Selektor audio

Selektor audio

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Witam majsterkowiczów. Chciałbym przedstawić wam mój projekt. Jako że ostatnio kupiłem sobie nowy telewizor zapragnąłem podłączyć go do głośników. Te fabrycznie wbudowane nawet jak na moje niewygórowane potrzeby są za słabe. Tak więc wypiąłem od komputera moje creativy i podpiąłem je do telewizora. Ale takie przekładanie kabli jest męczące, dlatego zacząłem rozglądać się za jakimś niedrogim selektorem. Te dostępne w sklepach albo nie pasowały do wystroju, albo były za drogie, dlatego zbudowałem własny selektor na bazie przełącznika schodowego. W projekcie chodzi o to żeby nie przekładać kabla pomiędzy telewizorem a komputerem, tylko wybierać skąd ma płynąć dźwięk na głośniki, przy pomocy jednego przycisku.

 

potrzebne materiały

1. przełącznik schodowy podwójny

2. kabel cinch

3. przedłużacz mini jack

 

potrzebne narzędzia

1. piła

2. wiertarka

3. klej do drewna

4. śrubokręt

 

 

Przełącznik chciałem mieć łatwo dostępny, więc umieściłem go we wnęce szafki pod telewizorem ( ta szafka zresztą też z odzysku, to dół od starej komunistycznej meblościanki. Wystarczyło odkręcić drzwiczki, które potem posłużyły za obudowę do mojego przełącznika ).

Opis zacisków na włączniku

Projelt

Opis podłączenia

 

Bez tytułu

 

Może nie wygląda to super profesjonalnie, ale tego i tak nie widać, a nie mam specjalistycznych narzędzi.

Obudowa drewniana ze starych drzwiczek od meblościanki

P1050815

Opis wyjść

P1050840

 

Widok przed

P1050810

 

Widok po

P1050831

 

Jako że selektor bazuje na podwójnym przełączniku, musiałem rozwiązać problem z przełączaniem. Otóż gdy przełączy się tylko jedną klapkę, w jednym głośniku słychać dźwięk z komputera a w drugim z telewizora. Chciałem założyć klapkę z włącznika pojedynczego, ale nie pasowała. Nakleiłem więc naklejkę z białej folii i teraz przycisk zawsze przełącza obydwa kanały.

 

Oraz widok całej szafki

P1050830

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 4.5/5 (głosów: 2)

Podobne posty

5 komentarzy do “Selektor audio

    • Taaak, jasne. Wystarczyłby zwykły rozgałęźnik:-/ Tylko tu nie chodzi o to, żeby na większej liczbie głośników słyszeć to samo. Tu chodzi o to, żeby słyszeć na jednym zestawie głośników sygnał z komputera lub telewizora. Nie na raz z obu tylko raz z jednego, raz z drugiego – dlatego “selektor”. Gratulacje dla autora za chęci i za wykonanie. Mimo wszystko polecam podłączyć kable lepszej jakości niż na zdjęciu bo różnica będzie słyszalna, a koszty nieduże. Pozdrawiam:-)

      Odpowiedz
  • Widać trudno wykminić coś oryginalnego z tym dźwiękiem. Ja też sie poddaje, kupiłem telefońca i fundusze na projekty poszły w las.
    A z tym selektorem to nie mogłeś trochę ładniejszej obudowy zrobić, dwie deski to tak wiesz, ciut niezbyt.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?