysko umieszczamy w bloku, dzięki temu cięcie jest proste i w miejscu w którym sobie tego życzymy.

Miejsce cięcia jest bardzo istotnym szczegółem. Ze względu na budowę wewnętrzną łożyska nie możemy go wykonać gdziekolwiek. Na zdjęciu poniżej widać iż kulki poruszają się w „rynienkach” o eliptycznym kształcie. Nasze cięcie musi być wykonane pomiędzy tymi ścieżkami (linia niebieska), w innym wypadku uszkodzimy łożysko i nie będzie ono już płynnie pracowało na wałku. Lokalizacja miejsca jest dość prosta – starczy dokładnie oglądnąć nasze łożysko w otworze na wałek.

Podczas samego cięcia ważny jest też jego kierunek, tu musimy poruszać się w przeciwnym kierunku do obrotu tarczy. Przy próbie cięcia w odwrotnym kierunku tarcza starcza na jedno łożysko. (znika w oczach). Na oczy oczywiście konieczna ochrona 😉.

Po takim zabiegu, w naszych przyszłych projektach musimy uwzględnić możliwość ściskania łożysk w ich gniazdach. Ja stosuje zabieg skręcania i ściskania za pomocą śrub. (fot. poniżej).

Dzięki takiemu zabiegowi udało się zmniejszyć luzy z 1mm do 0,1mm.

Pliki projektu do pobrania pod filmem na YouTube.

Ocena: 5/5 (głosów: 5)

Podobne posty

2 komentarzy do “Przystawka do multiszlifierek proxxon

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?