Robot polewający napoje wysokoprocentowe

Robot polewający napoje wysokoprocentowe

Witam, mój wynalazek ma za zadanie polewać do kieliszków napoje wysokoprocentowe ;). 

Filmiki z demonstracją:

Potrzebne materiały:

 • arduino nano v3
 • kable połączeniowe 
 • 1x serwomochanizm
 • 1x pompka powietrza AirPump (modelarska, ja kupiłem na aliexpress za 6 zł)
 • przekaźnik do arduino
 • deska szerokości 17 cm (około)
 • wężyk taki żeby pasował do pompki (ja użyłem 0,6cm śednicy zewnętrznej)
 1. Prace zaczynamy od wycięciu potrzebnych elementów o podanych wymiarach

2. Doklejamy wycięte półokręgi do naszej deski (ja użyłem kołków i kleju poliuretanowego)

Dystans pomiędzy dwoma półokręgami należy zrobić na tyle duży aby zmieściła się butelka najlepiej z zapasem 

3. Wszystko dokładnie wyczyścić i pomalować (ja użyłem bejcy o kolorze palisander średni i po wyschnięciu pokryłem lakierem bezbarwnym.

Następnie wycinamy wszelkie potrzebne otwory w górnej części na serwo i dwie dziurki na wężyk powietrza i płynu oraz otwór pod włącznik.

Schemat instalacji potrzebny do projektu.

Wszystkie elementy zamontowałem przy użyciu kleju na gorąco.

Program do arduino:

4. Montujemy wężyki oraz włącznik chwilowy

5. wiercimy dwie dziury w korku i umieszczamy w nich wężyk ciśnienia oraz ten przez, który będzie płynąć alkohol.

Ja zrobiłem jeszcze szablon do stawiania kieliszków we właściwych miejscach 

6. końcowym zabiegiem było zrobienie maskownicy do ukrycia elektroniki i kabli

Efekt końcowy

Ocena: 4.87/5 (głosów: 15)

Podobne posty

17 komentarzy do “Robot polewający napoje wysokoprocentowe

 • Pomysł i wykonanie bardzo mi się podobają. Niestety, zastosowane rozwiązanie ma wadę: wraz z ubywaniem cieczy pompka będzie musiała znacząco dłużej pracować, aby napełnić kolejne “naczynia”. Trudniej też z tego powodu będzie zapewnić “powtarzalność” ilości nalewanego trunku. Rozumiem jednak, że rozwiązanie to wyniknęło z chęci uniknięcia styczności zawartości butelki z “mechanizmami” pompki. Mimo to uważam, że projekt zasługuje na mocną 5.

  Odpowiedz
  • Co do ilości alkoholu w butelce a ilością rozlaną do kieliszków występuje ten problem co Pan opisał lecz ujawnia się on tylko i wyłącznie na pierwszym kieliszku. Dzieje się tak ponieważ przy następnych kieliszkach alkohol nie zdąża spłynąć z węża ;) pozdrawiam dziękuje za dobrą ocenę jest to dla mnie motywacją do kolejnych projektów :D

   Odpowiedz
  • Mógł bym to zmienić bez żadnego problemu.ale zazwyczaj na imprezach jest co najmniej 5 osób stąd taka ilość ;) i brak wyboru w dodatku zawsze można odłączyć zasilanie od arduino co przerwie proces nalewania

   Odpowiedz
   • Eee tam. Fajny projekt, ale zamiast się tłumaczyć zmień ten kod. Niech na przykład drugie wciśnięcie guzika zatrzymuje proces i przywraca stan początkowy (zastosuj 2 lub 3 pin zamiast 4 i sterowanie przerwaniami). Na pierwszej imprezie na której będziesz miał 6ciu gości docenisz tą możliwość :)

    Odpowiedz
  • To można banalnie zrobić poprzez zastosowanie zwykłych mikroprzełączników (pod kieliszkiem) i drobnej modyfikacji kodu. Jeśli kieliszek stoi na przełączniku styk jest zwarty i leje nam do konkretnego kieliszka jak nie ma to pomijamy.

   Odpowiedz
 • Pompowanie cieczy przez zwiększenie ciśnienia powietrza ma straszną bezwładność. Nie dość, że wydajność jest zależna od lepkości, to i poziomu cieczy w zbiorniku, czemu jak widać na filmie automatyka nie sprostała. Nie lepiej było Ci użyć pompki do cieczy i elektrozaworu ?

  Odpowiedz
  • Oczywiście mogłem użyć pompki do cieczy oraz elektrozaworu lecz drastycznie zwiększył by się koszt projektu na co nie mogłem sobie do końca pozwolić (mały budżet niestety) a po drugie nie chciałem kontaktu alkoholu z mechanizmem pompki (obawiałem się że może to zmienić jego smak i właściwości ;) )

   Odpowiedz
 • Fajny patent.
  Zastosuj kulowy zaworek zwrotny, taki, jak w układach spryskiwaczy szyb samochodowych, wtedy ciecz nie spłynie z rurki i kielonki będą napełniane w takiej samej ilości.
  Koszt zaworka coś koło 5-6 zł.

  Odpowiedz
 • Takie pompki były stosowane w samochodach np Duży Fiat – właśnie taka rureczka z kulkami które tłoczyły płyn do spryskiwaczy.
  Można by się pokusić o dołożenie takiego miernika/wiatraczka przepływającej cieczy są montowane w ekspresach do kawy i w ten sposób mierzyć ilość przepływającego płynu.

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?