Skórzana podstawka na smartfon

Skórzana podstawka na smartfon

Projekt ten powstał niejako “przy okazji”. Pisząc inny artykuł wykorzystujący te same techniki i materiały postanowiłem zrobić dodatkowy, szybki artykulik. Przedstawiam Wam prosty stojak na telefon/tablet, zrobiony ze skóry. Do boju!

Co będzie potrzebne:

– gruby jucht bydlęcy (surowa skóra po garbowaniu), w moim przypadku 3,5mm; można kupić przez internet lub u kaletników, czasem szewców czy tapicerów.

– klej do skóry typu butapren

– ostry nóż, np. świeżo ułamany nóż segmentowy

– “modelery” czyli dowolne narzędzia do tłoczenia wzorów w skórze

– bejca nitro lub spirytusowa

Zaczynamy

Podstawka będzie miała kształt trójkąta z przedłużoną podstawą i “haczykiem” na spód telefonu. Z arkuszu juchtu wyciąłem pasek ok. 4cm szerokości, długi na jakieś 21-22cm.podstawka001

Miejsca w których będę robił zgięcia zaznaczyłem lekko ołówkiem i namoczyłem mocno skórę. Przesączoną skórę można dość łatwo zgiąć i zachowa ona nadany kształt po wyschnięciu. Należy starać się nie zamoczyć zbyt dużych powierzchni, dzięki temu uniknie się przypadkowego wciśnięcia skóry i popsucia efektu wizualnego. Skórkę zostawić na parę minut do podeschnięcia.podstawka002 podstawka003

Ozdoby

Skórę można łatwo ozdobić techniką tłoczenia, jedynie za pomocą wody i jakiegoś narzędzia (“modelera”). Ten sposób pokazywałem już podczas robienia “tabliczki” ze swoim imieniem w artykule o obijaniu siodła rowerowego (o tutaj). Wybrałem prosty wzorek plecionki a jako modeler użyłem płaski wkrętak ze scyzoryka – pasował mi szerokością i przyjemnie zaokrąglonymi krawędziami.

Najpierw zaznaczyłem prostokątną ramkę którą wypełniłem wzorem, przyciskając pionowo ostrzem. Jak przy zgięciach, tak samo tutaj, należy skórę utrzymywać mocno przesiąkniętą wodą. Przednią ściankę “haczyka” wypełniłem w podobny sposób, z tym że nie plecionką a skośnymi odciśnięciami.podstawka005 podstawka006 podstawka007 podstawka008 podstawka009Oczywiście tłoczenia robiłem jak skórka leżała na krawędzi deski, przekładałem ją na wierzch do zrobienia zdjęć.

Klejenie

Jak tylko skóra podeschnie do stanu “suche pod palcem” można się zabrać się za klejenie. Chociaż, nawet bez tego podstawka już trzyma kształ i spełnia swoją rolę…podstawka010Klejenie nie jest wielką filozofią, ot należy zastosować się do instrukcji producenta, zawartej na opakowaniu. I mocno ścisnąć. Kiedyś zasłyszałem taką radę w sprawie klejów:

“Jeśli producent każe nałożyć 32 warstwy kleju w odstępach co 4,72s nakładamy 32 warstwy kleju w odstępach 4,72s a następnie ściskamy.”

Odkąd stosuję się do niej, okazuje się, że większość klejów trzyma mocno ;) Przy nakładaniu kleju należy uważać aby nie pobrudzić skórki. W tych miejscach kolor złapie znacznie słabiej lub wcale!

Ścisnąłem za pomocą dwóch patyczków po lodach i baterii AAA jako dodatkowego dystansu. I gorąco polecam ściskać skórę właśnie przez jakieś przekładki, spowoduje to lepsze przyleganie na całej powierzchni klejenia oraz nie zostawi śladów na skórze.podstawka011

Krawędzie

Krawędzie trochę sfazowałem używając narzędzia do wycinania skórek, które znajduje się w każdym kobiecym przyborniku do manicure. Boki podstawki zeszlifowałem papierem ściernym, aby pozbyć się co większych “paprochów”. Dodatkowo wygładziłem kawałkiem plastiku (tzw. kostką rymarską). Nie przesadzałem jednak, ponieważ lubię takie pół-surowe wykończenie skóry, gdzie widać że to jest materiał naturalny.podstawka012

Malowanie

Podstawkę przetarłem alkoholem izopropylowym aby odtłuścić powierzchnię. Po paru minutach można było zabrać się do malowania. Użyłem bejcy spirytusowej do drewna w kolorze palisander. Położyłem dwie warstwy, druga po wyschnięciu (“pod palcem”) pierwszej. Po wyschnięciu drugiej warstwy podstawka jest gotowa. Czas: ze dwie godziny. podstawka013podstawka014 podstawka015 podstawka016

Mam nadzieję że nie zanudziliście się na śmierć. A może nawet kogoś natchnąłem do spróbowania się ze skórą samodzielnie?

Ocena: 4.09/5 (głosów: 53)

Podobne posty

18 komentarzy do “Skórzana podstawka na smartfon

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?