Witam, mój wynalazek ma za zadanie polewać do kieliszków napoje wysokoprocentowe ;).
Filmiki z demonstracją:
Potrzebne materiały:
- arduino nano v3
- kable połączeniowe
- 1x serwomochanizm
- 1x pompka powietrza AirPump (modelarska, ja kupiłem na aliexpress za 6 zł)
- przekaźnik do arduino
- deska szerokości 17 cm (około)
- wężyk taki żeby pasował do pompki (ja użyłem 0,6cm śednicy zewnętrznej)
- Prace zaczynamy od wycięciu potrzebnych elementów o podanych wymiarach
2. Doklejamy wycięte półokręgi do naszej deski (ja użyłem kołków i kleju poliuretanowego)
Dystans pomiędzy dwoma półokręgami należy zrobić na tyle duży aby zmieściła się butelka najlepiej z zapasem
3. Wszystko dokładnie wyczyścić i pomalować (ja użyłem bejcy o kolorze palisander średni i po wyschnięciu pokryłem lakierem bezbarwnym.
Następnie wycinamy wszelkie potrzebne otwory w górnej części na serwo i dwie dziurki na wężyk powietrza i płynu oraz otwór pod włącznik.
Schemat instalacji potrzebny do projektu.
Wszystkie elementy zamontowałem przy użyciu kleju na gorąco.
Program do arduino:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 |
#include <Servo.h> Servo myservo; int czasnalewania=1800; int przycisk = 4; int pos = 0; void setup() { pinMode(8, OUTPUT); pinMode(przycisk, INPUT_PULLUP); myservo.attach(9); } void loop() { int buttonState = digitalRead(przycisk); Serial.println(buttonState); delay(1); if (buttonState == LOW) { myservo.write(35); delay(500); digitalWrite(8, HIGH); delay(czasnalewania-700); digitalWrite(8, LOW); delay(4000); myservo.write(60); delay(1500); digitalWrite(8, HIGH); delay(czasnalewania-700); digitalWrite(8, LOW); delay(4000); myservo.write(90); delay(1500); digitalWrite(8, HIGH); delay(czasnalewania-700); digitalWrite(8, LOW); delay(4000); myservo.write(120); delay(1500); digitalWrite(8, HIGH); delay(czasnalewania-700); digitalWrite(8, LOW); delay(4000); myservo.write(150); delay(1500); digitalWrite(8, HIGH); delay(czasnalewania-700); digitalWrite(8, LOW); delay(4000); } } |
4. Montujemy wężyki oraz włącznik chwilowy
5. wiercimy dwie dziury w korku i umieszczamy w nich wężyk ciśnienia oraz ten przez, który będzie płynąć alkohol.
Ja zrobiłem jeszcze szablon do stawiania kieliszków we właściwych miejscach
6. końcowym zabiegiem było zrobienie maskownicy do ukrycia elektroniki i kabli
Efekt końcowy
Pomysł i wykonanie bardzo mi się podobają. Niestety, zastosowane rozwiązanie ma wadę: wraz z ubywaniem cieczy pompka będzie musiała znacząco dłużej pracować, aby napełnić kolejne “naczynia”. Trudniej też z tego powodu będzie zapewnić “powtarzalność” ilości nalewanego trunku. Rozumiem jednak, że rozwiązanie to wyniknęło z chęci uniknięcia styczności zawartości butelki z “mechanizmami” pompki. Mimo to uważam, że projekt zasługuje na mocną 5.
Co do ilości alkoholu w butelce a ilością rozlaną do kieliszków występuje ten problem co Pan opisał lecz ujawnia się on tylko i wyłącznie na pierwszym kieliszku. Dzieje się tak ponieważ przy następnych kieliszkach alkohol nie zdąża spłynąć z węża ;) pozdrawiam dziękuje za dobrą ocenę jest to dla mnie motywacją do kolejnych projektów :D
Proponuje zastosować zaworek zwrotny np. taki z układu spryskiwaczy samochodowych :)
Jak zmienisz kod, żeby nalewał konkretną ilość kieliszków z przedziału 1-5, to dam 5 gwiazdek :)
Mógł bym to zmienić bez żadnego problemu.ale zazwyczaj na imprezach jest co najmniej 5 osób stąd taka ilość ;) i brak wyboru w dodatku zawsze można odłączyć zasilanie od arduino co przerwie proces nalewania
Eee tam. Fajny projekt, ale zamiast się tłumaczyć zmień ten kod. Niech na przykład drugie wciśnięcie guzika zatrzymuje proces i przywraca stan początkowy (zastosuj 2 lub 3 pin zamiast 4 i sterowanie przerwaniami). Na pierwszej imprezie na której będziesz miał 6ciu gości docenisz tą możliwość :)
To można banalnie zrobić poprzez zastosowanie zwykłych mikroprzełączników (pod kieliszkiem) i drobnej modyfikacji kodu. Jeśli kieliszek stoi na przełączniku styk jest zwarty i leje nam do konkretnego kieliszka jak nie ma to pomijamy.
Pompowanie cieczy przez zwiększenie ciśnienia powietrza ma straszną bezwładność. Nie dość, że wydajność jest zależna od lepkości, to i poziomu cieczy w zbiorniku, czemu jak widać na filmie automatyka nie sprostała. Nie lepiej było Ci użyć pompki do cieczy i elektrozaworu ?
Oczywiście mogłem użyć pompki do cieczy oraz elektrozaworu lecz drastycznie zwiększył by się koszt projektu na co nie mogłem sobie do końca pozwolić (mały budżet niestety) a po drugie nie chciałem kontaktu alkoholu z mechanizmem pompki (obawiałem się że może to zmienić jego smak i właściwości ;) )
Jest taki typ pompek, który idealnie się do tego nadaje. Często wykorzystuje się je w laboratoriach. W zasadzie spokojnie można taką wydrukować . Chyba właśnie się zainspirowałem :D
ten typ pompek to pompa perystaltyczna i rzeczywiście płyn ma kontakt tylko z rurką.
Jak wydrukujesz i będzie działać, opublikuj proszę :) Chętnie powtórzę Twój wyczyn w temacie pompki :)
Sprawny prototyp już mam. Jeszcze tylko parę drobnych poprawek i opublikuje.
Bloni Zapowiada się ciekawie. Kiedy wrzucisz projekt?
Fajny patent.
Zastosuj kulowy zaworek zwrotny, taki, jak w układach spryskiwaczy szyb samochodowych, wtedy ciecz nie spłynie z rurki i kielonki będą napełniane w takiej samej ilości.
Koszt zaworka coś koło 5-6 zł.
Świetny pomysł napewno dodam go do mojego projektu ;)
Takie pompki były stosowane w samochodach np Duży Fiat – właśnie taka rureczka z kulkami które tłoczyły płyn do spryskiwaczy.
Można by się pokusić o dołożenie takiego miernika/wiatraczka przepływającej cieczy są montowane w ekspresach do kawy i w ten sposób mierzyć ilość przepływającego płynu.