Jakoś tak się stało, że nagle zaczął zbliżać się termin urodzinowy mojej ukochanej a kilka tygodni wcześniej wpadł mi w ręce używany blat z lm. Niespecjalnie widowiskowy bo klejony z wielu klepek ale po dłuższych oględzinach uznałem, że po zaolejowaniu może pojawić się ciekawa faktura drewna. Postanowiłem połączyć podarunek oraz prezent i zrobić skrzynię która może stać w widocznym miejscu i dawać możliwość chowania podręcznych szpargałów.
Oto rzeczowy materiał przycięty na odpowiedni rozmiar 45 na 45 cm. Dla większej urody postanowiłem złożyć skrzynię jak zamek błyskawiczny.
Oczywiście nie udało się uniknąć błędów i w jednym przypadku materiał pękł troszkę za daleko.
Przy kolejnych już nacięciach robiłem wymiarowanie z dwóch stron przez co dłuto gładko ucinało materiał.
Sztuka za sztuką, aż zaczęła powstawać cała skrzynia.
Oczywiście popełniłem kolejny błąd i zbyt ciasno próbowałem ją testowo złożyć przez co pękła i musiałem ją o ząb skrócić. Ale testowo złożona wyglądała następująco:
To jest już poprzycinana wersja, przygotowana do klejenia. Użyłem kleju polimerowego przeźroczystego dla większej estetyki.
Purystą nie jestem i bardzo lubię gwoździe więc wybrałem się do sieciówki i mosiężne gwoździe kupiłem i w taki sposób przymocowałem dno.
A tak po sklejeniu zaczęła wyglądać skrzynia.
Trzeba było dodać nacięcia w klapie by łatwiej się otwierało.
A rzeczową klapę przymocować stalowymi okuciami. Dodałem też wzmocnienia doświadczony średnią trwałością materiału.
Następnie trzeba było chwycić szlifierkę i dokładnie skrzynię wyszlifować i zaokrąglić wszystkie rogi.
Dorobiłem otwory by zrobić z liny uchwyty.
Skrzynia coraz piękniejsza zaczęła się robić, więc trzeba było ją uzupełnić o ornamenty przy pomocy wypalarki.
Potem trzykrotnie skrzynię zaolejowałem co dało następujący efekt.
Skrzynia bardzo się podobała małżonce :)
Wykonana oczywiście w całości ręcznymi narzędziami.
Piękna praca. Zazdroszczę talentu :)
dziękuję
No no kolego Świetnie Ci to wyszło. Dopracowane w każdym szczególe. Daje 5/5.
bardzo dziękuję
Wszystko bardzo dobrze wykonane :) wygląda na prawdę rewelacyjnie :) szkoda tylko że nie mam odpowiednich narządzi by to wykonać :/
piła + zdzierak to najważniejsze narzędzia
Jakim to olejem olejowałes??
podgrzanym lnianym ale w wersji jadalnej :)
Lubie nutę modernizmu w klasycznych rzeczach. fajny akcent kuchenny, ten wiatrak termoobiegu jak prawdziwy. Pozdrawiam Zbyszek
to pogańska symbolika
Mi się tylko ta swastyka nie podoba. Ale wszystko poza tym fajne.
to swarzyca na wschodzie nazywana kołowrotem. symbol mojego Boga Swaroga. tak jak krzyż katolicki czy gwiazda dawidowa
Bardzo dobra robota, wszystko na najwyższym poziomie.
Coraz bardziej popadam w kompleksy, jak oglądam projekty wykonane narzędziami ręcznymi. Człowiek nie potrafi nawet linii prostej od linijki narysować bo gdzieś mu ucieknie na prawo czy lewo, a tu takie mistrzostwo.
Co do Swarzycy czy jak jej tam (tego zdobienia na skrzyni) – pamiętacie, jak robiło się biegnącego misia Jogi?
Pan Adam miał podprogowy przekaz pogański :)
dziękuję
bardzo przydatna i fajnie zmajstrowana skrzynia, dowodzi tylko tego iż czasem można zbudować coś fajnego bez pomocy “Arduino”
– widzę że mamy podobne pomysły, też kiedyś zbudowałem dla żony skrzynię na szpargały, tyle że ja preferuję styl “Ludwikowski”…
piękna ta skrzynia :)
jak zrobiłeś postarzanie tego drewna? i te wygięcia na wieku?
postarzenie drewna uzyskałem malując skrzynię zamiast bejcą – wodnym roztworem KMnO4 (nadmanganian potasu), jest to utleniacz który wchodząc w reakcję z naturalnymi garbnikami zawartymi w drewnie nadaje mu wygląd naturalnie starzejącego się drewna, na koniec przecierki papierem ściernym wszystkich wypukłości i kantów i malowanie akrylowym lakierem – półmat
natomiast krzywiznę na wieku uzyskałem sklejając ze sobą trzy warstwy forniru, formując je zanim wyschły do odpowiedniego kształtu, – innym sposobem jest wyginanie cienkiej sklejki wcześniej namoczonej dobrze w gorącej wodzie / mokrą sklejkę ściąga się pasami nadając jej owalny kształt i zostawia do wyschnięcia – ale tej metody jeszcze nie próbowałem.
świetna ta twoja skrzynia. dziękuję za rady
bardzo ładna skrzynia. mam pytanie ciężka jest do wykonania?
troszkę dziergania było. ze dwa tygodnie popołudniami. najgorszy był pośpiech, bo przez niego popełniłem kilka drobnych błędów, które kładą drobny cień na wizualnej części skrzyni
Świetny projekt! mógłbyś coś więcej napisać na temat tworzenia tak ładnych wzorów na drewnie? Nie ukrywam, że zrobiły na mnie duże wrażenie :)
to w sumie nic trudnego. potrzebna wypalarka do drewna. wystarczy dłutkiem robić nacięcia i tam wciskać grot przez co powstaje mocna i ciemna linia. reszta jest delikatnie przypiekana
bardzo dziękuję
I swarozyca:) Jest styl:)
Motyw z kolovratem elegancki, od razu widać świadomość związaną z rodzimą wiarą i duchem dawnej tradycji tych ziem. Zdecydowanie propsy za to, bo nie spotyka się dziś tego zbyt często… Co strony technicznej – dla mnie 10/10, wykonanie na poziomie profesjonalnej pracowni rzemieślniczej. Sądzę, że mógłbyś na tym zarabiać. Doceniam detale – zawiasy ozdobne jakby znajome, może w Armet kupione? Bo prezentują się podobnie, chyba DMX takie robi. Ornamenty świetnie powycinane, po olejowaniu drewno zyskało świetną prezencję (jednak lniany olej nadaje się do tego znakomicie, o czym sporo czytałem).