Witam Państwa.
Zachęcony doświadczeniem z udanego modelu Helikoptera z patyczków, postanowiłem zbudować model samolotu myśliwskiego opartego na konstrukcji dolnopłatu. Ogólny zarys sylwetki był luźno wzorowany na samolotach tego typu z okresu II Wojny Światowej. Głównym założeniem projektu były: cena, prostota montażu oraz dostępność elementów. Generalnie miało być to coś co każdy będzie mógł wykonać w domu za pomocą ogólnie dostępnych narzędzi.
Identycznie jak w przypadku helikoptera, konstrukcja składa się jedynie z trzech typów drewnianych elementów łączonych klejem do drewna. Śmigło przymocowane do samolotu za pomocą nitu zrywalnego, który jest na stałe przyklejony do obudowy. Otwór w śmigle jest minimalnie większy od średnicy nitu, co pozwala na jego swobody obrót. Blokada z drewna uniemożliwia jego wypadnięcie.
Elementami konstrukcyjnymi są:
Patyczki do lodów (Szpatułka) 150x18x2mm
Patyczki do lodów 135x10x2mm
Patyk szaszłyków ∅3mm
Nit zrywalny 3×40
Elementy zostały połączone klejem do drewna Pattex Express
oraz przeszlifowane papierem ściernym i zabezpieczone lakierem akrylowym szybkoschnącym.
Największym wyzwaniem było wykonanie dziobu. Wykorzystałem do tego kantówkę o wymiarach 21 x 21mm. Nadmiar materiału zeszlifowałem do uzyskania pożądanego kształtu. Bardzo przydatnym narzędziem w tej operacji okazała się szlifierka wysokoobrotowa. W przypadku problemów z wykonaniem tego elementu można pozostać przy wersji z płaskim przodem. Nie jest ona jednak, moim skromnym zdaniem, tak ciekawa jak wersja “ostra” :).
Kilka zdjęć z montażu.
Po przeszlifowaniu, naklejeniu emblematów oraz lakierowaniu całość prezentuje się tak:
Dla osób posiadających drukarkę 3D załączam w postaci pliku stl element ułatwiający montaż skrzydeł.
Instrukcję montażu oraz szablony ułatwiające wycinanie odpowiednich elementów znajdziecie w załączonym pliku pdf. Dodatkowo dorzucam wizualizację 3D samolotu w formacie *.stl. Można go otworzyć w dowolnym programie do przeglądania obiektów trójwymiarowych. Jeżeli posiadasz Windows 10 możesz skorzystać z wbudowanej przeglądarki 3D Builder.
Zestawienie materiałów:
Patyczki do lodów (Szpatułka) 150x18x2mm
Patyczki do lodów 135x10x2mm
Patyczki do szaszłyków ∅3mm
Klej do drewna Pattex Express
Klej POXIPOL – do sklejenia nitu z obudową samolotu oraz zabezpieczenia śmigła
Kantówka 21×21 – do wykonania dziobu.
Nit zrywalny 3x40mm
Papier ścierny lub gąbka ścierna – gradacja od 400 w górę
Piłka do drewna lub nożyce do cięcia drewna
Nóż tapicerski
Wiertarka z wiertłem ∅3 oraz ∅2,6 mm
Lakier akrylowy, szybkoschnący
Pędzel
Multiszlifierka wysokoobrotowa (obróbka końcowa – opcja)
Ps. Niebawem planuję wykonać hangar/bazę.
Gratulacje dla Autora za świetnie przygotowany materiał fotograficzny.
Szacun :) Po prostu jeteś jak McGiver :)
Bardzo ciekawy pomysł i piękne wykonanie.
Dziękuję bardzo za pozytywny odbiór. W planie jak wspomniałem w artykule jest budowa hangaru. Ma być prosty ale obawiam się, żebym nie przesadził i nie popełnił dioramę :) . W tej chwili “na tapecie” jest silnik niskotemperaturowy. Jak się uda wszystko dopracować postaram się go opublikować.
Bardzo dobry pomysł :-) muszę zaproponować wykonanie takiego samolotu synowi. On lubi sklejać modele, więc może zainteresuje go też coś takiego. To też ciekawy sposób na spędzenie czasu razem i budowę relacji ojciec-syn. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć tak samo efektowny model jak ten ze zdjęć :-)
Zachęcam gorąco i jeśli zajdzie taka potrzeba służę poradą. Zaopatrzcie się tylko w niezbędne elementy (opis) aby praca szła płynnie.
Musze obowiązkowo pomyśleć o takim samolocie dla syna mojeego przyjaciela. Z chęcią zrobię coś takiego, a on się z pewnością ucieszy ;)