Ptaki na ogrodzie czyli karmnik oraz budka

Ptaki na ogrodzie czyli karmnik oraz budka

W dzisiejszym artykule chciałem Wam przekazać trochę informacji na temat nie tyle samej budowy karmnika oraz budki lęgowej co teorii.
Tak aby każdy z Was budując takie coś  robił to świadomie, ponieważ nie sztuką jest zbić 4 deski z podłogą i dachem i wykroić dziurę aby mieszkał tam taki ptak jakiego chcecie.

Artykuł podzieliłem na 2 części, w pierwszej powiem Wam coś o karmniku, oraz wykonamy prosty karmnik.

Słowem wstępu jeszcze powiem że karmnik czy budka lęgowa są świetnym pomysłem aby móc na własnym podwórku obcować z przyrodą.
Jeśli macie dzieci może okazać się to świetnym sposobem na kreatywne spędzanie wolnego czasu.

 

Co zawiera 1 film w skrócie:

-Informacje na temat optymalnych wymiarów karmnika
-Gdzie zawiesić i na jakiej wysokości
-Co sypać do karmnika
-Wykonanie przykładowego karmnika
Drugi film natomiast będzie o budowie budek lęgowych dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Opowiem w nim między innymi o:

-Kiedy wieszać budki lęgowe
-Termin czyszczenia budek oraz sposoby
-Czy wysokość wieszania budki jest ważna?
-Kierunki świata a wieszanie budki
-O tym jak bardzo istotna jest wielkość otworu
-Jak zabezpieczyć budkę przed drapieżnikami
-Projekt budki “Antysrokowej”
-Czego unikać przy projektowaniu budki
-Wykonanie przykładowej budki dla Sikory Bogatki
-Oraz bonus w postaci regeneracji budki z odzysku

Jak już wspomniałem sama idea stworzenia budki czy karmnika jest prosta, ot zbicie kilku desek, ważnym jest jednak to aby zrobić to świadomie z zachowaniem pewnych zasad, które mam nadzieję szczegółowo omówiłem na filmikach.

 

Ocena: 4.6/5 (głosów: 42)

Podobne posty

Prosty i Tani Piec do Pizzy

Prosty i Tani Piec do Pizzy

Dziś postanowiłem zbudować prosty i bardzo skuteczny piec do pizzy.Nie ma co się rozpisywać zapraszam…

8 komentarzy do “Ptaki na ogrodzie czyli karmnik oraz budka

 • Witam dawno nie widzianego Kreatora.
  Bardzo fajnie że poruszasz temat dokarmiania ptaków, chociaż sezon na dokarmianie się już skończył. Też mam na swojej działce postawiony karmnik w którym w okresie zimowym zawsze jest coś do zjedzenia, za to ptaki dziękują wiosną i latem, przylatując i umilając czas swoim śpiewem.
  Ale do rzeczy, pomimo że wykonałeś kawał fajnej roboty, to jednak nie uniknąłeś kilku błędów:
  – ptaki za bardzo nie lubią takich gładko oszlifowanych desek, fajnie że przy budowie karmnika wykorzystałeś naturalne materiału w postaci gałęzi brzozowych i trzciny – mogłeś już do końca utrzymać taką stylistykę i burty oraz listwy przytrzymujące trzcinę wykonać z tych samych materiałów,
  – co do budki lęgowej , jest OK, ale drzwiczki rewizyjne do czyszczenia powinny się otwierać do góry – ułatwia to sprzątanie po sezonie (łatwiej wygarniać zawartość) no i w sytuacji gdyby przypadkiem uległo uszkodzeniu zamknięcie – same się do góry nie otworzą. Przy wejściu do budki pod otworem powinna być jednak jakaś gałązka – pamiętaj że dla ptaków to jest ich dom i one też czasem potrzebują się przewietrzyć, a często karmienie odbywa się z takiej właśnie gałązki, i wcale nie musi to być stercząca gałąź, może to być po prostu nieregularny kawałek gałęzi przybity gwoździami pod otworem. Całość powinna być jeszcze pomalowana, ale nie żadną farbą czy lakierem – tylko wodną bejcą, będzie miała wtedy jednolity nie rzucający się w oczy kolor (na powietrzu drewno też ściemnieje, ale na taki efekt trzeba poczekać co najmniej dwa sezony), ptaki swoje gniazda budują zawsze w ustronnym miejscu i starają się je możliwie jak najlepiej zamaskować.
  – jeszcze tylko jedna drobna uwaga: odnoszę wrażenie że budka lęgowa nr.1 prawdopodobnie nigdy nie zostanie zamieszkana przez ptaki, powodem jest jej umiejscowienie – zbyt blisko miejsca w którym znajdują się ludzie, zdejmij ją z tej altanki i przenieś na jakieś pobliskie drzewo, lub bardziej ustronne miejsce.
  Życzę wytrwałości w dokarmianiu ptaków, gdy ptaki przyzwyczają się do miejsca to gromadą będą przylatywać też latem.

  Odpowiedz
 • Brzozowe patyki po roku będą próchnem. Ładnie wyglądają z korą ale to najgorsze drewno konstrukcyjne.
  Podobnie z twardszymi gatunkami drewna – należy obowiązkowo usunąć korę bo zalęgną się szkodniki, drewnojady. Okorowane drewno wytrzyma kilka lat w zależności od gatunku. Oprócz brzozy :(

  Odpowiedz
  • miałem przez kilka lat na swojej działce, karmniczek wykonany z brzozy, dach pokryty słomą – niestety słoma szybko ulegała biodegradacji i praktycznie co 2 lata trzeba ją było wymieniać na nową, ale żadnych szkodników ani drewnojadów nie uświadczyłem – możliwe ze maiło na to wpływ umiejscowienie karmnika (przewiewne i słoneczne).
   Po 10 latach użytkowania karmnik się rozpadł ze starości – nie nadawał się do reanimacji.

   Odpowiedz
 • Sposobów na zrobienie karmnik dla ptaszków jest sporo. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że możemy nadać dowolny kształt jeśli mamy odpowiednie narzędzia np. piła, wycinarka.

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?